Sejm przyjął specjalne regulacje dotyczące walki z koronawirusem. Poznaj swoje prawa i obowiązki, ale przede wszystkim zachowaj higienę

Agata Pustułka
Agata Pustułka

Wideo

Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Sejmowa ustawa, niemal jednogłośnie przyjęta przez Sejm, pozwoli skuteczniej walczyć z koronawirusem i pomoże, by się nie rozprzestrzeniał. Oto najważniejsze założenia specustawy o koronawirusie, która będzie obowiązywała także w przypadku innych zagrożeń epidemiologicznych. Niektóre nowości: kwarantanna może być dłuższa, a pacjent dowieziony pod przymusem do szpitala.

Ustawa precyzuje obowiązujące dotąd przepisy i dodaje nowe. Osoby zdrowe, które zetknęły się z osobami chorymi na choroby zakaźne, będą podlegać obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu. Okres kwarantanny nie może być dłuższy niż 21 dni, licząc od ostatniego dnia styczności z chorym. Poddanie się kwarantannie jest obowiązkowe. Związane z tym jest poddanie się badaniom lekarskim oraz stosowanie wszelkich zleconych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie.

W celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na chorobę zakaźną mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji i jeśli nie będą chciały się poddać temu obowiązkowi, możliwe będzie użycie wojska.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Jak czytamy w ustawie, minister obrony narodowej może przekazać do dyspozycji głównego inspektora sanitarnego lub wojewody, na którego obszarze podejmowane są działania związane ze stanem zagrożenia epidemicznego, pododdziały lub oddziały Sił Zbrojnych RP.

Władze zastrzegły sobie w ustawie „czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły” oraz „nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów”.

Do ważnych przyjętych przez Sejm uregulowań należy wprowadzenie przez pracodawcę możliwości zlecenia pracownikowi pracy zdalnej, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Poza tym rodzice, którzy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, mają prawo do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dla pacjentów ważne jest, że w przypadku zagrożenia zdrowia związanego z COVID-19 farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

Ustawa daje sporą władzę ministrowi zdrowia. Otrzymuje możliwość dokonywania zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Co istotne, minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez głównego inspektora farmaceutycznego będzie ustalał w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Wszystko, by uniknąć spekulacji rynkowych i zawyżania cen.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik

Gdy konieczne będzie zbudowanie szpitala tymczasowego, nie trzeba też będzie stosować ustawy Prawo budowlane. Rząd w skrajnym przypadku będzie rozporządzeniem określał zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kto ma łykać ściemy ?

Państwo z Dykty się sypie tak jak wojsko które nic tu nie pomoże. Mało tego pierwsze padnie jak pojawi się wirus bo Państwo z Dykty równa się Papierowa Armia. I zaklinanie rzeczywistości nic tu nie pomoże.

Dodaj ogłoszenie