Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm zajmie się powołaniem nowego prezesa IPN. Lewica składa wniosek o likwidację tej instytucji i utworzenie Instytutu Ochrony Konstytucji

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Adam Jankowski
Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu w bloku głosowań posłowie zajmą się powołaniem nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatem na szefa Instytutu jest dr Karol Nawrocki, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jednocześnie Lewica złożyła wniosek o jego likwidację i powołanie Instytutu Ochrony Konstytucji.

Dzisiaj o godzinie 9 rozpoczął się drugi dzień obrad Sejmu. Podczas bloku głosowań, które planowo rozpocząć się mają o godzinie 17, przewidziane jest powołanie nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wybór musi później zostać zatwierdzony przez Senat.

Kandydatem na to stanowisko jest dr Karol Nawrocki, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którego pod koniec kwietnia zarekomendowało Kolegium IPN.

- Po sprawdzeniu przesłanek formalnych, wysłuchaniu kandydatów, po zadaniu im pytań i po długich obradach, Kolegium Instytutu uznało, że najlepszym kandydatem jest dr Karol Nawrocki – mówił profesor Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN, po decyzji o wskazaniu Nawrockiego na kandydata.

Polak zapewnił, że kandydat, którego poparło kolegium, ma „znaczący dorobek naukowy.” - Przez długie lata pracował w Instytucie Pamięci Narodowej i zna jego specyfikę. Zauważa potrzebę podtrzymania dynamiki działania instytucji przy jednoczesnym uporządkowaniu jej struktury. Jawi się jako świetny menadżer – dodał.

Brak poparcia opozycji

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Nawrocki przedstawił swoją wizję kierowania instytutem.

Kandydat podkreślił, że polska historia wymaga "narodowej zgody i współdziałania w imię prawdy o doświadczeniu Polaków w XX wieku". Także zaznaczył, że chce, by mottem jego działań jako prezesa IPN były słowa: Prawda nie obroni się sama.

Za wyborem dr Nawrockiego opowiadali się m.in. posłowie PiS, natomiast przeciwko byli politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Ostatecznie sejmowa komisja sprawiedliwości zdecydowała większością głosów o pozytywnym zarekomendowaniu kandydata.

Kim jest Karol Nawrocki?

Dr Karol Nawrocki jest polskim historykiem i działaczem społeczno-samorządowym, który zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego w 2013 roku.

Od stycznia 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

W 2017 roku został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zdobył on aprobatę przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości po tym, jak „przejął” od gdańskiego samorządu Westerplatte i rozpoczął budowanie tam nowego muzeum.

Lewica chce likwidacji IPN

W czwartek odbyła się także konferencja prasowa posłów Lewicy, którzy przedstawili projekt likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Zamiast tego powołany by został Instytut Ochrony Konstytucji.

- Budżet IPN przez ostatnie 6 lat wyniósł blisko 2,5 mld złotych, a rocznie to około 400 mln złotych. Te pieniądze przeznaczane są na historyczne wojenki, niszczenie ludzi i uprawianie polityki historycznej w takt nadawany przez prawicowych ekstremistów – mówił podczas konferencji Krzysztof Śmiszek.

Poseł dla porównania przytoczył, że jednocześnie budżet „Rzecznika Praw Obywatelskich obniżany jest sukcesywnie z roku na rok i dzisiaj wynosi on około 50 mln złotych”.

- Lewica składa dzisiaj projekt ustawy likwidujący Instytut Pamięci Narodowej i powołujący Instytut Ochrony Konstytucji. Nie ma dzisiaj niczego ważniejszego niż mówienie jak ważne są zasady konstytucyjne – przekazał polityk.

- IPN zawiódł! Zawiódł jako instytucja, która prowadzi do zbliżenia Polaków wobec prawdy historycznej. Stał się instytucją, która po prostu promuje wizję historii jednej politycznej strony, strony prawicowej i nawet nie jest to tylko historia PiS-owska, to jest historia pisana przez ekstremistów prawicowych – podkreślił natomiast poseł Maciej Gdula.

Dodał, że pieniędzy przeznaczony na IPN „można użyć i dla przyszłości i dla innych celów”. - Historia powinna nas zbliżać i potrzebujemy prawdy, ale prawdy badanej rzetelnie i prawdy, która jest badana z różnych punktów widzenia tak żeby do niej wreszcie dotrzeć. Powinniśmy skończyć z instytucją, która z historii czyni pałkę do bicia przeciwników politycznych – ocenił Gdula.

Jakie byłyby zadania Instytutu Ochrony Konstytucji?

Do zadań instytutu będzie należało:

  • „Poszerzanie wiedzy o Konstytucji RP oraz zasadach z niej wynikających.
  • Budowanie, utrwalanie i rozwijanie demokratycznych postaw izachowań.
  • Prowadzenie działalności edukacyjnej, wystawienniczej i wydawniczej w kraju i za granicą.
  • Przeciwdziałanie dyskryminacji, ksenofobii i wykluczeniu.
  • Monitorowanie i analiza inicjatyw zagrażających demokracji i przestrzeganiu praw człowieka.
  • Prowadzenie badań naukowych z zakresu nauk o polityce i administracji, nauk prawnych, nauk socjologicznych.
  • Upowszechnianie w kraju i za granicą wyników swojej pracy oraz badań innych instytucji, organizacji i osób nad problematyką stanowiącą przedmiot działania Instytutu” – czytamy na stronie Lewicy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm zajmie się powołaniem nowego prezesa IPN. Lewica składa wniosek o likwidację tej instytucji i utworzenie Instytutu Ochrony Konstytucji - Portal i.pl