Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmowe komisje krytycznie o działaniach ministra Gróbarczyka wobec hodowców ryb

oprac. lima
Hodowcy ryb protestowali w połowie marca.
Hodowcy ryb protestowali w połowie marca. archiwum
Sejmowe Komisje Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanęły po stronie hodowców ryb w walce o przywrócenie im rekompensat wodno – środowiskowych. Zwróciły się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o ponowne przeanalizowanie działań. Posłowie zaznaczyli, że rybacy powinny otrzymywać pieniądze w takiej wysokości, w jakiej było zaplanowane, bez zmniejszania tych kwot.

OGLĄDAJ TAKŻE: Prawo wodne. Ile rolnicy i hodowcy ryb będą płacili za wody ze środowiska 

 

Świętokrzyscy i krajowi hodowcy ryb o przyznane im przez Komisję Europejską rekompensaty wodno – środowiskowe walczą od lutego. Wtedy właśnie decyzją ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka pieniądze zostały wstrzymane i przesunięte na Morze Bałtyckie. Kilkukrotnie  protestowali przeciw tym działaniom.  W tej sprawie stanowisko zajął między innymi przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski, który zaznaczał, że takie działanie niekorzystnie wpłynie na utrzymanie stawów i może doprowadzić do kłopotów finansowych rybaków śródlądowych.

 

I w sprawie rekompensat 25 maja i 20 czerwca obradowały połączone sejmowe Komisje Ochrony  Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na pierwszym posiedzeniu byli obecni sami rybacy, którzy nakreślili, na co te pieniądze przeznaczają.  
 

W efekcie obrad został opracowany i przyjęty dezyderat, czyli najwyższej rangi dokument, jaki może uchwalić komisja.  Został on skierowany do Prezesa Rady Ministrów, Beaty Szydło, i zobowiązuje do zajęcia stanowiska.

   - Co ważne,  dezyderat został uchwalony bez żadnego sprzeciwu. Wszyscy posłowie są zdania, że  rekompensaty są potrzebne hodowcom ryb – przekazywał poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa.  

 

Jak czytamy w dokumencie: „Komisje podzielają zdanie, że ze względu na pozytywny wpływ rekompensat wodno-środowiskowych na stan środowiska naturalnego, utrzymanie cennych siedlisk roślinnych i zwierzęcych, a także ze względu na fakt, że dopłaty te stanowią ważny element w dialogu pomiędzy służbami ochrony przyrody, a środowiskiem rybackim, ilość środków na wyżej wymienione dopłaty w PO „Rybactwo i Morze 2014-2020” nie może być zmniejszona, a  system rekompensat powinien funkcjonować  na dotychczasowych zasadach.

Zdaniem Komisji, aktualne działania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, budzą poważne zaniepokojenie. W związku z powyższym Komisje oczekują ponownego przeanalizowania planowanych działań Ministerstwa Gospodarki Morskiej  i Żeglugi Śródlądowej.” [pełna treść poniżej]

 

Przypomnijmy, że rekompensaty wodno – środowiskowe hodowcy ryb mieli zagwarantowane w obecnym programie unijnym Ryby i Morze 2014-2020. Jednak w lutym, tuż przed ich wdrożeniem,  minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zadecydował o przeniesieniu blisko 400 milionów złotych, jakie powinni dostać polscy hodowcy karpi, na rybołóstwo morskie i ratowanie zasobów dorsza.

Świętokrzyscy rybacy otrzymywali około tysiąca złotych dopłat do hektara, w latach 2007-2013 wypłacono im blisko 23 miliony 900 tysięcy złotych. To jedyne wsparcie, jakie otrzymywali na stawy, odpowiednik rolno - środowiskowej pomocy dla rolników.

Rybacy podkreślają, że to cios wymierzony w momencie, kiedy  Polska stała się  liderem w produkcji tej ryby w Europie, w Świętokrzyskiem produkowany jest 2,2 tysiąca ton karpi rocznie. Cała roczna produkcja znajduje zbyt.

 

 

Projekt

Dezyderat nr 3/8

Komisji Ochrony Środowiska,
Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
do Prezesa Rady Ministrów

  w sprawie niepokojącej informacji o cofnięciu unijnego wsparcia

                                               dla rolników - hodowców karpia

 

 uchwalony w dniu ………… 2017 r.

Komisje: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 
oraz  Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wspólnych posiedzeniach w dniach: 25 maja i 20 czerwca br., zapoznały się z informacją Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministra Środowiska na temat unijnych dopłat wodno-środowiskowych dla właścicieli gospodarstw rybackich, z uwzględnieniem niepokojących informacji o cofnięciu unijnego wsparcia dla rolników – hodowców karpia.

W trakcie debaty wyrażono zaniepokojenie kierunkiem działań obranym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które proponuje zmiany  w Programie Operacyjnym (PO) „Rybactwo i Morze” polegające na relokacji środków unijnych z Priorytetu 2 Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy – na rzecz Priorytetu                 1 Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy.

 

W trakcie dyskusji właściciele gospodarstw rybackich podkreślali, iż zaproponowane zmiany spowodują rezygnację z prowadzenia przez nich ekstensywnej gospodarki stawowej, a w następstwie likwidację dużej liczby gospodarstw stawowych.

Komisje podzielają zdanie, że ze względu na pozytywny wpływ rekompensat wodno-środowiskowych na stan środowiska naturalnego, utrzymanie cennych siedlisk roślinnych                  i zwierzęcych, a także ze względu na fakt, że dopłaty te stanowią ważny element w dialogu pomiędzy służbami ochrony przyrody, a środowiskiem rybackim, ilość środków na wyżej wymienione dopłaty w PO „Rybactwo i Morze 2014-2020” nie może być zmniejszona,   a  system rekompensat powinien funkcjonować  na dotychczasowych zasadach.

 

Zdaniem Komisji, aktualne działania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, budzą poważne zaniepokojenie. W związku z powyższym Komisje oczekują ponownego przeanalizowania planowanych działań Ministerstwa Gospodarki Morskiej           i Żeglugi Śródlądowej.

 

                                                                                         Przewodniczący Komisji   

                                                                                               (Jarosław Sachajko)

                                                                                                          

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sejmowe komisje krytycznie o działaniach ministra Gróbarczyka wobec hodowców ryb - Echo Dnia Świętokrzyskie