Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Semiramida" Ewy Kassali. Ogólnopolska premiera powieści w Miejskim Domu Kultury Koszutka w Katowicach

Anna Ładuniuk
Anna Ładuniuk
Promocja książki "Semiramida" autorstwa Ewy Kassali. Miejski Dom Kultury Koszutka w Katowicach, 14 września 2020
Promocja książki "Semiramida" autorstwa Ewy Kassali. Miejski Dom Kultury Koszutka w Katowicach, 14 września 2020 Marzena Bugała-Azarko Polska Press
"Semiramida" - najnowsza powieść Ewy Kassali, trzecia poświęcona silnym kobietom czasów Biblii, jest już obecna na rynku księgarskim. 14 września w Miejskim Domu Kultury Koszutka w Katowicach odbyła się jej uroczysta premiera.

W poniedziałek, 14 września 2020 roku goście Miejskiego Domu Kultury Koszutka w Katowicach na dwie godziny przenieśli się do starożytnego Babilonu – stało się to za sprawą pisarki Ewy Kassali, która opowiedziała nam o bohaterce swojej najnowszej powieści – królowej Semiramidzie. "Semiramida", która właśnie miała swoją ogólnopolską premierę, to ostatnia, trzecia już powieść o silnych kobietach z czasów Biblii (wcześniej była "Królowa Saby" oraz "Maria Magdalena"), wydana przez chorzowskie wydawnictwo Videograf.

"Semiramida" to postać z pogranicza mitologii i historii. Najczęściej przywołujemy jej imię wśród siedmiu cudów starożytnego świata – wiszące ogrody Semiramidy to jeden z nich.

Kim była naprawdę? Ewa Kassala wykonała pracę dokumentalistki: wyłuskała wszystkie o niej wzmianki, dopytywała historyków, badaczy, archeologów, nawet jednego generała (ale o tym za chwilę) – napisała powieść, ale – podobnie jak w poprzednich swoich książkach obyczajowo-historycznych – oparła fabułę na faktach i uwzględniła realia opisywanej epoki. Jej bohaterka to zatem postać historyczna – królowa, wojowniczka, ale także żona i kochanka. I jak to w powieściach bywa - kocha, cierpi, pragnie - jest kobietą jak każda, bez względu na epokę i status społeczny.

Polska premiera książki "Semiramida" miała niezwykłą oprawę – i nie chodzi tutaj o to, że uroczystość, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, odbywała się w reżimie sanitarnym (na widowni mogło być zajęte jedynie co drugie miejsce i przed wejściem goście wypełniali stosowne formularze oraz mieli mierzoną temperaturę).

Podczas premierowej uroczystości jej główna bohaterka, czyli autorka powieści, głos oddała obecnym wśród gości Gabrieli Morawskiej-Staneckiej – wicemarszałkini Senatu RP, prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie, dr Ewie Piaskowskiej, wieloletniej rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, swojemu ojcu Bonifacemu Stasikowskiemu, a także generałowi Mieczysławowi Bieńkowi, jedynemu spośród obecnych, który miał okazję chodzić ulicami Babilonu.

Generał Bieniek był bowiem w 2004 roku dowódcą Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe/PKW w Iraku i stacjonował właśnie w Babilonie. Ewa Kassala pisząc powieść korzystała z jego rad i wskazówek – a także unikatowego opracowania, raportu sporządzonego przez wojskowych dla archeologów, ewidencjonującego wszystkie zabytki starożytne na terenie miasta.

Na zakończenie promocji (co stało się już tradycją premier książek Ewy Kassali) odbył się pokaz mody, przygotowany przez Jolantę Konsek - nauczycielkę, społeczniczkę i wolontariuszkę. Tym razem zaprezentowana została kolekcja "Nowy Babilon" firmy Five Foule, zainspirowana starożytnym Babilonem. No, może nie dosłownie, bo – jak zaznaczyła jej autorka, Agata Tucka-Marek – w tamtych czasach normą było, zarówno dla pań jak i panów – topless. Piękne, inspirowane Babilonem kreacje prezentowały modelki specjalne: panie w różnym wieku, zawodowo nie związane z modelingiem – ale pracujące naukowo, właścicielki firm, prezeski, dziennikarki... Wśród nich była m.in. Ewa Macek, wiceprezeska Zarządu Oddziału Wojewódzkiego i Zarządu Miejskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach, działaczka w środowisku seniorów woj.śląskiego, Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, wykładowca akademicki, żeglarka z patentem sternika jachtowego, notoryczna wolontariuszka, polonistka i kuratorka społeczna Ilona Somerla, Edyta Walęciak-Skórka – właścicielka Centrum szkoleniowo-coachingowego „Wyższy Poziom” i Akademii Projektowania Przyszłości”, kosmetolog Joanna Skorek-Kopcik, Ewa Rogala, dyrektorka generalna Rezydencji Luxury Hotel, Barbara Pająk - wizażystka i doradca biznesowy, dr Wiesława Walkowska z Uniwersytetu Śląskiego,
czy Izabela Migocz - śpiewaczka, menedżerka kultury, dyrektorka Miejskiej Bilblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Kożlu i Muzeum Ziemi Kozielskiej. Jej występ zakończył pokaz.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera