Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat w hołdzie Wojciechowi Korfantemu

RP
Senat podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Wojciecha Korfantego - współtwórcy II Rzeczypospolitej

Jesteśmy pełni uznania dla Wojciecha Korfantego, który przez swe umiłowanie Ojczyzny i ogromne poświęcenie zwrócił Polsce Górny Śląsk - czytamy w uchwale podjętej przez Senat. W tekście przypomniano m.in., że rok 2009 został ogłoszony na Śląsku rokiem Korfantego. Jak stwierdzono, z jego postacią wiążą się najpiękniejsze karty w dziejach tego regionu - powrót do macierzy.

Komisarz plebiscytowy i przywódca zwycięskiego III powstania śląskiego dał się poznać jako rozważny polityk, człowiek o wielkiej odwadze osobistej i żarliwy patriota. W uchwale przypomniano jego drogę życiową, często trudną, wypełnioną działalnością na rzecz państwa polskiego. Jak stwierdzono, mając w pamięci jego zasługi, waleczność i odwagę, senatorowie oddają mu cześć i wyrażają najwyższy szacunek, pragnąc, by jego patriotyzm stanowił wzór dla współczesnej młodzieży

Po podjęciu uchwały marszałek Bogdan Borusewicz otworzył w Senacie wystawę Wojciech Korfanty - współtwórca II Rzeczypospolitej, poświęconą temu wybitnemu politykowi. W uroczystości uczestniczyli m.in. wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, wicemarszałek Województwa Śląskiego Zbyszek Zaborowski i senatorowie. Następnie odbyła się dyskusja o życiu i działalności Wojciecha Korfantego, w której głos zabrali także historycy ze Śląska: prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka, prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, dr Piotr Greiner i dr Józef Musioł.

Wystawę przygotowało Archiwum Państwowe w Katowicach. Wojciech Korfanty został na niej przedstawiony w 15 odsłonach: Dzieciństwo i młodość; Poseł do niemieckiego Reichstagu i pruskiego Landtagu; Między Poznaniem a Warszawą; Komisarz Polskiego Komisariatu Plebiscytowego; Dyktator III Powstania Śląskiego; W Rządzie RP - kandydat na stanowisko premiera, wicepremier rządu; Przywódca Chrześcijańskiej Demokracji; W Sejmie Śląskim; Redaktor Polonii; Konflikt z sanacją; Proces brzeski; Emigracja; Życie prywatne; Śmierć i pogrzeb; Pamięć.

W późniejszym terminie wystawę będzie można obejrzeć w placówkach kulturalnych województwa śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!