Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat wezwał rząd Mateusza Morawieckiego do natychmiastowego wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Senat uważa, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli przełożyć wybory prezydenckie zgodnie z Konstytucją
Senat uważa, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli przełożyć wybory prezydenckie zgodnie z Konstytucją Adam Jankowski (Polska Press)
Senat wezwał rząd Mateusza Morawieckiego do natychmiastowego wprowadzenia na terenie Polski stanu klęski żywiołowej. To zdaniem izby wyższej parlamentu jest najlepsze wyjście w obecnej sytuacji, aby zgodnie z Konstytucją przeprowadzić wybory prezydenckie w późniejszym terminie. Senatorowie zauważają, że obowiązujący właśnie stan epidemii niewiele różni się od wskazywanego przez nich stanu nadzwyczajnego.

Senat wezwał rząd Mateusza Morawieckiego do natychmiastowego wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej

W środę, 6 maja, Senat wezwał rząd Mateusza Morawieckiego, aby ten wprowadził na terenie Polski stan klęski żywiołowej. Specjalną uchwałę w tej sprawie izba wyższa polskiego parlamentu podjęła późnym popołudniem.

- Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich, niezbędne zarówno ze względu na ciągle istniejące zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, jak i ze względu na niemożliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie dobrze zorganizowanych, rzetelnych i uczciwych wyborów - czytamy w uchwale Senatu.

Została ona przyjęta większością 51 głosów. Przeciw niej było 49 senatorów Zjednoczonej Prawicy.

Obejrzyj dokładnie

Zanim jednak senatorowie doszli w uchwale do konkluzji o wyborach, przywołano wiele argumentów za tym, dlaczego wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest ich zdaniem najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji.

Jednym z nich był fakt, że od 13 marca na terenie Polski obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który później zaostrzono w stan epidemii, co już podobnie jak w przypadku stanu klęski żywiołowej pozbawia nas części praw człowieka, wolności osobistych i swobód obywatelskich.

- Zamknięto szkoły, uczelnie, instytucje kultury, restauracje i kawiarnie, hotele, większość usług, galerie i centra handlowe. Częściowo nie działa transport kolejowy i autobusowy, a całkowicie - lotniczy. Przesunięto egzaminy w szkołach - wylicza Senat. - Podstawowe prawa i wolności obywatelskie są zatem ograniczone lub wręcz zawieszone. To nie są zwykłe środki konstytucyjne, to są środki nadzwyczajne, a Konstytucja na wypadek sytuacji, w których zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, przewiduje możliwość wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych - czytamy.

Te trzy stany nadzwyczajne to: stan wojenny, stan wyjątkowy i stan klęski żywiołowej, za którym optują senatorowie.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera