MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy, siła jest w Was! ZDJĘCIA+WIDEO

Agata Markowicz
II Forum Seniora Katowice 2017
II Forum Seniora Katowice 2017 Arkadiusz Gola
Za nami II Forum Seniora. Debata o seniorach dla seniorów tym razem poświęcona aktywności. Sala w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach była wypełniona po brzegi. To już druga odsłona projektu Forum Seniora, który „Dziennik Zachodni” realizuje wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Tym razem tematem przewodnim konferencji była szeroko pojęta aktywność. Nie tylko fizyczna, ale również umysłowa, społeczna i obywatelska.

Przeciętna Polka, która ma dzisiaj 65 lat, przeżyje jeszcze 20 lat. Przeciętny Polak w wieku 65 lat – ma przed sobą jeszcze 15 lat. To oczywiście tylko statystyki, bo średnia życia w Polsce rośnie, coraz więcej osób przekracza setkę. Pytanie, czy macie Państwo jakiś plan na ten czas? Warto siebie samego zapytać, co mogę zrobić, wykorzystując swoją wiedzę, umiejętności, doświadczenie? Naszym wrogiem jest brak przekonania, że życie zależy od nas samych, a nie od tych, którzy nam coś zorganizują. Siła jest w Was, seniorzy – apelował do zgromadzonych prof. Grzegorz Opala, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego przy Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach.

ZOBACZCIE FILM O PASJACH SENIORÓW Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO :

CZYTAJCIE TEŻ:
II Forum Seniora: Debata dla seniorów o seniorach

Forum Seniora w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

II Forum Seniora: Debata dla seniorów o seniorach ZDJĘCIA, WIDEO

Będzie ranking miejsc przyjaznych seniorom

Wśród działań zaplanowanych na ten rok przez Urząd Marszałkowski jest m.in. stworzenie bazy organizacji działającej na rzecz seniorów w regionie, chcemy też stworzyć ranking miejsc przyjaznych seniorom i bank czasu dla seniorów, żeby osoby starsze mogły sobie nawzajem pomagać na zasadzie wolontariatu – zapowiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

– Śląscy seniorzy są coraz bardziej aktywni. Jest dużo inicjatyw, z którymi wychodzą do nas sami, i które spotkały się z nieprawdopodobnym wręcz odzewem wśród mieszkańców. To są na przykład Senioralia, Olimpiada UTW w Łazach czy Bieg Białej Wstążki w Parku Śląskim. Kolejne edycje tych imprez odbędą się już niebawem. Serdecznie zapraszam, by wziąć w nich udział – mówił marszałek Wojciech Saługa.

"Forum Seniora". Aktywność = lepsze życie

Jednoczyć środowiska seniorów, być rzecznikiem ich idei, promować aktywność, starać się poprawiać jakość życia seniorów – to główne cele działającej przy Śląskim Urzędzie Marszałkowskim Śląskiej Rady ds. Seniorów. W potrzeby mieszkańców pilnie wsłuchuje się również Obywatelski Parlament Seniorów Województwa Śląskiego.

Z myślą o aktywizacji seniorów stworzona została Śląska Karta Seniora, dzięki której osoby 60+ mogą korzystać ze zniżek w dostępie do usług zaproponowanych przez partnerów programu, wśród których znajdują się instytucje z zakresu kultury, rekreacji i edukacji.

– Jest wiele organizacji, które podejmują działania na rzecz seniorów, ale ja niezmiennie zapraszam do wstępowania w szeregi członków Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Czasami słyszę, że to jest miejsce dla elit. To nieprawda! To miejsca, gdzie można się rozwijać, a przy okazji zrobić coś dobrego dla innych – mówiła Helena Hrapkiewicz, kierownik UTW przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Regularność, czyli aktywne, zdrowe życie

Do aktywności fizycznej namawiała podczas wczorajszego spotkania dr hab. Anna Zwierzchowska, kierownik Zakładu Specjalnej Edukacji Fizycznej w Katowicach, prof. AWF w Katowicach.

– Ruchu nie jest w stanie zastąpić żadne lekarstwo. Rekomenduje się, aby była to aktywność trzy do pięciu razy w tygodniu, od 20 do 60 minut, przy czym najważniejszą rzeczą jest tutaj nie ilość, a regularność. Szczególnie dedykowane seniorom są m.in. nordic walking, aqua-aerobik, jazda na rowerze, pilates, gimnastyka ogólnorozwojowa. Co wybrać – to zależy od indywidualnych możliwości. Jeżeli możesz – biegaj. Jeżeli możesz się tylko czołgać – to się czołgaj – cytowała prof. Michała Tombaka dr hab. Anna Zwierzchowska.

Z kolei prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, apelował do seniorów o zachowanie własnej tożsamości i... zdrowego egoizmu.

– Nie pozwalajmy mówić do siebie obcym osobom: ,,babciu”, „dziadku”. Przestańmy ubierać się na szaroburo. Zacznijmy o siebie walczyć, bo jeżeli uwierzymy, że jesteśmy starzy i niedołężni – staniemy się takimi rzeczywiście – mówił. Pamiętajcie, że macie siłę. I że nie jesteście w życiu sami. Ludzie w podeszłym wieku mają tendencję do zrywania znajomości. Nie róbcie tego, bo w kontaktach z innymi ludźmi tkwi wielka siła – dopingował prof. Jacek Szołtysek.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Wg danych przedstawionych przez prof. Opalę, dzisiaj w Polsce aktywnie pomyślnie starzeje się tylko 1,6 proc. społeczeństwa. W porównaniu ze Szwajcarią (ten sam wskaźnik na poziomie 16,1 proc.) czy Danią (21,1 proc.) jesteśmy daleko w tyle. Statystyczny polski senior wypoczywa biernie – z gazetą, przed telewizorem.

– Aby starość nie była uciążliwa, musimy dbać nie tylko o aktywność intelektualną i fizyczną, ale także społeczną i duchową – apelował prof. Opala.

Do zobaczenia znowu – na kolejnej debacie

II Forum Seniora zakończyło się wręczeniem nagród zwycięzcom plebiscytu DZ na najsympatyczniejszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w regionie.

Przypomnijmy, że głosami naszych Czytelników i Internautów wygrał UTW w Będzinie, który wyprzedził UTW w Pszczynie i w Siemianowicach Śląskich. Laureaci odebrali gratulacje, kwiaty i prezenty z rąk Zenona Nowaka, prezesa Polska Press Śląsk, i Marka Twaroga, redaktora naczelnego „Dziennika Zachodniego”.

– Recepta na wygraną? Uśmiech i wspaniali ludzie. Nie trzeba żadnego zaplecza, jeśli są chęci do działania – mówiła Magdalena Szulc, koordynatorka działań będzińskiego UTW.

– To druga, ale nie ostatnia debata dla seniorów i o seniorach w woj. śląskim. Chcemy, wzorem orkiestry Jurka Owsiaka, ,,grać” na rzecz śląskich seniorów do końca świata i jeden dzień dłużej – zadeklarował marszałek Wojciech Saługa. Do zobaczenia zatem na kolejnym Forum Seniora, u progu wakacji.

Uwaga, nowy plebiscyt DZ

Wybieramy najbardziej aktywnego seniora w woj. śląskim
Poszukujemy ,,zwyczajnych niezwyczajnych” w wieku 60+, którzy zarażają innych swoim wigorem i energią.
Znacie Państwo takie osoby? Zgłoście ich kandydatury do naszego plebiscytu. Chcemy poznać seniorów, którzy łamią stereotypy. Dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Którzy przywracają radość życia. 
Ich aktywność może mieć różny wymiar. Ktoś może organizować fajne imprezy i wycieczki.

Ktoś inny będzie wart pokazania ze względu na swoją fantastyczną pasję. Jeszcze inny – szczyci się godną zazdrości kondycją fizyczną, bierze udział w zawodach, zdobywa medale. Albo jeszcze inaczej: codziennie odwiedza okoliczną siłownię pod chmurką, gdzie do ruchu mobilizuje sąsiadów. Kandydatów do plebiscytu można zgłaszać począwszy od wczoraj (22 lutego) 
bezpośrednio na stronie www.dziennikzachodni.pl/aktywnysenior lub mailem na adres [email protected].

Prawidłowe zgłoszenie powinno zawierać imię, nazwisko i miejscowość właściwą dla seniora, krótki opis działalności 
oraz zdjęcia, maksymalnie 
do 8 w formacie jpg. 
Mile widziane jest podanie telefonu kontaktowego do wiadomości organizatora i redakcji. 
Głosowanie ruszy 1 marca i potrwa do 5 maja. Na laureatów 1,2 i 3 miejsca, oprócz zaszczytnych tytułów ,,Najbardziej aktywny senior w woj. śląskim” czekają atrakcyjne nagrody. Ich nazwiska poznamy 10 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni