Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z Polski i Czech uczą się m.in. obsługi komputera i udzielania pierwszej pomocy

JAK
W ramach programu osoby starsze mogły się m.in. nauczyć obsługi komputera
W ramach programu osoby starsze mogły się m.in. nauczyć obsługi komputera Materiały Prasowe
Najpierw kurs komputerowy, teraz pierwsza pomoc przedmedyczna, a przed nami jeszcze m.in. warsztaty artystyczne. Tak w skrócie wygląda polsko-czeski projekt „Edukacja bez granic”, który realizuje bielskie starostwo. To propozycja przygotowana z myślą o seniorach.

- Chcemy zaktywizować osoby starsze, które z powodu pandemii COVID-19 ostatnie dwa lata w większości spędziły w domach - mówi Magdalena Więzik, naczelnik wydziału promocji powiatu, kultury, sportu i turystyki w bielskim starostwie. – Na warsztatach komputerowych i ceramicznych zadbamy o sprawność intelektualną i fizyczną, a muzykoterapia to jeden ze sposobów relaksacji w tych trudnych czasach - dodaje Więzik.

Jak poinformowała Magdalena Fritz, rzecznik bielskiego starostwa, w planach są także zajęcia kulinarne ze zdrowego odżywiania i kuchni regionalnej powiatu bielskiego oraz Frydlantu nad Ostrawicą oraz wizyty studyjne po obu stronach granicy.

Jedną z uczestniczek warsztatów komputerowych była Cecylia Puzoń, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Strażniczki Tradycji w Pisarzowicach.

„Edukacja bez granic”, czyli przyjemne z pożytecznym

- Za nami CoviD-19, byliśmy zamknięci, a dzięki komputerowi mogłam się komunikować z moimi członkiniami. Mamy e-maila, Facebook`a. To wspaniałe narzędzie pracy, bez którego w dzisiejszych czasach ani rusz - mówi Cecylia Puzoń.

Nie przeocz

Tadeusz Bajorek z Czechowic-Dziedzic wziął udział w warsztatach pierwszej pomocy. Pracownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego mówili m.in. jak rozpoznać udar, zawał serca czy problemy z cukrzycą oraz jak w takiej sytuacji zareagować. Pokazywali jak pomóc wnukowi, który zakrztusił się, jak reanimować osobę, która nie oddycha, ale też jak prawidłowo wezwać pomoc.

– Nie przeszedłbym obojętnie obok leżącego na ulicy. Podszedłbym i zapytał, co się stało. To jest podstawowa rzecz, żeby następnie poinformować dyspozytora pogotowia- mówi czechowiczanin.

W zajęciach bierze udział po 25 osób, także seniorów z Czech. Zgłoszenia przyjmowane są na bieżąco, a informacji należy szukać na stronie internetowej powiatu bielskiego. Projekt potrwa do końca września 2022 r.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera