18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja w Raciborzu! Z Odry wyłowiono ząb mamuta

Aleksander Król
Rudolf Drobny przekazał ząb mamuta muzeum w Raciborzu
Rudolf Drobny przekazał ząb mamuta muzeum w Raciborzu aleksander król
Liczący co najmniej kilkadziesiąt tysięcy lat ząb mamuta wyłowił z Odry w okolicach Zabełkowa Piotr Wolnik, mieszkaniec Chałupek. Przez kilka lat cenne znalezisko zdobiło jego ogród. Niedawno olbrzymi okaz został przekazany raciborskiemu muzeum i wkrótce będą go mogli oglądać mieszkańcy.

- Nie mamy żadnych wątpliwości. To ząb mamuta. Cenny eksponat. Trudno stwierdzić, ile dokładnie ma lat. Okres zlodowacenia miał miejsce 10 tysięcy lat temu, a te olbrzymie zwierzęta żyły na naszym terenie dużo wcześniej - mówi Romuald Turakiewicz, archeolog z muzeum w Raciborzu.

Zachowany w idealnym stanie, brązowy ząb mamuta - jakby nigdy nic - w szarym, dużym kartonie przynieśli tam Agnieszka i Rudolf Drobny, autorzy kroniki Zabełków od pradziejów do współczesności. Pracownicy muzeum na wieść o przodku słonia na chwilę rzucili wszystko co robili, by zobaczyć to cudo. - Zbieraliśmy materiały do naszej publikacji, chodziliśmy po ludziach, licząc na ciekawe informacje. Pan Piotr dał nam ten ząb, a także tą dziwną skamieniałość - wspomina Rudolf Drobny, pokazując coś przypominającego siwy kamień.

- To skamieniałość roślinna. Może mieć miliony lat, trzeba będzie to zbadać - mówi Romuald Turakiewicz.
Niezwykłe, prehistoryczne skamieniałości zostały wypłukane przez rzekę w okolicach Meandrów Odry między Zabełkowem, a Chałupkami.

- Znalazłem je podczas spacerów. Ząb był cały z błota. Wziąłem go do domu, umyłem i postawiłem w ogrodzie. To naprawdę ząb mamuta? - upewnia się Piotr Wolnik.

Tymczasem to nie pierwszy ząb mamuta znaleziony na ziemi raciborskiej - szczątki pradawnych słoni odnajdywano tu już w XIX wieku.

- Chodzi o specyfikę terenu, dolinę Odry. Tutaj znajdowały się bagna, zwierzęta do nich wchodziły, a te które zginęły dobrze się konserwowały. Teraz szczątki mamutów wymywa Odra - mówi Adam Knura, historyk z raciborskiego muzeum.

Podobno więcej takich eksponatów odnaleziono na brzegu Odry po powodzi w 1997 roku, gdy rzeka poobrywała brzegi. - Jednak ludzie nie chwalą się tym, że mają takie skarby w domach - dodaje Romuald Turakiewicz.

Tymczasem na Śląsku odkrywane są też inne prehistoryczne skarby. Jakiś czas temu w kamieniołomie w Żyglinie, dzielnicy Miasteczka Śląskiego, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego znaleźli szczątki notozaura, czyli dinozaura wodnego, który żył w okresie triasu (od 250 mln lat do 208 mln lat temu). Odkryto tam również kawałek żuchwy ichtiozaura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!