Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie w Dąbrowie Górniczej. Pracownicy Muzeum Miejskiego Sztygarka na tropie śladów historii

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej pracownicy Muzeum Miejskiego Sztygarka trafili na grobowiec, który może być elementem wielkiego cmentarzyskaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej pracownicy Muzeum Miejskiego Sztygarka trafili na grobowiec, który może być elementem wielkiego cmentarzyskaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. Muzeum Miejskiego Sztygarka
Mamy wielką przyjemność poinformować, że nasze Muzeum po raz kolejny otarło się o wielką, archeologiczną tajemnicę - przekazało w mediach społecznościowych Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. O co chodzi? O sensacyjne odkrycie, które może rzucić nowe światło na przeszłość dąbrowskim ziem.

Na zakończenie sezonu ekipa dąbrowskiego muzeum, kierowana przez dr hab. Dariusza Rozmusa, wyruszyła wykonać wykop sondażowy w miejscu wskazanym przez dwójkę mieszkańców miasta. Jak informują pracownicy muzeum, wyprawę poprzedziła wizja lokalna miejsca oraz badania geofizyczne.

Pozostało odpowiedzieć na kilka pytań. Czy znajdujące się na ziemi ślady to w ogóle efekty działania człowieka? Czy związane są ze średniowiecznym lub nowożytnym górnictwem czy też dotyczą zupełnie innego okresu?

Nie przeocz

- Przy jednym z obiektów założyliśmy wykop o wymiarach 1x3 m, po czym rozpoczęliśmy prace. Szybko okazało się, że ustawione kamienie to dzieło rąk ludzkich i najprawdopodobniej stanowią one element grobowca. Pionowe kamienie to rodzaje stel nagrobnych, a poniżej ułożono kamienie, pochodzące z obstawy jamy grobowej - informuje Muzeum Miejskie Sztygarka.

Jeżeli sprawdzą się przypuszczenia prof. Rozmusa, mamy do czynienia z odkryciem wyjątkowym. Cały obserwowany obszar może być megalitycznym cmentarzyskiem pochodzącym z czasów neolitu, ale ostateczna chronologia tego stanowiska jest nadal kwestią otwartą. Jego powierzchnia sygnalizować się zdaje, że obszary Dąbrowy zamieszkiwane były w tych czasach przez dużą i zorganizowaną społeczność.

- Kim byli ludzie żyjący zgodnie z tradycją, która kazała stawiać im ogromne kamienne grobowce? Skąd przybyli? Dokąd poszli? Na te i inne pytania mogą odpowiedzieć tylko dalsze badania. Tajemnica wciąż czeka na odkrycie. Oczywiście celowo na razie nie podajemy dokładnej lokalizacji obiektu, kto ją zna, prosimy, by zatrzymał tą wiedzę dla siebie - podsumowują dotychczasowy etap prac pracownicy dąbrowskiego muzeum.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera