Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie w Jaworznie: W kopalni Jan Kanty znaleziono węgiel

Redakcja
arc
Wykonywany od blisko miesiąca odwiert badawczy, służący zbadaniu złóż węgla dawnej kopalni Jan Kanty, już w niespełna połowie swojej głębokości potwierdził obecność tam węgla. Szacuje się, że w złożu może być ok. 25 mln ton tego surowca.

Prace przy odwiercie zleciła sosnowiecka kopalnia Kazimierz-Juliusz, w której kończy się węgiel. Realizacja przedsięwzięcia ruszyła 7 lutego na podstawie wydanej przez ministra środowiska koncesji na rozpoznanie złoża. W kolejnym etapie kopalnia zamierza ubiegać się o koncesję na jego eksploatację. Dyrekcja kopalni wybrała już w przetargu firmę, której zadaniem będzie przygotowanie wniosku koncesyjnego.

Kazimierz-Juliusz to ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Jeżeli nie uzyska dostępu i nie przygotuje do eksploatacji nowych złóż, po 2018 roku będzie musiała zakończyć wydobycie. Stąd chęć sięgnięcia po węgiel zlikwidowanej ponad 12 lat temu kopalni Jan Kanty w Jaworznie. Będzie to jednak wymagać kilkusetmilionowych nakładów.

Koncesja na rozpoznanie złoża została udzielona na dwa lata. Część złoża jest już rozpoznana, aby jednak stworzyć plan zagospodarowania złoża, trzeba zgodnie z wymaganymi standardami zbadać pozostałą część. W tym celu rozpoczęto odwiert do głębokości blisko 700 metrów; związane z tym roboty mają zakończyć się najpóźniej na początku kwietnia. Koszt prac związanych z rozpoznaniem kopalnia szacuje na ok. 1 mln zł.

- Wprawdzie odwiert osiągnął dopiero głębokość 280 metrów, ale już uwidocznił węgiel. Z naszych opracowań wynika, że w polu po Janie Kantym znajduje się 25 mln ton węgla. Dowiercenie się na zakładaną głębokość 690 metrów jest już tylko formalnością. Zaraz potem rozpoczynamy błyskawiczne starania o koncesję na wydobycie - poinformował w poniedziałek szef Solidarności w sosnowieckiej kopalni Grzegorz Sułkowski.

Wydobycie węgla ze złoża po Janie Kantym ma oznaczać przedłużenie wydobycia w Kazimierzu-Juliuszu o 20-30 lat. Od dłuższego czasu prowadzone są wstępne rozmowy z ewentualnymi inwestorami, gotowymi zapewnić co najmniej 400-milionowe finansowanie dla udostępnienia złoża do eksploatacji. Konieczne będzie także uzyskanie pozytywnej opinii środowiskowej samorządu Jaworzna.

- Argumentem przemawiającym za naszym przedsięwzięciem jest zmniejszenie wysokiego bezrobocia w Jaworznie i Sosnowcu poprzez stworzenie blisko 2 tys. nowych miejsc pracy. Rozpoczęcie wydobycia będzie też dla Jaworzna szansą na pozyskanie podatków od działalności kopalni. Zagwarantujemy też, że nasz zakład nie wyrządzi miastu szkody środowiskowej - wskazał członek rady nadzorczej kopalni Krzysztof Kiljan.

Według wcześniejszych szacunków w polu po kopalni Jan Kanty jest do wydobycia ok. 21 mln ton węgla oraz dalsze ok. 6 mln ton w tzw. filarach ochronnych pod Jaworznem. Związkowcy szacują, że przygotowanie pokładów wydobywczych kosztowałaby ok. 400 mln zł; przedstawiciele zarządu kopalni mówią o ok. 600 mln zł. Przygotowania mogłyby potrwać 4-6 lat. Aby połączyć obszary górnicze Kazimierza-Juliusza i Jana Kantego trzeba wydrążyć w kamieniu w sumie ok. 20 km wyrobisk.

W kopalni Kazimierz-Juliusz pozostało jeszcze do wydobycia ok. 2,5 mln ton węgla. Zakład zatrudnia ponad tysiąc pracowników. Przy wydobyciu wyłącznie systemami podbierkowymi i ograniczanej w naturalny sposób załodze kopalnia ma szanse pracować najdalej do połowy 2019 r.

Złożami dawnej kopalni Jan Kanty interesują się także prywatne spółki: KWK oraz Mariola. Zainteresowanie deklarowali również inni prywatni inwestorzy.

Kazimierz-Juliusz jest spółką należącą do Katowickiego Holdingu Węglowego. Nieoficjalnie jego przedstawiciele przyznają, że jeżeli holding nie będzie w stanie sprostać inwestycjom związanych z nowym złożem, możliwe byłoby pozyskanie w tym celu prywatnego partnera. PAP



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sensacyjne odkrycie w Jaworznie: W kopalni Jan Kanty znaleziono węgiel - Dziennik Zachodni