Wydarzenie zainaugurowała IX edycja sesji konserwatorskiej „Czar dzieciństwa – konserwacja zabawek i sprzętów dla dzieci”, przedstawiająca historię wyjątkowych eksponatów poddanych renowacji.
- Spotkanie w ramach sesji obejmuje cykl wystąpień dotyczących prac nad tymi niezwykłymi przedmiotami. Przedstawicielki Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" opowiedzą o trzech wózkach z czego jeden jest typową zabawką z lat 50. ubiegłego wieku, dwa pozostałe to wyjątkowe pojazdy z lat 30. i 60. XX wieku. Zaproszeni prelegenci przedstawią historię eksponatów z zasobów swoich placówek oraz sposoby ich prezentacji w przestrzeniach muzeów. Wszystkich odwiedzających skansen zapraszamy do Galerii na Piętrze, gdzie czeka sentymentalna podróż do świata dzieciństwa, wśród starych fotografii oraz przedmiotów, które dawały najmłodszym radość i towarzyszyły w odkrywaniu świata - informuje Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora MGPE w Chorzowie.
W niezwykłej aranżacji znajdą się eksponaty z zasobów Muzeum, niedostępne na co dzień dla odwiedzających. Konik na biegunach, klocki, sklepik oraz inne zabawki pokazane w towarzystwie zdjęć sprzed lat, będą również doskonałą lekcją historii dla młodych odbiorców, natomiast starsi z pewnością powrócą wspomnieniami do czasów radosnej beztroskiej zabawy.
- Obecnie dawne zabawki i wózki stają się przedmiotami kolekcjonerskimi. Coraz częściej trafiają też do zbiorów muzealnych, nierzadko w bardzo złym stanie zachowania. Wymagają specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin i skomplikowanych zabiegów. Podczas renowacji muzealnych eksponatów zróżnicowano stopnie ingerencji konserwatorskiej, o czym będziemy informować zarówno podczas sesji, jak i w ramach wystawy na specjalnych tablicach, gdzie oglądający będą mogli zapoznać się z wyglądem "przed" i "po", by móc porównać efekty pracy - wyjaśnia Barbara Klajmon, kierownik Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych odpowiedzialna za wystawę.
Warto podkreślić, że organizatorzy imprezy zaplanowali szereg działań edukacyjnych, towarzyszących prezentacji efektów prac konserwatorskich, trwających od marca tego roku czyli ponad osiem miesięcy. W przystępny sposób zostaną one zaprezentowane na planszach informacyjnych, dzięki czemu odwiedzający będą mieli okazję porównać skalę zniszczenia i docenić finalny wygląd. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla rodzin z dziećmi inspirowane ekspozycją. Pierwsze startują 28 listopada o godz. 17.00 a ich motywem przewodnim będą pacynkowe misie, które dzieci wraz z opiekunami będą mogły stworzyć z gotowych komponentów.
Szczegóły dotyczące konferencji i wystawy dostępne są tutaj
Zapisy na warsztaty "Pacynkowe Misie" w Dziale Edukacji i Popularyzacji – telefonicznie 32 241 07 18 wew. 204 ☎ lub mailowo opis odsyłacza
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?