Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sepsa u przedszkolaka z Blachowni. Placówka odwołała zajęcia

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Sepsa u przedszkolaka z Blachowni. Placówka odwołała zajęcia
Sepsa u przedszkolaka z Blachowni. Placówka odwołała zajęcia arc Gmina Blachownia
U jednego z dzieci uczęszczających do przedszkola w Blachowni doszło do zakażenia sepsą. Władze placówki postanowiły odwołać zajęcia do końca tygodnia. Choć sepsa nie jest chorobą zakaźną, to niektórymi chorobami zakaźnymi, w przebiegu których dochodzi do sepsy (np. zapalenia gardła), można się zarazić.

O zakażeniu u jednego z przedszkolaków poinformowały władze gminy Blachownia.

- W dniu 17 maja 2023 r. otrzymaliśmy informację o zakażeniu sepsą u jednego z dzieci uczęszczającego do oddziału przedszkolnego ZSP w Blachowni przy ul Wspólnej 5 - przekazała Gmina Blachownia.

Władze placówki zdecydowały się w trybie natychmiastowym zawiesić zajęcia do końca tygodnia.

- W dniach 18 – 19 maja nastąpi dezynfekcja pomieszczeń przedszkolnych, urządzeń oraz zabawek. Części wspólne szkoły i przedszkola zostały już wymyte i zdezynfekowane. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci rodzice przedszkolaków i uczniów zostali niezwłocznie, w dniu wczorajszym poinformowani przez dyrektora o zaistniałej sytuacji. Zajęcia w szkole podstawowej odbywają się bez utrudnień - czytamy w komunikacie Gminy Blachownia.

Czym jest sepsa?

Słowo sepsa pochodzi z greki i oznacza „proces niszczący życie”. To szereg objawów, które towarzyszą silnemu zakażeniu organizmu mikroorganizmami. W Polsce przypadków sepsy jest co najmniej 50 tys. rocznie, a co drugi chory umiera.

Sepsa doprowadza do uszkodzenia tkanek i narządów wskutek niewłaściwej reakcji organizmu na zakażenie. W razie inwazji patogenów z jakiegoś powodu organizm zamiast wykorzystać swoje mechanizmy obronne, by je zwalczyć, zaczyna walczyć z własnymi komórkami i tkankami.

Kto jest szczególnie narażony?

Do zakażenia organizmu może dojść u każdego, jednak są dwie grupy szczególnie narażone na rozwój sepsy:

  • starsi schorowani ludzie
  • małe dzieci.

U nich sepsa może się rozwinąć z niegroźnej z pozoru infekcji.

Trzecią grupę stanowią nastolatki, którzy mają m.in. zwyczaj dzielenia się np. napojem z jednej butelki czy „brania gryza” kanapki kolegi. A sepsę często wywołują meningokoki, czyli bakterie bytujące w jamie ustnej wielu osób. Osoby te nie muszą mieć jakichkolwiek dolegliwości z ich powodu. Patogeny mogą wywołać u nich:

  • niegroźne zapalenie gardła
  • niebezpieczne zapalenie opon mózgowych
  • inwazyjną chorobę meningokokową.

W większości przypadków nie dzieje się z tego powodu nic złego, ale w niesprzyjających warunkach meningokoki mogą zaatakować i doprowadzić do stanu zagrażającego życiu.

Jakie są objawy sepsy?

Eksperci wskazują na fakt, że do wysokiej śmiertelności z powodu sepsy dochodzi z powodu mało swoistych objawów na początku jej rozwoju. Te objawy to:

  • gorączka (ale nie zawsze występuje!)
  • dreszcze
  • poczucie zimna
  • szybki oddech, duszność
  • ból i złe samopoczucie
  • spocona skóra
  • wysypka nieznikająca po ucisku
  • przyspieszone bicie serca
  • pogorszenie kontaktu z otoczeniem, dezorientacja.

Takie objawy mogą jednak sugerować wiele innych problemów (choć pojawienie się wysypki to już groźny symptom w sepsie, a na końcowym jej etapie ciało chorego pokrywają rozległe wybroczyny). Liczy się zatem czujność rodzica i znajomość reakcji u swojego dziecka.

Jakie bakterie wywołują sepsę?

Według CDC[Przypis 2 ] (Centres for Disease and Control – agendy rządowej USA mającej na celu monitorowanie chorobowości i sposobów zapobiegania chorobom) około 80 proc. przypadków sepsy jest wywoływanych przez bakterie pozaszpitalne. Wśród nich prym wiodą meningokoki. Inne bakterie, które często prowadzą do sepsy, to:

paciorkowce (odpowiedzialne m.in. za wywoływanie anginy, ale i za zapalenia mieszków włosowych)
pałeczki hemofilne typu B (wywołują m.in. zapalenie płuc).

Sepsa nie jest chorobą, którą można się zarazić. Ale niektórymi chorobami zakaźnymi, w przebiegu których dochodzi do sepsy, już tak – np. zapaleniem gardła. Stąd, jeśli zostanie rozpoznany przypadek sepsy w przebiegu zakażenia meningokokami, wszyscy z otoczenia chorego otrzymują odpowiednią profilaktykę w postaci osłony antybiotykowej. Trzeba jednak pamiętać, że sepsa może wystąpić pod wpływem różnych czynników, zarówno zakaźnych, jak i niezakaźnych. (źródło: pacjent.gov.pl)

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera