Seria spotkań autorskich w siemianowickiej Miejskiej Bibliotece Publicznej

Materiał informacyjny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemianowicach Śląskich
Galeria Otwarta, wystawa prac Jana Urbańczyka
Galeria Otwarta, wystawa prac Jana Urbańczyka
Udostępnij:
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich do końca listopada zostaną zorganizowane jeszcze trzy spotkania. Ostatniego gościa możecie wybrać Wy.

Seria spotkań realizowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Między innymi na ten cel siemianowicka biblioteka otrzymała dofinansowanie o łącznej wartości 118 900 zł. W październiku gośćmi siemianowickiej biblioteki byli już Jakub Małecki, prozaik, tłumacz, autor wielu powieści oraz Stefan Maruszczyk, felietonista oraz pasjonat historii Górnego Śląska. Dotacja została udzielona ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W jej ramach wszyscy pracownicy merytoryczni biblioteki przejdą także szkolenia podnoszące ich kompetencje społeczne oraz techniczne.

Już 29. października gościem siemianowickiej biblioteki będzie Małgorzata Derus, pełniąca stanowisko miejskiego konserwatora zabytków w Siemianowicach Śląskich przez ponad 20 lat. Poprowadzi ona wykład o zabytkowych witrażach zdobiących budynki na terenie miasta. Prelegentka skupi się na ukazaniu odrestaurowanych, liczących dziesiątki lat witraży z najróżniejszych miejsc znajdujących się na terenie Siemianowic. Dopełnienie całej prelekcji stanowić będzie zestawienie fotografii ilustrujących wszystkie drogocenne zabytki. Przedstawione zostaną nie tylko witraże z obiektów sakralnych, takich jak kościoły czy kaplice, ale również te zdobiące wiekowe kamienice, majętne wille, czy nawet budynki użyteczności publicznej. Nie zabraknie też miejsca na zadawanie nurtujących pytań odnośnie historii każdego obiektu, witrażu czy samej pracy konserwatorskiej. Spotkanie odbędzie się w murach Pałacu Donnersmarcków, przy ul. Chopina 10 o godzinie 17.00.

5. listopada w bibliotece przy alei Sportowców 3 gościć będzie natomiast profesjonalny pływak zimowy, Leszek Naziemiec. Jest on człowiekiem, który przepłynął milę w lodowatych wodach Arktyki. Wśród jego osiągnięć znajduje się również przepłynięcie kilometra w wodach Antarktydy czy pokonanie dystansu 10,5 kilometra w znajdującym się na wysokości ponad 3812 m.n.p.m Jeziorze Titicaca. Jest także autorem książki ,,Dzikie pływanie”. Podczas spotkania Leszek Naziemiec opowie o swojej niecodziennej pasji, ale także o podróżach w najdziksze zakątki świata. Zdradzi czym jest dzikie pływanie, gdzie można je uprawiać i czy w rzeczywistości jest niebezpieczne. Obecność Leszka Naziemca w siemianowickiej bibliotece jest wynikiem głosowania czytelników, którzy wybrali pływaka zimowego poprzez ankietę ,,Spotkanie na zawołanie”. Początek o godzinie 17:00.

Zarówno termin jak i prelegent podczas ostatniego spotkania nie jest jeszcze znany. Wiadomo, że spotkanie odbędzie się w listopadzie, natomiast gościa możecie wybrać Państwo sami w ramach akcji ,,Spotkanie na zawołanie”. Swoją propozycję można zgłosić na stronie biblioteki w serwisie ,,Facebook”, poprzez stronę internetową www.mbpsiemanowice.pl lub w siedzibie biblioteki bądź dowolnej filii. Spotkanie także będzie miało miejsce w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich przy alei Sportowców 3.

Dodaj ogłoszenie