Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon grzewczy 2019/2020: Temperatura spada, a kaloryfery zimne. Co mówią przepisy? Kiedy początek sezonu grzewczego? 24. 9.2019

ow
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2019? Co mówią przepisy?
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2019? Co mówią przepisy? arc
Sezon grzewczy 2019: Kiedy zaczyna się sezon grzewczy według przepisów? 23 września rozpoczęła się kalendarzowa jesień i temperatury zwłaszcza noca są już bardzo niskie. Od kiedy kaloryfery będą ciepłe? Czy prawo reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce? Co zrobić, jeśli jest zimno, a spółdzielnia mieszkaniowa nadal nie włącza centralnego ogrzewania i nie rozpoczyna sezonu grzewczego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby mieć ciepło w mieszkaniu.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2019? [PRZEPISY]

Czym jest w ogóle sezon grzewczy? Jedynym przepisem, jaki definiuje to pojęcie, jest rozporządzenie ministra gospodarki z 2007 roku.

Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów

Co z tego wynika? Właściwie niewiele. Sezon grzewczy teoretycznie trwa przez cały rok, jeśli temperatura na zewnątrz wymaga, by ogrzewać pomieszczenia. Jak więc wskazać moment, kiedy centralne ogrzewanie powinno zacząć działać?

Z pomocą w wyznaczeniu momentu na rozpoczęcie sezonu grzewczego 2019 przychodzi inne rozporządzenie, tym razem ministra infrastruktury, które określa właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Dla budynków mieszkalnych jest to 20 st. Celsjusza w pokojach oraz 24 st. Celsjusza w łazienkach. Te wskazania nie są jednak wiążące dla spółdzielni mieszkaniowych.

Nawet jeśli na co dzień pijesz tylko zwykłą czarną, dla gości warto mieć znacznie szerszy wybór gorących napojów. Ten drobny detal sprawi, że dom od razu wyda się bardziej gościnny, a spotkanie będzie przyjemniejsze.

Jak zrobić wrażenie na gościach? Te rzeczy musisz mieć w domu

Od kiedy do kiedy jest sezon grzewczy w Polsce?

O ile rozpoczęcie sezonu grzewczego oznacza, że od tej pory już cały czas ciepło będzie dostarczane do budynków, o tyle trudno jednoznacznie określić, do kiedy trwa sezon grzewczy. Zakończenie sezonu grzewczego wynika bezpośrednio z temperatur na zewnątrz.

Jeśli przez dłuższy czas utrzymują się wysokie temperatury, spółdzielnie mieszkaniowe kończą sezon grzewczy. Zazwyczaj ma to miejsce na przełomie marca i kwietnia. Jeśli jednak pogoda się załamie i przez dłuższy czas temperatury znowu będą niskie, a prognozy pogody niezbyt optymistyczne, centralne ogrzewanie powinno znowu zostać włączone, a tym samym sezon grzewczy wznowiony.

Przyjmuje się, że sezon grzewczy nie trwa dłużej, niż do końca kwietnia. Dlaczego? Zazwyczaj temperatury są już wtedy na tyle wysokie, że nie opłaca się produkować i dostarczać ciepła do mieszkań.

Taki widok powitał pewnego dnia mieszkańców jednego z osiedli w Bydgoszczy.Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

Osiedla w Polsce to absurd na absurdzie. Jak można tak żyć? ...

Masz zimne kaloryfery, chociaż sezon grzewczy się już zaczął?

Jeśli osoba lub instytucja, która zarządza twoim budynkiem, nadal nie rozpoczęła sezonu grzewczego, choć na dworze temperatura spada poniżej 20 st. Celsjusza, możesz oficjalnie wystąpić o włączenie centralnego ogrzewania i rozpoczęcie sezonu grzewczego bez względu na porę roku. Takie żądanie można zgłosić telefonicznie lub pisemnie.

Może się również zdarzyć, że spółdzielnia mieszkaniowa sezon grzewczy już rozpoczęła, ale w twoim mieszkaniu lub w którymś pomieszczeniu kaloryfery nadal są zimne. W takie sytuacji spróbuj kaloryfer odpowietrzyć, poluzowując odpowiednie pokrętło. Gdy powietrze skończy się ulatniać, powinna zacząć kapać woda, która wypełnia kaloryfer. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z zarządcą, by zgłosić awarię centralnego ogrzewania.

Czy jesteś statystycznym Polakiem? Sprawdź, jak wpisujesz się w narodowe statystyki [QUIZ]]

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera