Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedziba rycerska w Gliwicach? Odkryto pozostałości późnośredniowiecznych zabudowań ZDJĘCIA

Kuba Lelewicz
W czasie prac wykopaliskowych na terenie dzielnicy Czechowice w Gliwicach znaleziono srebrną monetę, zdobione kafle piecowe, gwoździe i fragmenty naczyń
W czasie prac wykopaliskowych na terenie dzielnicy Czechowice w Gliwicach znaleziono srebrną monetę, zdobione kafle piecowe, gwoździe i fragmenty naczyń Radosław Zdaniewicz
W czasie prac wykopaliskowych na terenie dzielnicy Czechowice w Gliwicach znaleziono srebrną monetę, zdobione kafle piecowe, gwoździe i fragmenty naczyń. Prawdopodobnie to pozostałości po siedzibie rycerskiej, nawet z XIV wieku.

Na trop badacze wpadli obserwując mapy stworzone za pomocą skaningu laserowego. Ich uwagę zwróciło regularne wzniesienie.

Po karczunku okolicznych drzew, w czasie oczyszczania terenu w wykrotach i krecich kopcach znaleziono fragmenty naczyń datowanych na późne średniowiecze, fragmenty zdobionych kafli piecowych oraz polepę - substancję wykorzystywaną do budowy ścian, klepiska, czy pieców.

W wykopach założonych na miejscu wykopalisk znaleziono już nie tylko odłamki naczyń i kafli piecowych, były tam również gwoździe oraz brakteat - srebrna moneta.

Zobacz zdjęcia z wykopalisk:

Według ekspertów znaleziska można datować na XIV i XV wiek. W czasie poszukiwań znaleziono również fragmenty broni białej - część tarczki bocznej (osłony ręki w kordzie).

Znaleziska wskazują na to, że w miejscu wykopalisk znajdowała się siedziba kogoś znaczącego, prawdopodobnie rycerza, właściciela dóbr czechowickich. Archeologowie zamierzają powrócić tutaj w przyszłym roku i odkryć zarówno więcej zabytkowych przedmiotów, jak i zabudowań.

Dalsze, szersze eksploracje umożliwią zlokalizowanie wszystkich zabudowań, poszukiwacze zamierzają m.in. potwierdzić lub obalić teorię o grodzisku rycerskim.

- Bardzo dużą rolę w odkryciu wielu zabytków odegrali wolontariusze, pasjonaci oraz członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic, którzy pomagali przy wykopaliskach - mówi Radosław Zdaniewicz, prezes górnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, który przewodzi wykopaliskom. - Wiele z zabytków to właśnie oni odnaleźli za co chciałbym im podziękować, jak i za ogólną pomoc przy pracach.

Warto również dodać, że prace wykopaliskowe przy grodzisku były prowadzone przez wszystkich na zasadzie wolontariatu, co ukazuje ilu pasjonatów przyciągnęło domniemane grodzisko.

Gliwickie Czechowice to ciekawy teren badań archeologicznych. Pierwsze ślady człowieka na tym terenie pochodzą sprzed około 12 tysięcy lat. Częstym znaleziskiem są tutaj pozostałości po kulturze łużyckiej.

Początek Czechowic szacuje się na XIII wiek. Czechowice są najbardziej wysuniętą na północ dzielnicą Gliwic. W pobliżu znajdują się również drugie wykopaliska, gdzie badano historię kościoła pw. Świętego Jerzego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!