Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemianowiccy uczniowie napisali sprawdzian szóstoklasistów

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
To już ostatni rocznik, który na zakończenie edukacji w szkole podstawowej jest zobligowany do napisania sprawdzianu podsumowującego nabytą wiedzę. Pierwszy sprawdzian szóstoklasisty przeprowadzono w 2002 r. Teraz, po 15 latach, ministerstwo edukacji postanowiło go zlikwidować.

Decyzja ta tłumaczona jest faktem, że wynik testu nie ma znaczenia w rekrutacji do gimnazjum, ponieważ szkoły te są rejonowe i mają obowiązek przyjąć każde dziecko mieszkające w jego obrębie. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zniesieniem sprawdzianu jest to, że jego przeprowadzenie generuje olbrzymie koszty, na które składa się m.in.: druk arkuszy egzaminacyjnych oraz zaświadczeń potwierdzających otrzymane wyniki, czy wypłaty za egzaminatorów sprawdzających prace. Pomimo tego, test stanowi sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów.

Czy w miejsce zlikwidowanego sprawdzianu ministerstwo wprowadzi inną formę ewaluacji? Prawdopodobnie będą to testy predyspozycji wykonywane na początku edukacji w gimnazjum.

W SP nr 5 w Siemianowicach Śląskich do dwuetapowego testu podeszło 50 uczniów, którzy powitani przez dyrektora już o 8.30 odmaszerowali zająć miejsca na sali. Czego najbardziej obawiali się uczniowie tuż przed rozpoczęciem sprawdzianu? Większość przyznaje, że matematyki i analizy wiersza.

Szóstoklasiści optymistycznie myślą o wynikach swoich sprawdzianów. Zgodnie stwierdzają, że nie warto się było stresować.

- Przed sprawdzianem najbardziej przeszkadzał mi stres, ale kiedy weszliśmy do sali, emocje opadły. Dzisiejszy sprawdzian był bardzo prosty. O wiele łatwiejszy od tych, które pisaliśmy wcześniej jako próbne. Najgorzej poszło mi z jednym zadaniem z matematyki, w którym trzeba było obliczyć jednocześnie objętość i pole. Chyba nie poradziłem sobie z nim dość dobrze, pomimo tego, że lubię matematykę - mówi Mateusz Rusin.

- Sprawdzian niczym mnie nie zaskoczył. Język angielski był prosty. Bardzo szybko rozwiązałam te 11 zadań, ale za to na języku polskim miałam pewne trudności z analizą wiersza o jarzębinie - dodaje Sylwia Dróżdż.

- Myślałam, że sprawdzian będzie trudny, a wszystko było łatwe. Najtrudniejsza była według mnie część z języka polskiego. Dużo kłopotów sprawiło mi zadanie polegające na napisaniu jednej kartki z pamiętnika.- komentuje Marysia Nawrot z 6b.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!