Siemianowice Śląskie. Inteligentna gospodarka odpadami. Aplikacja wykaże, ile osób powinno płacić w lokalu za śmieci

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Aplikacja wykryje nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych
Aplikacja wykryje nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych cocoparisienne z Pixabay
W Siemianowicach Śląskich nie będzie oszustw w gospodarce odpadami. Specjalna aplikacja wyłapie osoby, które pomimo zamieszkiwania w Siemianowicach Śląskich nie wnoszą opłaty za śmieci. Właściciele lokali, w których doszło do nieprawidłowości, poproszeni zostaną o złożenie wyjaśnień i ewentualnej korekty deklaracji. Właściciele nieruchomości albo poprawią deklarację, albo wysokość opłaty określi gmina, nawet do pięciu lat wstecz.

Aplikacja pozwoli wykryć nieprawidłowości w gospodarce odpadami

W Siemianowicach Śląskich gospodarka odpadami przybiera inteligentną formę. Aplikacja pozwoli wykryć nieprawidłowości w deklaracjach za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wyjaśnijmy, że opłatę za śmieci w przeliczeniu na liczbę osób zamieszkujących nieruchomość pobiera się w oparciu o złożoną przez właściciela nieruchomości deklarację, którą do tej pory trudno było zweryfikować. Teraz to będzie zdecydowanie łatwiejsze.

- Dzięki samorządowej współpracy z miastem Świdnik, które bezpłatnie udostępniło nam aplikację do wykrywania nieprawidłowości w deklaracjach za gospodarowanie odpadami komunalnymi z pewnością uda nam się bardziej uszczelnić system. Innowacyjne rozwiązanie, umożliwia weryfikacje złożonych deklaracji z zanonimizowanymi danymi mieszkańców Siemianowic Śląskich z różnych dziedzin życia - informuje Iwona Robak-Charchan z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.

- Wdrożone w urzędzie przez Wydział Informatyki i Cyberbezpieczeństwa rozwiązanie wykorzystuje zanonimizowane dane pochodzące z różnych baz danych min. wykorzystywane do wypłaty świadczeń rodzinnych, wypłaty dodatku energetycznego, informacje zawarte w rejestrze mieszkańców, dane posiadane przez szkoły oraz przedszkola. Ponadto planujemy wykorzystanie danych związanych ze zużyciem wody - dodaje Iwona Robak-Charchan z Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.

Obecnie urzędnicy weryfikują złożone deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aplikacja, którą wdraża miasto wskazuje adresy nieruchomości, gdzie z dużym prawdopodobieństwem właściciel podał nieprawdziwe dane. Jeżeli aplikacja wykaże jakieś błędy, to właściciele nieruchomości będą wzywani do złożenia wyjaśnień w zakresie liczby osób, za które jest złożona deklaracja.

- Jeśli dane podane w deklaracji śmieciowej okażą się nieprawidłowe, w grę wchodzą dwa rozwiązania: albo właściciel nieruchomości złoży korektę deklaracji obejmującą czas, gdy płacił zaniżoną kwotę, albo wysokość opłaty określi gmina, nawet do pięciu lat wstecz - informuje Iwona Robak-Charchan z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.

Stawki opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi w Siemianowicach Śląskich

Od 1 marca 2020 r. w Siemianowicach Śląskich stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy wynosi 25,95 zł miesięcznie od każdego mieszkańca.

Nie przeocz

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości zabudowanej budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostuje bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, zwalnia się go w części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2,05 zł miesięcznie.

Tyle wynosi stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne za:

  • pojemnik lub worek o pojemności 0,08 m 3 - w wysokości 3,94 zł,
  • pojemnik lub worek o pojemności 0,12 m 3 - w wysokości 5,91 zł,
  • pojemnik o pojemności 0,24 m 3 - w wysokości 11,82 zł,
  • pojemnik o pojemności 1,10 m 3 - w wysokości 54,18 zł,
  • pojemnik o pojemności 5,00 m 3 - w wysokości 246,25 zł,
  • pojemnik o pojemności 7,00 m 3 - w wysokości 344,76 zł.

Musisz to wiedzieć

Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie