Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemianowice Śląskie: Otwarcie tężni solankowe już 11 lipca. Zmieniło się też otoczenie na terenie kompleksu "Staw Rzęsa"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tak prezentuje się sama tężnia i jej otoczenia
Tak prezentuje się sama tężnia i jej otoczenia FB. Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich
Mieszkańcy Siemianowic Śląskich już od 11 lipca będą mogli cieszyć się zdrowotnymi właściwościami tężni. Otwarcie tężni na terenie kompleksu "Staw Rzęsa" odbędzie się jutro o godzinie 16.00.

Otwarcie tężni solankowej w Siemianowicach Śląskich

Zakończyła się budowa tężni solankowej na terenie kompleksu rekreacyjno-przyrodniczego „Stawa Rzęsa”, przy alei Spacerowej. Otwarcie tężni odbędzie się w czwartek, 11 lipca, o godz. 16.00.

Budowa siemianowickiej tężni została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego z inicjatywy Jerzego Namysło, autora zwycięskiego projektu. Oprócz samej tężni w ramach inwestycji zmienił się także teren wokół. Jest nowe oświetlenie, chodnik, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz nasadzenia zieleni.

Wokół tężni powietrze będzie bogate w cenne mikroelementy m.in. jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo. Rozbijane cząstki solanki powodują hydrolizację soli, podobnie jak rozbryzgane fale morskie. Wytwarza się aerozol - „mgła wodna”, która przenika do organizmu przez błony śluzowe oraz skórkę. Przebywanie w okolicy i oddychanie takim aerozolem oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje. Natężenie aerozolu uzależnione jest od pogody. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze.

Nie przegapcie

W sąsiednim mieście, Chorzowie, wciąż trwa budowa tężni solankowej. Drewniana konstrukcja wypełniona tarniną stanie na placu Hutników. Przypomnijmy, że w Chorzowie na początku XIX wieku odkryto wody żelazowo-siarczane. Badania wykazały, że miały one właściwości lecznicze. Do dzisiaj jedna z chorzowskich ulic nosi nazwę Starego Zdroju.

Królewska Huta, czyli dzisiejszy Chorzów, w latach 1816-1850 była znanym kurortem, takim jak te w Kudowie, Cieplicach czy Świeradowie. Jak czytamy w książce autorstwa Mariana Gałuszki „Chorzów wczoraj”: „twórcą uzdrowiska był dr Bannerth, który odkrył lecznicze wartości wody czerpanej z szybu kopalni „Król”, znanej mieszkańcom pod nazwą kwaśnej wody”. „Kwaśna woda” miała zawierać takie mikroelementy, jak: siarczany, tlenki żelaza i manganu, kwaśny węglan, sole amonowe, związki żywiczne oraz in. Doktor Bannerth założył spółkę, która wybudowała dom zdrojowy „Łazienki Amalii” - w rejonie, gdzie obecnie stoi pomnik Chopina.

- Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominała tężnia solankowa. Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji chorzowianie będą chętnie tutaj wypoczywali - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni to ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata). Zakończenie inwestycji planowane jest z końcówką września tego roku.

Zobaczcie koniecznie

Znacie tę śląską piosenkę? Tak brzmi po kazachsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo