Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemianowice Śląskie: pałac po latach ożyje za sprawą Akademii Liderów Społecznych ZDJĘCIA

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Siemianowice Śląskie: pałac po latach ożyje za sprawą Akademii Liderów Społecznych
Siemianowice Śląskie: pałac po latach ożyje za sprawą Akademii Liderów Społecznych Bartosz Dworski
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich ożyje. To tutaj szkolić się będą uczestnicy Akademii Liderów Społecznych organizowanej przez Fundację Stajnia.

Projekt realizowany będzie od czerwca 2018 do listopada 2019 r., dzięki dofinansowaniu, które fundacja otrzymała w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.

Fundację Stajnia tworzą cztery ambitne kobiety: Anna Bielak - Dworska, Aneta Kobylewska, Jadwiga Kijak oraz Aleksandra Godyń, działające na rzecz społeczności lokalnej. Organizacja wspiera rewitalizację społeczną Kompleksu Pałacowo-Parkowego Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich. Jednym z jej najważniejszych projektów jest Akademia Liderów Społecznych, będąca kontynuacją Śląskiej Akademii Liderek, stworzonej przez Stowarzyszenie Promocji Kobiet Aktywnych SPINKA (dziś Stowarzyszenie Przestrzeń Zmiany), której inicjatorką była Bernadeta Grobelny.

Zobacz zdjęcia:

Stajnia powstała w 2017 roku. - Jestem absolwentką Śląskiej Akademii Liderek i mogę powiedzieć, że był to dla mnie punkt zwrotny w życiu - wyjaśnia Aneta Kobylewska, liderka projektu. - Z Anią Bielak-Dworską poznałyśmy się w 2016 r., ponieważ obie uczestniczyłyśmy w Szkole Trenerów MERITUM. W trakcie jej trwania postanowiłyśmy połączyć nasze siły i zrobić coś, co będzie miało dla nas sens, pracować w zgodzie z naszymi wartościami. Tak powstała Fundacja Stajnia. Bernadeta Grobelny- współzałożycielka Meritum - Centrum Rozwoju Osobistego, zorganizowała 5 edycji Śląskiej Akademii Liderek, a kiedy projekt został zakończony, zaproponowałyśmy, że będziemy kontynuować ideę, tworząc Akademię Liderów Społecznych, włączając w nią mężczyzn.

Praca nad sobą i zmienianie świata

Program Akademii jest atrakcyjny i składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich to “Zaczynam zmianę od siebie”. Składa się z treningu interpersonalnego oraz cyklu interaktywnych warsztatów liderskich. Natomiast drugi moduł „Zmieniam (lokalnie) świat” związany będzie z zrealizowaniem celu projektu, czyli działaniem. Uczestnicy będą mieli za zadanie zorganizowanie akcji społecznych na rzecz lokalnej społeczności. Pomogą też w organizacji seminarium „Partycypacja obywatelska jako kluczowy czynnik sukcesu rewitalizacji społecznej” oraz konferencji „100 lat niepodległości, 100 lat obywatelskości”. Organizacja wspomnianych wydarzeń będzie stanowiła preludium do ich dalszej współpracy i możliwości realizowania własnych projektów w pałacu Donnersmarcków, ponieważ w ramach Akademii organizatorzy maja nadzieję wyszkolić liderów, którzy w przyszłości będą tworzyć projekty społeczne skierowane zarówno do siemianowiczan, jak i mieszkańców regionu.

Choć trwają jeszcze ostatnie rozmowy rekrutacyjne, to nabór do grupy pierwszej można uznać już za zakończony. Jednakże przewidziano otwarcie jeszcze dwóch grup, a najbliższa rekrutacja rusza już 10 sierpnia. Na kogo czekają organizatorzy? - Zapraszamy do udziału w Akademii osoby, które zarówno już pracują w organizacjach pozarządowych lub są wolontariuszami, jak i przedsiębiorców, urzędników, którzy działają społecznie, ale czekamy też na osoby, które nie mają jeszcze takiego doświadczenia, ale pragną działać. Chcielibyśmy stworzyć środowisko osób, które dzielą się doświadczeniami, kontaktami, wiedzą oraz będą dla siebie inspiracją i wsparciem w pracy nad sobą oraz w pracy na rzecz zmiany w ich lokalnym świecie - wyjaśnia Kobylewska.

Priorytet stanowią siemianowiczanie

W projekcie wezmą udział 42 osoby podzielone na 3 grupy. W pierwszej z nich jest 9 kobiet oraz 5 mężczyzn. Prawie połowa to siemianowiczanie. Rekrutują się z różnych środowisk, ponieważ są tu urzędnicy, wolontariusze działający w różnych organizacjach pozarządowych, ale i prezesi fundacji, czy przedstawiciele prywatnych firm. - Osoby z Siemianowic były naszym priorytetem, ponieważ to tu docelowo będą pracować na rzecz lokalnej społeczności - precyzuje liderka Akademii.

ALS wpisuje się w ideę rewitalizacji - Z całą premedytacją używamy pojęcia rewitalizacja społeczna, rozumiana zgodnie ze znaczeniem słowa (łac. re-+vita: przywrócenie do życia, ożywienie) jako odnowa życia tzn. relacji międzyludzkich, współpracy między sektorem publicznym, pozarządowym i prywatnym oraz włączenie w działanie i zaproszenie do pałacu różnych grup społecznych - wyjaśnia Kobylewska. - Podczas Akademii wychodzimy od siebie i pracy nad sobą, swoimi kompetencjami interpersonalnymi. Będziemy pracować nad asertywnością, skuteczną komunikacją oraz wyrażaniem emocji. Celem projektu jest doprowadzenie uczestników do skutecznego działania. Mamy nadzieję, że przeprowadzone akcje społeczne wpiszą się w idee rewitalizacji. Chcemy zobaczyć w pałacu rodziny z dziećmi i seniorów. Jedną z najważniejszych wartości tego miejsca ma być gościnność - mówi liderka. Atrakcyjności warsztatom dodaje fakt, że większość z nich będzie odbywała się w pałacu Donnersmarcków.- Idealnie się złożyło, że równolegle, zarówno pałac, jak i uczestnicy projektu będą inicjowali swoją działalność. Jest to bardzo symboliczne. Zakładamy, że w przyszłości będziemy wspólnie tworzyć i realizować tu projekty - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo