Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemianowiczanie na ogólnopolskich manewrach ZDJĘCIA

Bartłomiej Wortolec
Na początku lipca w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) odbywały się największe airsoftowe manewry i szkolenie poligonowe w Polsce. Na miejscu byli również siemianowiczanie z grupy ASG Cicho Sza. Grupa 11 osób na czele z dowódcą, Andrzejem Ostrowskim, który dowodził plutonem, mając pod sobą około 30 uczestników manewrów „Combat Alert”.

Za nami czterodniowe, największe w Polsce manewry proobronne „Combat Alert”. Od 5 do 9 lipca w Orzyszu, w województwie warmińsko-mazurskim w airsoftowych manewrach wzięło udział blisko tysiąc uczestników. Siemianowicka ekipa ASG „Cicho Sza” mazurski poligon odwiedziła nie po raz pierwszy.

- Godziny spędzone nad mapą, tygodnie przygotowań taktycznych i fizycznych, a także tysiące wystrzelonych kulek na ćwiczeniach zgrywających. Tak wyglądały przygotowania do najbardziej wymagającego wydarzenia, czyli manewrów proobronnych „Combat Alert” - mówi Grażyna Falisz z Teamu ASG Cicho Sza.

W manewrach wzięło udział 11 osób z Siemianowic Śląskich, a wśród nich znajdował się Andrzej Ostrowski, który jest dowódcą Teamu ASG Cicho Sza.

- Od 4 lat bierzemy udział w największej imprezie skupiającej organizacje proobronne - mówi Andrzej Ostrowski. - W tym roku stawiane nam zadania były wyjątkowe. Dzięki wcześniejszym przygotowaniom, mogliśmy zaskoczyć przeciwnika. Podczas letniej edycji Combat Alert dowodziłem plutonem. Miałem pod sobą niecałe 30 osób. To była frakcja partyzantów, która łącznie składała się z czterech plutonów, w tym jeden zmechanizowany. Naszymi zadaniami było opóźnianie przeciwnika, a także zabezpieczanie konkretnych pozycji, które wyznaczało nam dowództwo. Choć wygrał przeciwnik, to z czterech punktów, które zabezpieczaliśmy, utrzymaliśmy trzy - dodaje Andrzej Ostrowski z Teamu ASG Cicho Sza.

Warto dodać, że poza samą rozgrywką dla uczestników manewrów zostały zorganizowane profesjonalne szkolenia prowadzone przez zawodowych żołnierzy, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem oraz poznać sekrety żołnierzy.

Grupa ASG Cicho Sza powstała ponad 2 lata temu. Obecnie składa się z 14 osób w różnym wieku. Tworzą go ludzie z pasją i zaangażowaniem, którzy posiadają uprawnienia w różnych dyscyplinach. W ich szeregach są m.in. uczniowie klas mundurowych, nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa, handlowcy oraz lekarz.

- Aby do nas dołączyć trzeba mieć 15 lat. Wymagamy przestrzegania zasad fair play, uczciwości- przyznania się, że zostało się trafionym. Jeśli chodzi o sprzęt to na początku można go od nas wypożyczyć. Później doświadczeni koledzy doradzą odpowiednią replikę; jednak na początku wystarczy używany karabin za ok 400 zł. Zakup profesjonalnej repliki to wydatek ok. 1500 zł- dodaje Grażyna Falisz z Teamu Cicho Sza.

W najbliższych planach Teamu Cicho Sza jest doposażenie honkera (samochód terenowy) w elementy wojskowe, a także współorganizacja Pikniku Militarnego, który już we wrześniu odbędzie się w naszym mieście. Dodatkowo od 5 do 9 września w Kielcach wezmą udział w targach - Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!