Siewierz. Od kwietnia mieszkańcy Siewierza i całej gminy zapłacą więcej za wywóz odpadów

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Opłaty za odbiór i wywóz odpadów stale rosną. Więcej zapłacić będą musieli także mieszkańcy gminy Siewierz
Opłaty za odbiór i wywóz odpadów stale rosną. Więcej zapłacić będą musieli także mieszkańcy gminy Siewierz PPG/zdj.ilustracyjne
Od 1 kwietnia 2021 roku mieszkańcy Siewierza i całej gminy będą musieli zapłacić więcej za wywóz odpadów.

Od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. w ramach zawartej z gminą Siewierz umowy wykonawca usługi odebrał i zagospodarował:

 • 2470,98 ton niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych,
 • 1484,598 ton odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny,
 • 85,34 ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych,
 • 34,98 ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych zawierających papę odpadową.

Koszt tej usługi wyniósł 2 miliony 589 tysięcy 522,17 zł.

W wyniku przeprowadzonego w 2020 r. postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Świadczenie usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie Gminy Siewierz” została wyłoniona do odbioru odpadów firma ALBA MPGK Sp z o.o., która zaoferowała takie ceny:

 • 700,92 zł/tona – za niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne,
 • 646,92 zł/tona – za odpady komunalne zbierane w sposób selektywny,
 • 426,60 zł/tona – za odpady budowlane i rozbiórkowe,
 • 534,60 zł/tona – za odpady budowlane i rozbiórkowe zawierające papę lub materiały izolacyjne.

Jak informują władze samorządowe Siewierza wzrost cen odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz ilość odpadów odbieranych i zagospodarowywanych, po raz kolejny, powoduje konieczność podniesienia stawki opłaty. Tak, = aby pokrywała koszty związane z funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami na nieruchomościach nim objętych.

Rada Miejska w Siewierzu przyjęła więc uchwałę Nr XIX/227/2021, w której ustaliła nowe miesięczne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Oto nowe stawki:

 • miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstałymi w nieruchomościach, w których zamieszkują mieszkańcy - wynosi od 11 kwietnia 22 zł od osoby,
 • miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny – w wysokości 66 zł od osoby.

Ponadto ustalona została zryczałtowana stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy. Wynosi ona od 1 kwietnia 180 zł oraz 360 zł, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Nowe stawki obowiązywać będą od 1 kwietnia 2021 r. O zmianie stawki właściciele nieruchomości zostaną powiadomieni w formie pisemnego zawiadomienia.

Nie przeocz

W listopadzie 2020 roku Rada Miejska w Siewierzu przyjęła uchwałę w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym. Ustalona wysokość zwolnienia to 1 zł od stawki obowiązującej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Właściciele nieruchomości, którzy chcieliby skorzystać ze zwolnienia zobligowani są do złożenia deklaracji oraz do kompostowania bioodpadów w kompostowniku przydomowym.

W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył informację dotyczącą posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne:

 • nie posiada kompostownika przydomowego,
 • nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym,
 • uniemożliwia burmistrzowi lub upoważnionej przez niego osobie dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji zawartej w złożonej deklaracji,

Zobacz koniecznie

burmistrz stwierdza, w drodze decyzji, utratę prawa do tego zwolnienia. Utrata prawa do zwolnienia następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z wyżej wymienionych przesłanek. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wysokość opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Siewierz od 1 marca 2020 r. wynosiła: 18,50 zł od osoby w przypadku, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz 55 zł od osoby, gdy odpady komunalne nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Rekord upadłości w 2021 roku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie