Siewierz. Strefa płatnego parkowania od 19 kwietnia na rynku. Ile trzeba zapłacić za godzinę parkowania? Sprawdźcie

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Od poniedziałku 19 kwietnia na rynku w Siewierzu wprowadzona została strefa płatnego parkowania.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od poniedziałku 19 kwietnia na rynku w Siewierzu wprowadzona została strefa płatnego parkowania.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UMiG Siewierz
Udostępnij:
Od poniedziałku 19 kwietnia br. za parkowanie samochodu na rynku w Siewierzu musimy już zapłacić. Na rynek wkroczyła bowiem strefa płatnego parkowania. Za jej wprowadzeniem byli sami mieszkańcy, którzy narzekali, że często nie mają gdzie zostawić samochodu, a spora część aut wokół rynku stoi od samego rana przez cały dzień. Teraz ma się to zmienić, a rotacja samochodów parkujących w śródmieściu ma być znacznie większa.

Jak argumentują taką decyzję władze samorządowe Siewierza mieszkańcy od kilku już lat zgłaszają problem z parkowaniem samochodów na rynku.

- Mając na uwadze znaczny deficyt miejsc postojowych na rynku, interwencję mieszkańców w tej sprawie oraz zmierzając do poprawy aktualnej sytuacji, podjęte zostały działania mające na celu zwiększenie rotacji parkujących samochodów. Stanie się to poprzez wprowadzenie na rynku w Siewierzu strefy płatnego parkowania – informowali ostatnio siewierscy urzędnicy.

Pierwotnie Rada Miejska w Siewierzu Uchwałą Nr XVI/198/2020 z 29 października 2020 roku uchwaliła strefę płatnego parkowania, zgodnie z którą pierwsza godzina parkowania była bezpłatna.

Niestety, jak podkreślają siewierscy urzędnicy wojewoda śląski - decyzją Nr NPIL.4131.1.977.2020 z 3 grudnia 2020 roku - w ramach rozstrzygnięcia nadzorczego - stwierdził nieważność tej właśnie uchwały. Uzasadnił swą decyzję między innymi tym, iż rada miejska na podstawie obowiązujących przepisów nie była uprawniona do całkowitego zwolnienia z opłat za parkowanie w pierwszej godzinie.

Dlatego Rada Miejska w Siewierzu podjęła drugą uchwałę w której uwzględnione zostały wytyczne z rozstrzygnięcia nadzorczego i określone zostały podstawowe warunki parkowania.

Nie przeocz

Przypominamy więc najważniejsze informacje związane z parkowaniem w strefie płatnego parkowania. Opłata za parkowanie będzie obowiązywała w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 8 - 17. Kierowcy będą zobowiązani do wykupienia biletów parkingowych za pomocą samoobsługowych urządzeń (parkomatów) oraz do umieszczenia biletu w widocznym miejscu, za szybą pojazdu.

Stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w wyznaczonych miejscach postojowych znajdujących się w strefie płatnego parkowania będą wynosiły:

  • 3,00 zł - za pierwszą godzinę parkowania;
  • 3,50 zł - za drugą godzinę parkowania;
  • 4,20 zł - za trzecią godzinę parkowania;
  • 3,00 zł - za czwartą i kolejne godziny parkowania.

Za nieopłacony postój lub postój ponad czas opłacony w strefie płatnego parkowania będzie pobierana opłata dodatkową w wysokości 100 zł. Opłatę dodatkową należy wnieść w terminie 14 dni od dnia wystawienia wezwania. W przypadku, gdy nałożona opłata dodatkowa zostanie opłacona w terminie 7 dni od dnia wystawienia, to jej wysokość zostanie obniżona do kwoty 50,00 zł.

- Ponadto elementem wpływającym na sprawne funkcjonowanie strefy będzie rzetelna i terminowa realizacja zadań związanych z kontrolą wnoszonych opłat - przekazują pracownicy UMiG w Siewierzu.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie