Siłą Śląska są innowacyjni przedsiębiorcy

Materiał informacyjny Funduszu Górnośląskiego
W dniach 9-13 maja br. odbyła się zagraniczna misja gospodarcza do Włoch zorganizowana przez Fundusz Górnośląski S.A. we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania”, znanego również pod nazwą Global Silesia. Wzięli w nim udział przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw z branży medycznej, farmacji, automotive i elektromobilności oraz przemysłu 4.0.

Długofalowe działania oraz aktywność przedsiębiorstw w działalności eksportowej sprzyja nie tylko rozwojowi regionu, ale również mają pozytywny wpływ na krajową i międzynarodową gospodarkę. Zagraniczne misje gospodarcze stanowią szansę dla małych i średnich przedsiębiorstw na ekspansję swoich produktów i usług za granicą oraz pozyskanie nowych klientów lub partnerów biznesowych.

Przedstawiciele władz regionu, w tym Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz przedstawiciele Funduszu Górnośląskiego S.A., wzięli udział w misji zagranicznej do Włoch. Śląską delegację współtworzyły wybrane przedsiębiorstwa, wchodzące w skład inteligentnych oraz międzysektorowych specjalizacji województwa śląskiego.

Przedstawiciele sektora MŚP mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w spotkaniach B2B z włoskimi przedsiębiorcami podczas wizyty w stowarzyszeniu Assolombarda, które zrzesza blisko 6800 firm w Lombardii — najbardziej uprzemysłowionego regionu Włoch.

W ciągu trzech intensywnych dni delegacja z województwa śląskiego odbyła szereg spotkań o charakterze B2G z przedstawicielami kluczowych instytucji samorządowych oraz wspierających przedsiębiorców w rozpoczęciu działalności eksportowej. Wizytę złożono m.in. Konsul Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Annie Golec-Mastroianni, Podsekretarzowi do Spraw Relacji Międzynarodowych regionu Lombardia, Alanowi C. Rizzimu, dyrektor Zagranicznego Biura Handlowego w Mediolanie Aleksandrze Leoncewicz oraz — Mecenas Agnieszce Janusz, reprezentującej kancelarię Franzosi Dal Negro Setti. Rozmowy dotyczyły możliwości, jakie posiadają polscy przedsiębiorcy na podjęcie działań w kierunku rozpoczęcia działalności na rynku włoskim.

Ważnym punktem misji stanowiły spotkania z Fabrizio Cellino – wiceprezesem Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Dario Gallino – prezesem Izby Handlowej w Turynie oraz Andrea Tronzano – Asesorem Regionalnym do Spraw Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Nie zabrakło również spotkania w MADE Competence Center Industria 4.0, które od lat udziela wsparcia z zakresu technologii i organizacji w kierunku Przemysłu 4.0. Podczas spotkań zostały poruszone kwestie związane ze współpracą w zakresie wymiany handlowej, możliwości inwestycyjnych, charakterystyki rynku oraz aspektów rozwojowych i inwestycyjnych we Włoszech, których import obecnie opiera się przede wszystkim na branży medycznej oraz motoryzacyjnej. Wyjazd do Turynu był okazją do poznania środowiska biznesowego najbardziej uprzemysłowionego obok Lombardii regionu Włoch oraz zaprezentowania działalności i możliwości rozwojowych polskich firm MŚP.

Włochy są jednym z najbardziej uprzemysłowionych państw świata i czwartą gospodarką Europy, znajdującą się na czwartym miejscu pod względem światowego importu. Jest to odpowiednia przestrzeń do inwestowania oraz promocji poszczególnych produktów i usług. Działalność eksportowa poza granicami naszego kraju wymaga wieloetapowych przygotowań. Wsparcie to jest zapewnione poprzez zagraniczne misje gospodarcze, spotkania informacyjne oraz szkolenia na temat specyfiki i kultury biznesowej poszczególnych rynków zbytu w postaci Akademii Internacjonalizacji. Projekt to nie tylko szansa dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, ale również dla całego regionu województwa śląskiego w związku ze zwiększaniem atrakcyjności regionu oraz pozyskanie nowych inwestorów w wymiarze międzynarodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Siłą Śląska są innowacyjni przedsiębiorcy - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie