Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silesia 2030. Konferencja o transformacji energetycznej w Polsce i w woj. śląskim. Wyzwania i nowoczesne technologie

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Wideo
od 16 lat
O roli węgla, wyzwaniach, jakie przyniesie rezygnacja z niego, problemach i nowych technologiach wykorzystywanych w transformacji energetycznej rozmawiali uczestnicy konferencji "Silesia 2030". W Sosnowcu odbyła się trzecia edycja wydarzenia organizowanego przez europosła Grzegorza Tobiszowskiego. Eksperci rozmawiali na temat transformacji energetycznej Śląska i Polski w redakcji "Dziennika Zachodniego", który objął wydarzenie patronatem medialnym, zaś panele dyskusyjne moderował Grzegorz Gajda, redaktor naczelny DZ.

Transformacja energetyczna w Polsce i na Śląsku. Rozważania ekspertów na konferencji Silesia 2030

Za nami trzecia edycja konferencji Silesia 2030. Wydarzenie organizowane jest przez europosła Grzegorza Tobiszowskiego. Tegoroczna edycja odbyła się w środę, 30 czerwca, w redakcji "Dziennika Zachodniego" w Sosnowcu. Do Media Centrum przyjechali eksperci, by porozmawiać o transformacji energetycznej w województwie śląskim i Polsce. Rozmawiali o wyzwaniach, problemach, nowych technologiach.

- Transformacja energetyczna jest ważna dla regionu - mówił Grzegorz Gajda, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego", który moderował dyskusje podczas konferencji. - To coś, czym wszyscy żyjemy. Znamy wyzwania, które musimy podjąć i wiemy, na co musimy być przygotowani. Rozmawiamy, jak tę drogę przebyć i o tym, jak przekonać cały świat, że nasze uwarunkowania są trochę inne. Chcemy, żeby dostrzeżono naszą specyfikę, wyzwania gospodarcze, klimatyczne i społeczne. Ważna jest współpraca wszystkich środowisk regionalnych i lokalnych. To niezwykle ważne i potrzebne, żebyśmy przeszli tę transformacje tak, jak tego chcemy - podkreślał Grzegorz Gajda.

Grzegorz Tobiszowski podsumował wcześniejsze edycje konferencji, z których wyciągnięto wiele wniosków odnośnie reform gospodarczych, przemysłowych i nowych technologii. Zwrócił uwagę na ważne zmiany i wyzwania, które nas czekają.

- Ważne jest, żeby podczas prac nad Zielonym Ładem widzieć przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Przyroda i natura pokazują nam, żeby być roztropniejszym, żebyśmy mieli więcej pokory. Nie wyobrażamy sobie, żebyśmy mogli mieć tak jak w Stanach Zjednoczonych zagrożenia blackoutu - mówił Grzegorz Tobiszowski.

Do uczestników konferencji zwróciła się także Beata Szydło. Europosłanka nagrała krótkie wystąpienie, w którym podjęła kwestie przemian, jakie czekają region.

- Śląsk to bardzo ważny region Polski. To serce rozwoju gospodarczego naszego kraju. Nadawało zawsze ton jego rozwojowi. Przemiany, jakie Śląsk przeszedł 20-30 lat temu, pozwoliły na zbudowanie nowego przemysłu i myślenie o przyszłości Polski. Transformacja m.in. Śląska może dziś przebiegać w sposób dający optymizm i patrzenie w przyszłość. Oczywiście, przed nami jeszcze wiele pracy. Wierzę, że jako europosłowie będziemy mogli przygotować plany i wspierać te przygotowane przez ekspertów i naukowców - mówiła Beata Szydło.

- Transformacja Śląska toczy się dalej. Przed nami nowe wyzwania. Transformacja obejmie około 400 tysięcy miejsc pracy. Jeśli policzymy wszystkie powiązania i przełożymy liczby na osoby, to daje nam to ok. 2 mln osób, które będą tę transformacje przeżywać. Musimy zrobić wszystko, żeby ten proces przebiegał bezpiecznie i odpowiedzialnie - dodała była premier.

Węgiel to ważne źródło energii. Europa od niego odchodzi, a reszta świata niekoniecznie

Konferencja składała się z trzech paneli. Pierwszy z nich poświęcony był nowoczesnym rozwiązaniom i bezemisyjnej technologii spalania węgla. Krótkie wystąpienia przygotowali prof. dr hab. Piotr Buła, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, Paweł Andersohn, partner projektu Captico2 oraz Tomasz Paziewski z Politechniki Warszawskiej.

Prof. dr hab. Piotr Buła opowiadał o tym, ile zużywamy węgla do tworzenia energii oraz co powinno się w tym zakresie zmienić. Mówił o problemach m.in. nierentowności kopalń, braku inwestorów, poszukiwaniu odnawialnych źródeł energii. Analizy pokazały, że zużycie węgla kamiennego będzie spadało już od 2025 roku, ale nie będzie to się odbywało szybko.

Prognozowane zużycia węgla energetycznego było analizowane pod względem dwóch podejść - energetyki zawodowej i produkcji energii elektrycznej. W 2020 roku w energetyce zawodowej mieliśmy wydobycie 32 mln ton. W ciągu najbliższych lat zejdziemy do 20 mln ton. Jeśli chodzi o wytwarzanie energii to - zdaniem prof. Buły - z 26 mln ton zejdziemy na 17 mln. Prof. Buła podkreślał, że ten spadek już występuje i jest nieodzowny.

- Śląsk potrzebuje zrównoważonego rozwoju. Szukamy tych rozwiązań, które będą dobre nie tylko dla biznesu, ale również przydatne dla mieszkańców. Te osoby muszą znaleźć swoje miejsce w gospodarce i życiu społecznym - powiedział prof. Piotr Buła.

Na temat obecności węgla na świecie opowiadał z kolei prof. dr hab. Stanisław Prusek. Jak podkreślał, najwięcej na całym świecie wydobywają go Chiny, bo aż 3,7 mln ton rocznie. Tuż za Chinami są Indie, Indonezja i Australia. W Europie w ciągu roku wydobyto 244 mln ton węgla brunatnego, 57 mln ton węgla kamiennego i zaimportowano 90 mln ton węgla. Niemcy bardzo mocno ograniczyły produkcję i w ciągu roku wyprodukowano tam ok. 100 mln ton mniej.

Od 2013 roku zaczęto obniżać wykorzystanie węgla w produkcji energii elektrycznej. Jednak nadal 1/3 energii elektrycznej wytwarzana jest z węgla. Można wykorzystać go na różne sposoby m.in. spalić, uwodornić czy odgazować. Patrząc na świat możemy stwierdzić, że węgiel ma się bardzo dobrze, a to Europa głównie stara się go pozbyć.

Nie przeocz

Nowoczesne technologie mogą pomóc w uzyskiwaniu energii i oczyszczaniu planety

Paweł Andersohn opowiedział krótko o działalności firmy Captico2 z norweskim kapitałem, która zajmuje się wdrożeniem patentów polegających na wyłapywaniu i odseparowaniu dwutlenku węgla. Można go wykorzystać do dalszych procesów i produktów lub składować. Opowiadał o ważnych korzyściach, szczególnie środowiskowych - dzięki tej technologii można ograniczyć emisję CO2 o ok. 80 proc. Obecnie przed firmą duże wyzwanie logistyczne. W tym roku odbywają się rozmowy, by zainstalować i przetestować tę technologię w zakładzie przemysłowym.

Ostatnim z panelistów w pierwszej części konferencji "Silesia 2030" był Tomasz Paziewski, który opowiedział o amerykańskiej technologii, która wykorzystuje CO2 do budownictwa. Technologia Carbon Capture and Utalization pożera CO2 z atmosfery, nawet prosto z komina, by następnie go mineralizować. Jak podkreślał, mosty czy wiadukty, które obecnie są budowane, również mineralizują CO2, ale wolniej. Technologia może przyśpieszyć ten proces i obniżyć wykorzystanie CO2 podczas budowania domów oraz różnych obiektów w kraju.

Eksperci rozmawiali o likwidacji górnictwa i nowoczesnych źródłach energii

Drugą część konferencji "Silesia 2030" stanowiły rozmowy poświęcone szukaniu nowych i najlepszych rozwiązań dla nowoczesnej energetyki. Paneliści debatowali nad tym, czy do produkcji energii lepiej wykorzystać słońce, wiatr czy wodór.

Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, poruszył temat polskiego miksu energetycznego w porównaniu z odnawialnymi źródłami energii. Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, mówił natomiast o odnawialnych źródłach energii w porównaniu do węgla. Lis Gammelgaard z firmy wodorowej Nel Hygrogen opowiadała o tym, jak działają stacje wodorowe i co dzięki nim można zyskać.

Paweł Przybylski, prezes spółek z grupy SGRE w Polsce, opowiadał o budowaniu farm wiatrowych i wyzwaniach, jakie w tej kwestii nas w przyszłości czekają. Z kolei Agnieszka Korbicz - Kozłowska, dyrektor ds. projektów strategicznych w firmie Soltec, przedstawiła, jak wyglądają nowoczesne farmy fotowoltaiczne i jakie czerpiemy z nich korzyści.

Trzeci panel dotyczył likwidacji sektora górnictwa węgla kamiennego. Uczestnicy rozmawiali o kosztach, jakie będziemy musieli ponieść w trakcie tego działania, a także o stratach społecznych, na które musimy się niestety przygotować. Jest to szczególnie ważne w województwie śląskim, w którym wiele rodzin i miast żyje z pracy kopalni.

Prof. dr hab. Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przygotował przemówienie na temat tego, jak uniknąć katastrofy społecznej w procesie Europejskiego Zielonego Ładu. Poseł Marek Wesoły próbował odpowiedź na ważne pytanie, dlaczego transformacja jest ważna? Europosłanka Anna Zalewska podczas przemówienia podkreślała z kolei, że sprawiedliwa i przemyślana transformacja energetyczna może być podstawą europejskiej transformacji energetycznej.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty