Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silne burze z gradem i trąby powietrzne w woj. śląskim 31.07.2016 Uważajcie! na gwałtowny deszcz

KD
Gwałtowne burze nadciągają nad woj. śląskie. Grad i zalane drogi sparaliżowały ruch w wielu miastach
Gwałtowne burze nadciągają nad woj. śląskie. Grad i zalane drogi sparaliżowały ruch w wielu miastach
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie dla województwa śląskiego. Przygotujcie się na kolejne silne burze z gradem i gwałtownymi opadami deszczu. Drogi znów mogą zamienić się w rozlewiska. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14 w niedzielę do godz. 11 w poniedziałek. ZOBACZCIE, JAKIE ZNISZCZENIA JUŻ WYRZĄDZIŁY BURZE I GRADBICIE

Silne burze 31.07.2016 w woj. śląskim

IMGW w niedzielę rano wydało ostrzeżenie dotyczące terenu całego woj. śląskiego. Synoptycy prognozują, że po upałach sięgających 31 stop. C, mogą wystąpić silne burze z gradem oraz z opadami deszczu.

"W nocy opady przelotne będą miejscami przechodziły w opady jednostajne, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 35 mm do 50 mm, lokalnie 70 mm. W czasie burz wiatr w porywach do 75 km/h" - czytamy w komunikacie.

Lepiej posprzątajcie z balkonów i ogródków niepotrzebne rzeczy i wjedźcie samochodami do garaży. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz i opadów wynosi 80 proc.

AKTUALIZACJA GODZ. 18:50:
Deszczowa niedziela w Zagłębiu Dąbrowskim. Od godziny 14 nad Sosnowcem, Dąbrową Górniczą i Będzinem słychać grzmoty i widać czarne chmury. Z różną częstotliwością i siłą pada też deszcz. Najgorszy jest jednak grad.

Gradobicie w Sosnowcu na Maczkach

Gradobicie w Sosnowcu. Burze sparaliżowały Zagłębie [ZDJĘCIA + WIDEO]

AKTUALIZACJA 19:50:
Dramat w Gliwicach. Kilkadziesiąt minut wystarczyło, aby Gliwice zamieniły się w rzekę. Zalane samochody, podtopione piwnice czy mieszkańcy brodzący w wodzie po kolana były normą, m.in. na ul. Zygmunta Starego, Nowy Świat czy Dolnej Wsi. Przez lawinę zgłoszeń są problemy z dodzwonieniem się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gliwicach.

Zalane Gliwice na zdjęciach internautów

Dramat w Gliwicach: Miasto zalane ZDJĘCIA WIDEO Mieszkańcy b...

AKTUALIZACJA GODZ. 14:30
Już w pierwszej godzinie obowiązywania ostrzeżenia IMGW rozdzwoniły się telefony w jednostkach straży pożarnej. Zalane są Gliwice, Ruda Śląska, Zabrze, Jastrzębie Zdrój i Bytom. Interwencje dotyczą pozalewanych piwnic, ulic i połamanych drzew, które leżą na drogach.

Tylko w ciągu godziny śląska policja odnotowała aż 15 kolizji drogowych. Wszystkie są spowodowane gwałtowną zmianą pogody. Policjanci apelują o zmniejszenie prędkości, ostrożność oraz o uwagę na drzewa, bo wiele z nich wisi nad drogami i mogą w każdej chwili się przewrócić.

Trasa DK 88 w Zabrzu w kierunku Gliwic jest podmyta i prawy pas będzie wyłączony z ruchu.

Oberwanie chmury w Zabrzu. Po burzy ulice to rwące rzeki.Kilkadziesiąt tablic rejestracyjnych czeka na właścicieli zatopionych samochodówPO BURZY MIESZKAŃCY ZNALEŹLI TABLICE REJESTRACYJNE

Oberwanie chmury w Zabrzu ZDJĘCIA + WIDEO Miasto zalane. Sam...

PROGNOZA POGODY

Oberwanie chmury w Tarnowskich Górach

Oberwanie chmury w Tarnowskich Górach ZDJĘCIA Przy Tesco sam...

Na parkingu przed centrum handlowym M1 w Czeladzi powstało ogromne zalewisko. Samochody sa podtopione po burzy

Burza: Zalane auta przy M1 w Czeladzi [WIDEO] Kto zapłaci za...

Oberwanie chmury i wiatr w Rudzie Śląskiej

Silny deszcz w Bytomiu

Łowcy burz ostrzegają przed burzami

Adwekcja ciepłej i zasobniejszej w parę wodną masy powietrza doprowadzi z biegiem dnia do pojawienia się chwiejnej równowagi termodynamicznej oraz nasilenia się szeregu parametrów burzowych. Po pierwsze nastąpi wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną, która w postaci SBCAPE wyniesie około 800-1700 J/kg, po drugie po południu lub pod wieczór znad Czech nasunie się ostrzejsze zaburzenie z mezoskalowym ośrodkiem niskiego ciśnienia, nasilając pionowy profil wiatru w warstwie 0-6 km oraz doprowadzając do intensyfikacji wielkoskalowego wspomagania czynników konwekcyjnych. Środowisko termodynamiczne, jakie jest oczekiwane na terenie omawianego paragrafu, będzie sprzyjać zarówno dyskretnemu, jak i masowemu trybowi konwekcji. W początkowej fazie, pod wpływem nasilającej się niestabilności oraz obecności umiarkowanych uskoków pionowych wiatru (10-22 m/s w dolnych 6 km troposfery) należy się liczyć z rozwojem silnych, izolowanych komórek burzowych, mogących przekształcać się w burze pulsacyjne oraz superkomórkowe. Głównym zagrożeniem na ich trasie będą ulewne opady deszczu, grad o średnicy do 2-4 cm oraz punktowo silne / bardzo silne, miejscami wręcz gwałtowne porywy wiatru (możliwe przypadki powyżej 90-100 km/h). W momencie nasunięcia się zafalowania na quasi-stacjonarnym froncie atmosferycznym pojawi się korzystne środowisko do szybkiego formowania się burz wielokomórkowych, które w dojrzałej fazie konwekcji mogą przybrać formę mezoskalowego systemu konwekcyjnego z trajektorią skierowaną z południowego – zachodu na północny – wschód. Wielokomórkowy charakter spodziewanego układu (wschodnia część może objawić się powstaniem systemu „training storms”) może zawierać w sobie wbudowane segmenty liniowe / ośrodki z rotującymi prądami wstępującymi, podczas których głównym zagrożeniem, mając też na uwadze spore uwodnienie troposfery (35-40 mm), będą bardzo silne porywy wiatru, a także ulewne / nawalne opady deszczu, doprowadzające do podtopień i zalań. Mocniej rozgrzana masa powietrza oraz obecność fali frontowej (do tej pory ciężko określić jej dokładne natężenie) będą też faworyzować znaczną aktywność elektryczną poszczególnych komórek i klastrów burzowych. Założenia numeryczne na ogół zgodnie wskazują, że zaburzenie wkroczy do Polski po południu oraz pod wieczór i w nocy będzie przemieszczać się dalej w kierunku północno – wschodnim, do głębi kraju. Przed nocą, w środowisku rozwijających się izolowanych burz oraz nasilających się uskoków pionowych wiatru w dolnej oraz środkowej troposferze istnieje też pewne, choć niezbyt duże ryzyko uformowania się mezocyklonicznej trąby powietrznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!