Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silny wstrząs w kopalni Budryk miał siłę prawie 2,5 stopnia w skali Richtera! Obudził mieszkańców

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Nad ranem doszło do silnego wstrząsu w kopalni KWK Budryk w Ornontowicach
Nad ranem doszło do silnego wstrząsu w kopalni KWK Budryk w Ornontowicach Arek Gola
Do dość silnego wstrząsu doszło w jednej z kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej - KWK Budryk. Do tąpnięcia doszło o godzinie 5:01. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.

Rano zatrzęsło w Jastrzębiu

O godzinie 5:01 doszło do wstrząsu w kopalni JSW KWK Budryk. Wstrząs osiągnął siłę prawie 2,5 stopnia w skali Richtera! Na szczęście, był to czas, kiedy załogi się wymieniały i nikomu nic się nie stało. Do tąpnięcia doszło głęboko, 1050 metrów pod ziemią

Musisz to wiedzieć

To kolejny wstrząs w listopadzie

W tym miesiącu, nie jest to pierwszy przypadek silnego wstrząsu w ostatnich dniach. 5 listopada doszło do wstrząu w kopalni w Katowicach - skutki odczuli mieszkańcy wielu sąsiadujących miast. Jak sami przyznawali, z półek spadały im przedmioty, zegary ze ścian. Wtedy, wstrząs odczuwalny był nawet w Jaworznie, Sosnowcu, czy Mysłowicach.

Wstrząsy na Śląsku wciąż często się zdarzają mimo tego, że działalnośc kopalń jest ograniczona. Do mniejszych i większych dochodzi regularnie, regularnie też mieszkańcy zgłaszają, że w ich domach trzęsą się ściany i podłogi. Jeśli tąpnięcie jest słabsze, to na tym się kończy. Jeśli silniejsze dochodzi do uszkodzeń budynków i konstrukcji.

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w województwie śląskim – według Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach – doszło do ponad 80 wstrząsów. Żaden jednak nie przekroczył magnitudy 4, a większość miała ją w przedziale od 2,5 do 3, nieliczne 3,3 i 3,3. Występowały w rejonie Gliwic, Rudy Śląskiej, Katowic, Mysłowic, a także Bierunia i Lędzin oraz Rybnika.

Przypomnimy, że jeden z najsilniejszych wstrząsów w regionie odnotowano w 2015 roku na kopalni Wujek w Rudzie Śląskiej. Tamten wstrząs miał siłę 4,2.

Musisz to wiedzieć

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku

  • 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera