Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silny wstrząs w kopalni Murcki Staszic. Zatrzęsło domami m.in. w Katowicach i Sosnowcu

Arkadiusz Nauka
Arkadiusz Nauka
Wstrząs w kopalni Staszic w Katowicach. Około godziny 13 mocno zakołysało domami mi.in. w Katowicach, Chorzowie oraz Sosnowcu. Mieszkańcy informują nas, że tąpnięcie było bardzo mocno odczuwalne

Silny wstrząs na Śląsku

Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. Tąpnięcie było odczuwalne tuż przed godziną 13:00 m.in. w centrum Katowic, a także w dzielnicach takich jak Wełnowiec, Muchowiec, Nikiszowiec czy Szopienice. Mieszkańcy informują nas o silnym tąpnięciu odczuwalnym również w Chorzowie, Sosnowcu, Jaworznie czy Mysłowicach.

Nie przegapcie

Jak potwierdził Wyższy Urząd Górniczy, wstrząs miał siłę 4 razy 10 do 7 Dżula, czyli 3,05 w skali Richtera. Do wstrząsu doszło pomiędzy kopalniami Staszic i Wujek. Jednocześnie WUG zapewnia, że nikt nie ucierpiał podczas tąpnięcia. Nie ma poszkodowanych, nie ma również skutków wewnątrz kopalni.

Siłę tąpnięcia potwierdził również Główny Instytut Górnictwa

- Nasze odczyty wykazały silny wstrząs w rejonie tzw. uskoku Jakub na obszarze pomiędzy kopalnia Murcki-Staszic oraz Wujek w Katowicach - przekazała nam Sylwia Jarosławska-Sobór z GIG-u

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Zobaczcie koniecznie

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowane w bazie danych GIG

  1. 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x109 J (Joula)
  2. 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x109 J
  3. 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
  4. 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
  5. 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x109 J

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

Aktualnie w GZW wstrząsów słabszych od energii sejsmicznej powyżej 1x105 J do energii 9x108 J występuje rocznie około 1000. W latach 60-tych 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku takich wstrząsów występowało 2000-3000 rocznie. Mniejsza liczba wstrząsów to efekt mniejszego wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.

Prognozy wstrząsów dla przyszłej eksploatacji w istniejących uwarunkowaniach budowy geologicznej i tektonicznej GZW wskazują, że nie należy spodziewać się wystąpienia wstrząsów o energiach wyższych rzędów niż do tej pory, czyli 109 J (magnituda lokalna około 4-4,5). Nie należy w związku z tym oczekiwać, że skutki wstrząsów górniczych będą w przyszłości większe niż obserwowano to do tej pory. Nie ma więc obawy , że w przyszłości możemy oczekiwać katastrof budowlanych takich jak podczas silnych trzęsień ziemi.

Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej 3x109 J.

Najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce w roku 1980r – Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, magnituda wstrząsu M=4,6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera