Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami....

  Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami. To przekleństwo dla turystów i błogosławieństwo dla naukowców [zdjęcia, wideo]

  AK

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami. To przekleństwo dla turystów i błogosławieństwem dla naukowców [zdjęcia, wideo]
  Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami. To przekleństwo dla turystów i błogosławieństwem dla naukowców [zdjęcia, wideo]
  1/31

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Sinice w Bałtyku znów pokrzyżowały plany turystom wypoczywającym nad polskim morzem. Aż 49 plaż na Pomorzu ma ten sam problem. Sytuacja szybko się zmienia, czasem nawet z godziny na godzinę. Sinice są przekleństwem dla turystów i błogosławieństwem dla naukowców.
  - Zmienia się klimat, temperatury rosną, a do tego Bałtyk jest morzem coraz bardziej zeutrofizowanym. To znaczy, że występuje w nim coraz więcej związków biogenicznych, głównie związków azotu i fosforu, które spływają ze ściekami. To dzięki nim masowo rozwijają się sinice. A więc z tym zjawiskiem będziemy spotykać się każdego roku. Możemy się spodziewać, że zakwity sinic z roku na rok będą dużo bardziej obfite - mówi dr Agata Błaszczyk z Zakładu Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.


  Śledzimy dla Was tę sytuację na bieżąco - RAPORT Z PLAŻ - KĄPIELISKA ZAMKNIĘTE  W tym roku zakwit sinic pojawił się wcześniej i przebiega intensywniej. Woda w wielu miejscach turystycznych na Pomorzu nie jest zdatna do kąpieli. Sytuacja jest dynamiczna, sanepid na bieżąco kontroluje stan wód. Sinice pojawiły się we wszystkich trójmiejskich kąpieliskach, ale też m.in. w Juracie, Jastarni, Jastrzębiej Górze, Dębkach, Białogórze oraz w Łebie. Zakwitem sinic objętych zostało w sumie 49 kąpielisk na Pomorzu, w tym 2 na wodach śródlądowych.


  Zobacz galerię

  - Na skalę problemu wpłynęła na nią utrzymująca się od końca maja wysoka temperatura. Sinice, które występują w Zatoce Gdańskiej, do rozwoju potrzebują 18-20 stopni Celsjusza. W morzu mają więc teraz idealne warunki i właściwie cały Bałtyk jest nimi objęty. Są one rozprzestrzenione w morzu przez całe lato, ale problemem jest ich kumulacja. W tym roku sinice zaczęły pojawiać się już na początku czerwca. Co jest ewenementem. W poprzednich latach kwitły później. Zakwit tworzy się na otwartym morzu. A następnie jest on spychany przez wiatry ku brzegowi. Sytuacja jest więc dynamiczna, zmienia się wręcz z godziny na godzinę - dodaje dr Błaszczyk.

  Czy problem sinic można wyeliminować? Co wpływa na ich intensywność? Czy sinice stanowią problem tylko w morzach? Jak sinice wpływają na akweny wodne? Czy są zagrożeniem dla ludzi?


  Całą rozmowę przeczytacie tu >>>

  ----------------------------------------------------------------------------------

  Sinice w Bałtyku. Kąpieliska zamknięte. Jakie są dolegliwości po kontakcie z sinicami?  Wykąpanie się w wodzie z sinicami może powodować wiele groźnych konsekwencji zdrowotnych. Kontakt z tymi mikroorganizmami zagraża między innymi skórze i układowi nerwowemu. Na sinice powinni uważać turyści w większości kąpielisk od Łeby po Gdańsk.

  - Dolegliwości będą wiązać się przede wszystkim z wpływem na skórę, wiec najczęściej są to reakcje alergiczne i zaczerwienienia. Jeśli natomiast napilibyśmy się wody, w której stężenie sinic jest duże, możemy spodziewać się jakichś sensacji żołądkowo-jelitowych - mówi Tomasz Augustyniak z gdańskiego sanepidu.

  Jak informuje, w Zatoce Gdańskiej sinice występują na kąpieliskach od Babich Dołów po Świbno. - Również kąpieliska w Łebie, Białogórze, Jastarni i Jastrzębiej Górze - dodaje Augustyniak.
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gościnność zobowiązuje

  Ww (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To nasi daleki przodkowie ⚠️☺☺

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zróbcie z tym coś

  konrad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  A co to za morze w którym nie można się pokąpać.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Morze

  Goralka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  I na co wam to morze my Gor nie zamykamy . Ale bezmyslny koles .po co morze w ktorym nie mozna sie kapac hahaha . Sinice sa nie od dzis bardzo niemadry czlowieku. Rozkoszuj sie widokiem morza bo z...rozwiń całość

  I na co wam to morze my Gor nie zamykamy . Ale bezmyslny koles .po co morze w ktorym nie mozna sie kapac hahaha . Sinice sa nie od dzis bardzo niemadry czlowieku. Rozkoszuj sie widokiem morza bo z tymi sinicami nic nie zrobic sie nie da. A jak bedzie za duzy upal to popros zeby cos zrobili z tym sloncem. Hahazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo