Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siodłak: PTTK nie ma pieniędzy na znakowanie szlaków

Jerzy Siodłak
Jerzy Siodłak
Jerzy Siodłak arc.
- PTTK nie ma pieniędzy na znakowanie szlaków, więc musi dogadywać się w tej kwestii z gminami. A z tym, niestety, bywa różnie. To nie wszystko, bo są problemy z własnością prywatną terenów - mówi Jerzy Siodłak. Z naczelnikiem Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, rozmawia Jacek Drost

Jak według pana oznakowane są beskidzkie szlaki: źle czy dobrze?
Najpierw trzeba wyjaśnić, że taki sposób znakowania szlaków, jaki jest stosowany w Polsce, a także w Czechach czy na Słowacji, to nasza specyfika. W innych europejskich krajach czegoś takiego po prostu nie stosuje się. Owszem, są malowane znaki, pojawiają się kopczyki i inne sposoby znakowania, ale nie ma tak perfekcyjnie wykonanego oznakowania szlaków jak u nas. W pewnym sensie jesteśmy więc bardzo opiekuńczy dla turystów.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Szlaki w Beskidach mogą być niebezpieczne. Trzeba uważać! Łatwo się zgubić

Z czego wynika to dokładne znakowanie szlaków?
U nas? Z tradycji. Szlaki zawsze znakowało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Towarzystwo miało u siebie tak zwanych znakarzy, którzy mieli patent na znakowanie traktów i wiedzieli, jak to robić.
W tej chwili oddziały Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zajmują się szlakami, ale tak naprawdę to odpowiada za nie właściciel terenu - czasami są to gminy, czasami właściciele prywatni, którzy nie zawsze chcą, żeby na ich terenie przebiegały takie szlaki. Poza tym jest jeszcze jeden problem: PTTK nie ma pieniędzy na znakowanie szlaków, więc musi dogadywać się w tej kwestii z gminami. A z tym, niestety, bywa różnie. To nie wszystko, bo są problemy z własnością prywatną terenów, o której kiedyś nikt praktycznie głośno nie mówił. Mimo to z naszymi szlakami nie jest źle. Ogólnie system oznakowania szlaków w Beskidach, w porównaniu do innych rejonów górskich w Polsce, jest dobry. Pewnie, zdarzają się czasami odcinki, które nie były odnawiane albo odnawiano je bardzo dawno temu, lub znajdują się w rejonie prowadzonej zrywki drewna, ale w sumie: oznakowanie jest dobre.

Dużo turystów gubi się w Beskidach?
Trochę tak, ale zagubienia nie wynikają z braku oznakowania. Są raczej efektem trudnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza zimą. Albo po prostu wynikają z braku wiedzy na temat oznakowania.

Rozmawiał: Jacek Drost



*PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
*GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
*Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
*Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!