Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd się biorą cienie pod oczami? Sprawdzone sposoby i kosmetyki

Porady
iStock
Podkrążone oczy nie są miłym i pożądanym widokiem. Przez cienie pod oczami wydajemy bardziej zmęczone i starsze niż w rzeczywistości. Jak skutecznie walczyć z sińcami pod oczami?

Z wielu przyczyn skóra pod oczami zabarwia się na sino-fioletowy kolor. Powodem podkrążonych oczu może być m.in. stres, niedobór snu oraz niedostateczna ilość płynów w diecie. Czasem winowajcą są geny, czasem ekspozycja na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Dodatkowo fizjologicznie cienka i niemal pozbawiona podściółki tłuszczowej skóra pod oczami wraz z upływem lat staje się jeszcze cieńsza, przez co znajdujące się pod nią naczynia krwionośne prześwitują. Nie bez powodu jednym z objawów starzenia się skóry są uporczywe cienie pod oczami.

Jak walczyć z cieniami pod oczami?

Na obrzęki i sińce będące skutkiem stresu oraz braku odpoczynku pomaga długi sen i relaks. Rzucenie palenia, unikanie alkoholu i kofeiny, aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta są równie pomocne. Kiepski styl życia idzie bowiem w parze z podkrążoną i opuchniętą skórą wokół oczu. Czasem jednak to, co uznajemy za kosmetyczny defekt, może być oznaką choroby. Cienie pod oczami towarzyszą niedoborom żywieniowym (np. niedoborowi żelaza, witaminy K), cukrzycy, nadciśnieniu, chorobom tarczycy, alergiom oraz atopowemu zapaleniu skóry. Sińce pod oczami mogą również być objawem zakażenia pasożytami. Niekiedy więc walka z cieniami pod oczami powinna zacząć się w gabinecie lekarskim.

Zmiana stylu życia oraz higiena snu to składowe skutecznej walki z cieniami pod oczami. Równie ważna jest właściwa pielęgnacja skóry.

Jaki krem pod oczy wybrać?

Już 20-latki powinny stosować nawilżający krem pod oczy, który zabezpieczy skórę przed odwodnieniem oraz uszkodzeniami; a pośrednio przed cieniami i obrzękami. Powinien również zawierać składniki o działaniu antyoksydacyjnym. Za najlepsze przeciwutleniacze uważa się witaminę C, ekstrakt z zielonej herbaty, koenzym Q10 oraz retinol. Po ukończeniu 30. roku życia kosmetyki pod oczy zawierające antyoksydanty są konieczne. Po 35. roku życia warto wybrać preparat bogaty w retinol, peptydy miedziowe lub czynniki wzrostu naskórka (EGF), które stymulują produkcję kolagenu i elastyny. W efekcie naskórek staje się grubszy, bardziej „zbity” i jędrny, dzięki czemu zmniejsza się widoczność sinych sińców pod oczami.

Równie pomocne są rozjaśniające kosmetyki pod oczy, które obkurczają naczynia krwionośne. Dodatkowo usprawniają przepływ limfy, więc zmniejszają opuchliznę i obrzęki. Mogą po nie sięgać nawet młode dziewczyny. Ważne, aby w składzie takiego kremu znalazły się najlepiej witamina C, ekstrakt z morwy białej lub korzenia lukrecji.

Płatki pod oczy – rozjaśnienie i ujędrnienie w jednym

Hydrożelowe płatki pod oczy w kilkanaście minut mogą poprawić stan skóry wokół oczu. Sprawdzą się nie tylko przed wielkim wyjściem, ale także gdy najlepszy korektor nie potrafi już tuszować oznak zmęczenia. Skuteczność płatków pod oczy wynika z wykorzystania w recepturze silnie pielęgnujących składników, które nie tylko napinają i wygładzają wiotką skórę, ale także likwidują opuchliznę oraz rozświetlają spojrzenie. Nasączony takim odżywczym koktajlem płatek idealnie przylega do skóry, zapewniając maksymalną absorpcję pielęgnującej esencji. Aby utrzymać ten efekt, warto stosować je co najmniej raz w tygodniu.

Medycyna estetyczna a cienie pod oczami

Czasem długi sen oraz stosowanie kosmetyków pod oczy okazuje się niewystarczające. Nawet najdroższy krem nie poradzi sobie z wypełnieniem utraconej przez lata podściółki tłuszczowej. Będzie nieskuteczny także w przypadku tzw. doliny łez (zapadnięcia w skórze pomiędzy okiem a policzkiem). Odwracanie skutków tak dalece zaawansowanego procesu starzenia to zadanie dla medycyny estetycznej. W zależności od nasilenia problemu lekarz może zalecić m.in. wypełnienie ubytków podściółki tłuszczowej kwasem hialuronowym, karboksyterapię, laser frakcyjny, mezoterapię lub specjalistyczny masaż twarzy. Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają nie tylko zlikwidować tkwiące głęboko w skórze przyczyny sińców. To również natychmiastowy efekt.

Dla wielu kobiet cienie pod oczami to pielęgnacyjne wyzwanie. Nie musi tak być, ponieważ skutecznych sposobów na sine obwódki wokół oczu nie brakuje.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skąd się biorą cienie pod oczami? Sprawdzone sposoby i kosmetyki - Dziennik Bałtycki