Ośrodek powstał 3 maja 2001 roku z inicjatywy Jana Myrcika - postaci wielce zasłużonej dla badania i popularyzacji historii i kultury Ziemi Lublinieckiej. Można tu zwiedzić Śląską Izbę Regionalną odtwarzającą wnętrze chaty z końca XIX wieku, zapoznać się ze szczegółami śląskich strojów ludowych, zobaczyć eksponaty kartograficzne oraz te z zakresu geologii, górnictwa i kuźnictwa.
Największą atrakcją Ośrodka jest zwiedzanie tego miejsca w towarzystwie Jana Myrcika. Opowieści o starych dziejach w gwarze śląskiej, liczne anegdoty i wyczuwalna miłość do tej Ziemi i wszystkiego, co z nią związane czynią takie spotkania wyjątkowymi.
W czterech pomieszczeniach zwiedzający mogą przyjrzeć się z bliska Śląskiej Izbie Regionalnej, odtwarzającej wnętrze chaty z końca XIX wieku, zapoznać się ze szczegółami śląskich strojów ludowych, zobaczyć eksponaty bibliofilskie i kartograficzne czy z zakresu geologii, górnictwa, kuźnictwa, metalurgii i etnografii; przygotowano także Małe Lapidarium Kultury Cmentarnej oraz wystawę sztuki sakralnej. Dużą atrakcją jest zwiedzanie Ośrodka Edukacji i Kultury Regionalnej w towarzystwie Jana Myrcika jako przewodnika. Zaprasza on także na trasy wycieczkowe po najbliższych okolicach.
- W tej sali zgromadziliśmy manekiny, a na nich są stroje ludowe regionu śląskiego. Jest strój rozbarski, cieszyński, pszczyński, a także beskidzki i góralski. Znajduje się też tutaj plejada pięknych obrazów, które kiedyś znajdowały się w Muzeum Śląskim i zostały mi podarowane. Są tu obrazy pokazujące Koszęcinian, a także kilkadziesiąt moich publikacji - opowiada Jan Myrcik oprowadzając po swoich zbiorach.
Na podwórzu posesji Jana Myrcika warto zwrócić uwagę na pomnik upamiętniający wszystkich młodych mężczyzn z Koszęcina, którzy polegli na wojnach - począwszy od czasów napoleońskich, aż po drugą połowę XX wieku.
…w tym miejscu zatrzymał Pan czas, pozwalając tym samym zasmakować klimatu dawnych lat kolejnym pokoleniom, tak żeby historia o Naszej Małej Ojczyźnie mogła być ciągle żywa - napisały w liście z okazji jubileuszy ośrodka władze powiatu lublinieckiego.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?