Skarby śląskiej kultury i tradycji w Ośrodku Kultury Regionalnej „U Myrcika” w Koszęcinie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Skarby śląskiej kultury w Ośrodku Kultury Regionalnej „U Myrcika” w Koszęcinie
Skarby śląskiej kultury w Ośrodku Kultury Regionalnej „U Myrcika” w Koszęcinie arc powiat lubliniecki
Postacią wielce zasłużoną dla badania, a także popularyzacji historii i kultury tego fragmentu Śląska, jest Jan Myrcik, który w 2001 roku, na własnej posesji przy ul. Andrzeja Kochcickiego 2 w Koszęcinie, zainaugurował działalność Ośrodka Kultury i Edukacji Regionalnej „U Myrcika”. Jakie skarby kryje to miejsce?

Ośrodek powstał 3 maja 2001 roku z inicjatywy Jana Myrcika - postaci wielce zasłużonej dla badania i popularyzacji historii i kultury Ziemi Lublinieckiej. Można tu zwiedzić Śląską Izbę Regionalną odtwarzającą wnętrze chaty z końca XIX wieku, zapoznać się ze szczegółami śląskich strojów ludowych, zobaczyć eksponaty kartograficzne oraz te z zakresu geologii, górnictwa i kuźnictwa.

Największą atrakcją Ośrodka jest zwiedzanie tego miejsca w towarzystwie Jana Myrcika. Opowieści o starych dziejach w gwarze śląskiej, liczne anegdoty i wyczuwalna miłość do tej Ziemi i wszystkiego, co z nią związane czynią takie spotkania wyjątkowymi.

W czterech pomieszczeniach zwiedzający mogą przyjrzeć się z bliska Śląskiej Izbie Regionalnej, odtwarzającej wnętrze chaty z końca XIX wieku, zapoznać się ze szczegółami śląskich strojów ludowych, zobaczyć eksponaty bibliofilskie i kartograficzne czy z zakresu geologii, górnictwa, kuźnictwa, metalurgii i etnografii; przygotowano także Małe Lapidarium Kultury Cmentarnej oraz wystawę sztuki sakralnej. Dużą atrakcją jest zwiedzanie Ośrodka Edukacji i Kultury Regionalnej w towarzystwie Jana Myrcika jako przewodnika. Zaprasza on także na trasy wycieczkowe po najbliższych okolicach.

- W tej sali zgromadziliśmy manekiny, a na nich są stroje ludowe regionu śląskiego. Jest strój rozbarski, cieszyński, pszczyński, a także beskidzki i góralski. Znajduje się też tutaj plejada pięknych obrazów, które kiedyś znajdowały się w Muzeum Śląskim i zostały mi podarowane. Są tu obrazy pokazujące Koszęcinian, a także kilkadziesiąt moich publikacji - opowiada Jan Myrcik oprowadzając po swoich zbiorach.

Na podwórzu posesji Jana Myrcika warto zwrócić uwagę na pomnik upamiętniający wszystkich młodych mężczyzn z Koszęcina, którzy polegli na wojnach - począwszy od czasów napoleońskich, aż po drugą połowę XX wieku.

…w tym miejscu zatrzymał Pan czas, pozwalając tym samym zasmakować klimatu dawnych lat kolejnym pokoleniom, tak żeby historia o Naszej Małej Ojczyźnie mogła być ciągle żywa - napisały w liście z okazji jubileuszy ośrodka władze powiatu lublinieckiego.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie