Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby w bielskim Muzeum Historycznym. Na wystawie można zobaczyć odkrycia sprzed 2600 lat

JAK
„Skarby z ziemi wydarte. Prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza odkryte w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły" - wystawa w bielskim Muzeum Historycznym.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
„Skarby z ziemi wydarte. Prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza odkryte w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły" - wystawa w bielskim Muzeum Historycznym.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE JAK
Interesującą wystawę „Skarby z ziemi wydarte. Prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza odkryte w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły" można oglądać w bielskim Muzeum Historycznym. Ekspozycja czynna jest do 4 września.

- Na wystawie możemy zobaczyć 40 oryginalnych zabytków, które zostały poddane konserwacji - poinformowała Bożena Chorąży, archeolog z bielskiego Muzeum Historycznego.

Dodała, że są to cztery skarby z wczesnej epoki żelaza, które możemy datować na 750-400 rok przed narodzeniem Chrystusa.

Czym są skarby? Tym mianem w archeologii określa się znaleziska gromadne różnych wyrobów (nie będące wyposażeniem grobu), które zazwyczaj posiadały dużą wartość dla osób, które je zdeponowały. Mogą to być np. wyroby kamienne, kościane, przedmioty wykonane z brązu, żelaza, a także z bardziej szlachetnych kruszców, jak srebro i złoto. Mogą liczyć od dwóch do nawet kilku tysięcy przedmiotów.

Zobacz zdjęcia:

Na przykład na wystawie prezentowany jest m.in. niezwykle cenny zespół eksponatów: wyposażenie skarbu z Kobiernic. Składał się on 22 wyrobów: głównie przedmiotów brązowych lub bimetalicznych (brąz + żelazo) – zapinek, szpil, bransolet spiralnych i naszyjników. Tylko jeden przedmiot wykonany był z żelaza. Analiza porównawcza przedmiotów wchodzących w skład tego depozytu wskazuje na jego datowanie na okres wczesnej epoki żelaza – tzw. okres halsztacki, na czasy 600-500 r. p.n.e.

Jak podkreślają archeolodzy, odkryte skarby prehistoryczne mają niezwykłą wartość naukową. Zestaw przedmiotów wchodzących w ich skład ma unikalny charakter. Dotyczy to zwłaszcza grzywien żelaznych datowanych na okres wczesnej epoki żelaza (750–400 r. p.n.e.) Są to wyroby importowane z obszarów dorzecza górnego Dunaju i górnego Renu. Odkryte skarby wskazują, być może, na funkcjonowanie ważnego szlaku komunikacyjnego, który mógł przebiegać doliną rzeki Soły. Niewykluczone jest, że łączył on tereny dorzecza Dunaju z obszarami położonymi na północ od Karpat.

- Współczesnych może zachwycić w nich to, że w tamtym okresie ludzie potrafili robić już tak ładne przedmioty - stwierdziła Bożena Chorąży.

Nie przeocz

Wszystkie prezentowane na wystawie przedmioty zostały znalezione w ramach programu naukowego prowadzonego przez archeologów Bożenę i Bogusława Chorążych z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej w latach 2019–2021. W projekcie uczestniczyła również grupa specjalistów w zakresie detekcji przedmiotów metalowych – członków Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Szaniec 1863 z Dąbrowy Górniczej pod kierownictwem Tomasza Pudełko – odkrywcy większości prezentowanych na wystawie przedmiotów.

- Panowie okazali się nieodzowną pomocą do przeszukania 20 hektarów powierzchni przez nas wytypowanej, gdzie mogły występować podobne depozyty jak skarb z Kobiernic. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie przeszukać takiego areału w tak krótkim czasie - podkreśliła Bożena Chorąży.

Wystawa czynna od 30 kwietnia do 4 września 2022.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera