Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby z cieszyńskiej trówły - festiwal tradycji i folkloru rusza w Cieszynie

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
Skarby z cieszyńskiej trówły to niezwykły festiwal folkloru i tradycji
Skarby z cieszyńskiej trówły to niezwykły festiwal folkloru i tradycji Zamek Cieszyn
Skarby z cieszyńskiej trówły to jedna z najważniejszych imprez w Cieszynie. Już dzisiaj, 22 września, tradycyjna trówła zostanie otwarta, a w niej znajdziemy koncerty, wystawy, dyskusje i jarmark rzemiosła. Festiwal będzie trwać w sobotę i niedzielę.

Już po raz 17. wieko symbolicznej trówły, czyli przekazywanej z pokolenia na pokolenie bogato zdobionej skrzyni, zostanie otwarte, by cieszyć się bogactwem tradycji Śląska Cieszyńskiego.

- Zapraszamy do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna miłośników rzemiosła, muzyki, poezji, kuchni i sztuki, bezpośrednio wywodzących się z tego regionu lub czerpiących z niego inspiracje - mówi Beata Mońka z Zamku Cieszyn.

W tym roku w programie znajdzie się dużo więcej muzyki za sprawą projektu „Zagrej mi muzyčko” czeskiego partnera. Piątkowe, symboliczne otwarcie „Skarbów…” w KaSS „Střelnice” w Czeskim Cieszynie, a także niedzielny koncert będzie spotkaniem z kapelami regionalnymi. Z kolei w sobotnie popołudnie nie zabraknie jazzowych, a nawet nowo-orleańskich klimatów - będzie można usłyszeć m.in. kapelę Wałasi wraz z pianistką Barbarą Pakurą w projekcie „Zderzenie wymiarów” oraz Silesian Dixie Band.

A już w piątek, w samo południe na cieszyńskim Rynku zaplanowano Wielopokoleniowe śpiewanie z udziałem Kapeli Ludowej Mała Jetelinka z Jaworzynki, Chóru Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku oraz dzieci z cieszyńskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz ich rodziców i dziadków. Temu wydarzeniu będzie towarzyszyło Otwarcie Nadolziańskich Senioraliów i przekazanie seniorom symbolicznego klucza do miasta.

Mocnym tegorocznym akcentem będzie fotografia. W Zamku zostaną otwarte wystawy „Improwizacje” Jerzego Pustelnika (dokumentująca od lat 70. XX wieku jazzowe koncerty w Cieszynie i Czeskim Cieszynie) oraz „Beskidy sprzed półwiecza” Jana Sikory. Z kolei w Cieszyńskiej Wenecji Marian Siedlaczek zaprezentuje kolejną odsłonę projektu „Mieszczanie cieszyńscy”. Z Pustelnikiem i  Siedlaczkiem będzie można spotkać się w piątkowy wieczór w kawiarni Avion - fotografowie będą gośćmi cyklu „Bez stereotypów”.

W tej edycji pojawi się też duża dawka poezji. Pavel Noga, projektant i autor identyfikacji graficznej „Skarbów…”, poprowadzi w piątek warsztaty po hasłem: „Poezja zamiast reklamy”. Ich uczestnicy będą aplikować wiersze cieszyńskich twórców na gazetki reklamowe, a te wręczać mieszkańcom. Z kolei członkowie grupy poetyckiej „Cieszyńska Studnia Literacka” zapraszają w sobotę do Biblioteki Miejskiej na spotkanie: „Bolesław Leśmian - inspiracje”.

Nie zabraknie oczywiście, cieszącego się popularnością, Cieszyńskiego Jarmarku Rzemiosła na Wzgórzu Zamkowym, w którym weźmie udział kilkudziesięciu twórców z Polski, Czech i Słowacji.

Więcej informacji o bogatym programie „Skarbów z cieszyńskiej trówły” można znaleźć na stronie www.zamekcieszyn.pl.

Nieboczowy: ta wieś zostanie zalana

Jaki to kolor? Rozpoznajesz kolory i potrafisz je nazwać? SPRAWDŹ TUTAJ

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!