Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy i mieszkania w miejscu dawnego browaru w Bytomiu

Redakcja
Sklepy i mieszkania w miejscu dawnego browaru w BytomiuNajpierw był browar, potem parking, a teraz w Bytomiu przy ulicy Wrocławskiej będą sklepy i mieszkania.
Sklepy i mieszkania w miejscu dawnego browaru w BytomiuNajpierw był browar, potem parking, a teraz w Bytomiu przy ulicy Wrocławskiej będą sklepy i mieszkania. Magdalena Nowacka-Goik
Najpierw był browar, potem parking, a teraz w Bytomiu przy ulicy Wrocławskiej będą sklepy i mieszkania. Ruszyły prace na placu dawnego browaru przy ulicy Wrocławskiej. Czy to będzie dobry pomysł na zagospodarowanie historycznego miejsca? Mieszkania, usługi i handel. Tak będzie

Dokładnie jedenaście lat temu, w maju 2004 rozebrano dawny browar przy ul. Wrocławskiej, naprzeciwko Urzędu Miejskiego. Pisaliśmy wtedy o tym na łamach Dziennika Zachodniego. I już wtedy mówiono o tym, że być może powstanie tu centrum handlowo-usługowe. Teren od Browarów Górnośląskich kupił wtedy prywatny właściciel. Bytomski browar powstał w 1883 roku, należał do firmy Hübner i spółka. Przez lata przygotowywano tu złocisty napój, a obiekt był wiele razy przebudowywany. Potem przez długi czas budynek stał pusty, bo Browary Górnośląskie zakończyły produkcję piwa. W rozbieranym budynku nie było cennego wyposażenia, z ciekawych elementów znajdowały się tutaj tylko ceramiczne okładziny na ścianach. Spośród sześciu działających niegdyś w Bytomiu browarów,  ten był ostatni.

Po rozbiórce przez długi czas plac był jednak pusty. Zorganizowano tu parking. Teraz przyszedł czas na powrót do planów sprzed 11 lat.  

- W lipcu wydano pozwolenie na budowę budynków: usługowo-handlowego i mieszkalnego wraz z infrastrukturą techniczną  i  zagospodarowaniem działek  oraz  budową  zjazdów - mówi Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka UM w Bytomiu. 

Chodzi o dwa   zjazdy  z  ul.  Wrocławskiej  i  zjazd  z  Chrzanowskiego.

Projektowana zabudowa  składa się z dwóch segmentów. Trzykondygnacyjna część mieszkalna wraz z fragmentem muru ogrodzeniowego - w pierzei ulicy Wrocławskiej. Natomiast  jednokondygnacyjna część z funkcją usługowo-handlową będzie  prostopadle do mierzei i wchodzi w głąb kwartału w obrębie działki. W elewacjach frontowych będą  cegły  i płytki klinkierowe,  nawiązują do typowej dziewiętnastowiecznej zabudowy tego regionu i kwartału, a także budynków starego browaru.  

Cały obiekt to blisko 1,5 tys. m kw.  

Zdaniem Daniela Lekszyckiego, dobrze, że miejsce zostanie zagospodarowane, bo niestety, historii już nie odwrócimy. Czy jednak ta forma jest najlepsza? Tu bytomski społecznik ma pewne wątpliwości.

- Mamy wyrwę w kwartale, z którą coś prędzej czy później musiało się stać - mówi Daniel Lekszycki. - Kolejny market nie jest jednak tym, co powinno wypełnić tę lukę. Wrocławska jest w pewnym względzie reprezentacyjną ulicą. Mieści się tu większość bytomskich biurowców. Właśnie przy tej ulicy swoją siedzibę ma firma Digital Core Design, która zasłynęła w świecie z superszybkiego procesora, a wkrótce rozpocznie tu działalność państwowy Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej. W miejscu starego browaru powinien stanąć obiekt, który wpisywałby się w funkcję, jaką pełni ulica Wrocławska - podkreśla.

Magdalena Nowacka-Goik

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera