Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skradziono Twoje pieniądze z konta bankowego? W Śląskiem rośnie liczba oszustw! Złodzieje wyłudzili kredyt na 275 000 zł!

Wiktoria Kurczab
Wiktoria Kurczab
Poznaj metody działania oszustów >>>
Poznaj metody działania oszustów >>>
Oszustwa internetowe na porządku dziennym! Liczba poszkodowanych w woj. śląskim rośnie. Poznaj metody wyłudzeń danych z kont bankowych i sprawdź, jak się przed nimi bronić. Dowiedz się więcej o pułapkach fałszywych linków, oszustwach telefonicznych i fikcyjnych inwestycjach typu Baltic Pipe. Adwokat Łukasz Oleś ujawnia, jak działa każda z tych technik i podpowiada, co robić, gdy padniesz ofiarą cyberprzestępców.

Spis treści

Liczba poszkodowanych w woj. śląskim rośnie!

- Przestępstwa internetowych oszustów polegające na dokonywaniu włamań na rachunki bankowe nie są niczym nowym. W zasadzie od momentu, kiedy pojawiła się możliwość korzystania z bankowości internetowej, to też odnotowywano tego typu działania. Niemniej w ostatnim roku Kancelaria odnotowała znaczny wzrost tego typu spraw. Można domniemywać, że wynika to przede wszystkim intensyfikacji działań przestępców, którzy doskonale wiedzą, iż jest to stosunkowo łatwy sposób na dokonanie kradzieży przy minimalnym ryzyku wpadki - tłumaczy adw. Łukasz Oleś

Jak najczęściej atakują cyberprzestępcy?

Zdaniem specjalisty, ataki przeprowadzane przez cyberprzestępców są coraz bardziej powszechne. Warto więc wiedzieć, jakie metody najczęściej stosują. Technik jest cały szereg. Niemniej można wyróżnić trzy wyróżniające się kategorie działań.

- Pierwsze to już klasyka, czyli wysyłanie fałszywych linków do logowania do aplikacji bankowej - stwierdza ekspert.

Nieznane osoby, które nawiązują z nami kontakt, mogą wysyłać nam podejrzane linki. Te prowadzą do fałszywych stron internetowych, których celem jest wyłudzenie naszych danych, włącznie z dostępem do naszych kont bankowych.

Zobacz listę wskazówek, na co uważać w internecie, klikając przycisk "Zobacz galerię":

- Drugi wariant zaczyna się od połączenia telefonicznego od „pracownika banku”, który informuje, że ktoś włamał się na rachunek i należy zabezpieczyć środki na rachunku. Numer telefonu, z którego dzwoni, to numer banku lub łudząco do niego podobny. Taki „konsultant” wskazuje, że za chwilę zadzwoni informatyk od cyberbezpieczeństwa i pomoże uratować pieniądze. Ostatecznie ofiara instaluje oprogramowanie do zdalnego pulpitu i oszust przejmuje kontrolę na urządzeniem służącym do autoryzacji operacji na rachunku bankowym.

Należy pamiętać, że rzeczywisty pracownik banku nigdy nie poprosi o dane logowania, dane osobowe lub informacje dotyczące karty bankowej.

- Trzecia metoda to oferty różnego rodzaju inwestycji w akcje Orlen czy Baltic Pipe. Osoba podająca się za brokera inwestycyjnego oferuje pomoc w obsłudze aplikacji służącej do pomnażania środków na rachunku inwestycyjnym. Aby to uczynić, ofiara musi zainstalować aplikację do zdalnego pulpitu. W ten sposób oszust przejmuje kontrolę nad kontem i przelewa środki czy zawiera umowy pożyczki - wyjaśnia adwokat

Na terenie województwa śląskiego odnotowano wiele przypadków oszustw związanych z oferowaniem akcji spółek Skarbu Państwa, w tym również Orlenu. Wielu ludzi, zachęconych łatwym zyskiem, padło ofiarą tych nieuczciwych praktyk, często tracąc dorobek całego swojego życia.

Złodzieje wyłudzili kredyt na 275 000 zł

Możliwość zawarcia umowy pożyczki przez aplikację bankową to zaledwie kilka prostych kroków. Bank na podstawie transakcji na naszym rachunku wyznacza naszą zdolność kredytową i błyskawicznie udziela nam finansowania.

- Jeżeli oszust przejmie kontrolę nad rachunkiem, to w ekspresowy sposób może dokonać zawarcia takiej umowy i wypłacić środki na rzecz „słupa” przelewem ekspresowym. Kancelaria zajmuje się sprawą, gdzie na rzecz ofiary zawarto umowę kredytu na kwotę 275 000 zł - ujawnia adw. Łukasz Oleś.

Ktoś wziął na mnie kredyt przez internet. Co robić?

Jeśli podejrzewamy, że ktoś wziął pożyczkę na nasze dane, powinniśmy niezwłocznie podjąć kroki w celu ochrony naszych finansów. Pierwszym krokiem powinno być powiadomienie banku lub firmy pożyczkowej, u której została zaciągnięta pożyczka. Można to zrobić poprzez skontaktowanie się z biurem obsługi klienta lub odwiedzenie placówki. Należy poinformować o tym, że nie zaciągaliśmy pożyczki i że jesteśmy ofiarą oszustwa. W tym celu warto mieć przy sobie dokumenty tożsamości, które potwierdzą nasze dane.

- Teoretycznie sprawa jest bardzo prosta. Poszkodowany powinien poinformować o takim fakcie dostawcę, czyli najczęściej bank. Co się tyczy umów kredytu czy pożyczki, to należy wskazać, że umowa zawarta przez oszusta ma wadę prawną tj. brak woli kredytobiorcy-ofiary do zawarcia takiej umowy. W związku z tym należy wskazać bankowi, że takiej pożyczki się nie zawierało. Jeżeli bank nie chce nam zwrócić środków lub anulować kredytu możemy wystąpić do sądu odpowiednio z żądaniem zapłaty lub ustalenia nieistnienia umowy - wyjaśnia ekspert.

Sprawdź, jak jak wyglądaj przykładowe działania przestępców

Łukasz Oleś
Adwokat z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowej. Specjalizuje się w prowadzeniu spraw frankowych oraz spraw związanych z utratą środków zgromadzonych na rachunku bankowym i nieautoryzowanych transakcji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera