Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skuteczniej zadbać o zdrowie Polek

Maria Zawała
Rak szyjki macicy co dwie minuty zabija na świecie jedną kobietę. W Polsce codziennie dziewięć pań słyszy złą diagnozę. 288 tys. rocznie umiera.

W woj. śląskim choruje 11 na 100 tys. kobiet. Najwyższa - 30-procentowa zachorowalność jest w Żorach. M.in. profilaktyce raka szyjki macicy poświęcona jest XVIII Konferencja Zdrowych Miast Polskich, która od wczoraj odbywa się w Tychach.

- Propagowanie prozdrowotnych zachowań jest zadaniem samorządów. W Tychach tylko na profilaktykę uzależnień wydajemy 2 mln złotych, ale gdybyśmy chcieli zaszczepić 9-letnie dziewczynki przeciwko wywołującemu raka szyjki macicy wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), musielibyśmy znaleźć 3 mln złotych w budżecie rocznie. To dla nas zbyt duża kwota - przyznała Krystyna Rumieniuch, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta w Tychach.

- Ale jeśli tylko możliwości budżetowe pozwolą, rozważymy przeznaczenie środków na współfinansowanie szczepień w kolejnym budżecie - dodała gospodarz konferencji, wiceprezydent Tychów Daria Szczepańska.
Mimo wysokich kosztów 3 dawek szczepionki (ok. 1200-1500 zł ) już ponad 40 samorządów lokalnych w kraju zdecydowało się na finansowanie szczepień nastolatek przeciwko wirusowi HPV z własnych środków budżetowych.

Do tej pory zaszczepiono ponad 60 tys. kobiet. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje szczepienie dziewcząt w wieku 11-12 lat, uznając je za wskazane również w wieku 13-18 lat. Wskazuje również korzyści wynikające ze szczepienia kobiet starszych, nawet do 55. roku życia. W woj. śląskim szczepienia dziewczynek z II klas gimnazjum finansują Żory, Marklowice i Ożarowice. W Jastrzębiu Zdroju prywatna Fundacja Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej pokrywa około 90 proc. kosztu szczepienia, którym objęte są dziewczynki w wieku 12-19 lat. Zaszczepiono tam już 500 dziewczynek.
- Wkrótce program szczepień ruszy w Katowicach. Stolica regionu przeznaczy na ten cel 1 milion 400 tys. złotych. W tym roku zaszczepionych też zostanie 90 dziewczynek w Częstochowie, która 100 proc. uczennic II klas gimnazjum szczepić będzie od przyszłego roku - przekonywał prof. Bogdan Michałowski, wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej, gość konferencji.

Lekarze szacują, że szczepienia nastolatek i młodych kobiet przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego spowodują zmniejszenie ogólnej liczby zachorowań na raka szyjki macicy od 76 do 96 procent w ciągu 15 - 20 lat od rozpoczęcia szczepień.

W Unii Europejskiej darmowe szczepienia dla kobiet przeciwko wirusowi HPV wprowadziło już 14 krajów: Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Szwecja.

Zdaniem ginekologów, stosowanie szczepionek rocznie pozwoliłoby zaoszczędzić państwu wiele milionów. Koszt 5-letniego, mało skutecznego, leczenia kobiety chorej na raka szyjki macicy wynosi w Polsce 170 tys. złotych. Za te pieniądze można by zaszczepić 170 dziewczynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!