Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląscy lekarze żądają większych pieniędzy na ochronę zdrowia

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Śląski samorząd lekarski upomina się w imieniu lekarzy o bezpieczeństwo chorych
Śląski samorząd lekarski upomina się w imieniu lekarzy o bezpieczeństwo chorych ARC
Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach chce szybkich reform w ochronie zdrowia. Protestuje przeciw pracy ponad siły pracowników medycznych i żąda zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia.

Jutro rząd ma zająć się ustawą o sieci szpitali, a dziś Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach publikuje oświadczenie, w którym protestuje przeciwko opóźnianiu kroków naprawczych w ochronie zdrowia oraz pracy ponad siły lekarzy i innych pracowników medycznych.

CZYTAJCIE TEŻ:
Kontrakty NFZ nie dla wszystkich
Likwidacja szpitali: co jest prawdą, a co kłamstwem?

- Kolejny raz śląski samorząd lekarski upomina się w imieniu pacjentów oraz opiekujących się nimi lekarzy, lekarzy dentystów i innych pracowników medycznych o podjęcie działań, które powinny gwarantować bezpieczeństwo chorym, pozwalać na udzielanie im świadczeń na właściwym, możliwie najwyższym poziomie, a także zapewniać godne warunki pracy i życia osób wykonujących niezwykle odpowiedzialne zawody - czytamy w oświadczeniu ORL.

LISTA SZPITALI DO LIKWIDACJIWedług ostatnich propozycji ministerstwa zdrowia, z sieci szpitali ma wypaść 21 placówek medycznych.  21 placówek bez kontraktu. Przestaną istnieć? Oto lista szpitali poza siecią usług medycznych, które bez kontraktów nie mają szans na przetrwanie. Lista została przygotowana przez Śląski Urząd Marszałkowski.KLIKNIJ W PRAWO I POZNAJ WSZYSTKIE SZPITALE >>>

21 śląskich szpitali do likwidacji WYKAZ

Zdaniem lekarzy „dochowanie wierności złożonej przysiędze, potrzeba niesienia pomocy pacjentom, niedostateczna liczba lekarzy ale także sytuacja ekonomiczna lekarzy i ich rodzin wymusza na nich podejmowanie pracy ponad siły. Sytuacja taka może być źródłem zagrożenia bezpieczeństwa nie tylko dla chorych".

Samorząd lekarski ubolewa, że jego uwagi dotyczące wprowadzenia koniecznych rozwiązań, poparte między innymi reprezentatywnymi badaniami, opiniami uznanych ekspertów były przez decydentów od wielu lat konsekwentnie ignorowane.

- Domagamy się w pierwszej kolejności zwiększenia już w br. publicznych nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6 proc. PKB, czyli do wartości wskazywanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz wprowadzenia rozwiązań w systemie ochrony zdrowia uwzględniających postulaty zgłaszane przez środowisko lekarskie - piszą medycy, protestując przeciw opóźnianiu podejmowania optymalnych kroków naprawczych systemu ochrony zdrowia w Polsce. - Odpowiedzialność za szkody i krzywdy wynikłe z niespełnienia przedstawionych warunków spada wyłącznie na decydentów i jej kosztów nie mogą ponosić ani pacjenci, ani lekarze, ani inni pracownicy medyczni - dodają zaniepokojeni lekarze.

POSŁUCHAJCIE
Andrzej Sośnierz, poseł PiS, o absurdach w planowanej sieci szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!