MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląscy rolnicy znowu z wizytą u wojewody. Dzisiejsze spotkanie ma być początkiem cyklu rozmów na temat rolnictwa w naszym województwie

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W poniedziałek, 3 czerwca w gmachu Sejmu Śląskiego odbyło się spotkanie wojewody śląskiego z rolnikami. Do obrad w Sali Marmurowej zaproszono również przedstawicieli instytucji i służb odpowiedzialnych za kwestie związane z rolnictwem w regionie. Jak podkreślał wojewoda "problemów związanych z opłacalnością produkcji rolnej nie da się rozwiązać na poziomie regionalnym", jednak warto dyskutować o możliwościach wpływu na poziomie województwa.

W gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się rada ds. rolnictwa

Decyzja wojewody śląskiego, Marka Wójcika o zwołaniu spotkania z rolnikami była związana z wydarzeniami sprzed prawie dwóch tygodni, kiedy to rolnicy wtargnęli do gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, domagając się rozmów z przedstawicielami władzy w regionie. Wówczas protestujący żądali organizacji szczytu rolników w Śląskiem, którego nie było już od 17 lat.

Dzisiejsze rozmowy są konsekwencją tamtych wydarzeń. Wojewoda, podczas wymuszonego spotkania przez rolników, 23 maja zapowiedział, że zorganizuje przestrzeń do rozmów, które miały nastąpić "po Bożym Ciele". I tak w poniedziałkowe południe, 3 czerwca, Marek Wójcik ponownie spotkał się z protestującymi. Jednak tym razem, wydarzenie różniło się od wcześniejszych.

- Podjąłem decyzję o zorganizowaniu spotkania z wszystkimi instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za kwestie związane z rolnictwem bądź instytucjami, o których w trakcie protestu państwo wspominaliście, że powinny podjąć jakieś działania, aby poprawić sytuację związaną z rolnictwem w naszym regionie - mówił Marek Wójcik.

W Sali Marmurowej po jednej stronie stołu zasiedli m.in. Grzegorz Hudzik, śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, Roman Włodarz, prezes zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, Danuta Jędrychowska, dyrektor Departamentu Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Rafał Kasprzyk, zastępca śląskiego wojewódzkiego inspektora transportu drogowego, Włodzimierz Żurek, śląski wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Elżbieta Machura, śląski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa i Konrad Kuczera, zastępca śląskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, a po drugiej rolnicy z różnych obszarów naszego województwa.

Próby rozwiązywania problemów śląskich rolników na poziomie regionu

Jak podkreślał Marek Wójcik, problemów związanych z opłacalnością produkcji rolnej nie da się rozwiązać na poziomie regionalnym. Jednak wojewoda nie ucieka od kolejnych spotkań z rolnikami, jak zapewnia, na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiał się w miejscach protestów, manifestacji na terenie województwa śląskiego i wielokrotnie wsłuchiwał się postulatów strajkujących, próbując działać na tyle, na ile pozwala mu jego urząd.

- Bardzo się cieszymy, że udało nam się uzyskać taki kompromis, że mogło zostać zainicjowane to spotkanie z panem wojewodą. Dla nas to już jest jakiś mały sukces, że ktoś chce nas wysłuchać, że kogoś zainteresowały nasze problemy. Zobaczymy jakie owoce to spotkanie przyniesie. Mam nadzieję, że to nie jest pierwsze i ostatnie wydarzenie, tylko będą to cykliczne spotkania i wypracujemy jakiś wspólny kompromis, co będzie odczuwalne dla wszystkich - wyjaśniał rolnik z Rudy Śląskiej, Piotr Wyciślik.

Wojewoda zwracał uwagę na to, że możliwość spotkań nie tyle z nim, co z reprezentantami instytucji zajmujących się rolnictwem na terenie województwa śląskiego, co ma pomóc w określeniu wspólnego stanowiska i wzajemnym poznaniu prowadzonych działań. To też możliwość zadania pytań, wyjaśnienia niejasności oraz wprowadzenia ewentualnych korekt.

Rozmowy o sytuacji rolników w województwie śląskim

Rolnicy w czasie spotkanie poruszali kwestie, które sygnalizowali na wszystkich dotychczasowych protestach, m.in. dotyczące kontroli towarów wjeżdżających do naszego kraju i mechanizmów ich działania, ograniczenia napływu towarów spoza UE, poprawy polityki rolnej.

- Myślę, że pewne tematy, które poruszymy na dzisiejszym spotkaniu będą miały swoją kontynuację w przyszłości - dodawał Marek Wójcik.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni