Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk Cieszyński górą. Tu są najlepsze licea w województwie śląskim

GKM
V LO w Bielsku Białej
V LO w Bielsku Białej V LO w Bielsku Białej
Mrówcza praca, szacunek do nauki, luterański etos i połączenie ambicji z pasją, to zdaniem dyrektorów najlepszych szkół w Bielsku-Białej i Cieszynie recepta na edukacyjny sukces. W ogłoszonym właśnie rankingu szkół ponadgimnazjalnych na rok 2014 wydawnictwa Perspektywy, w województwie śląskim bardzo dobrze wypadają jedynie szkoły ze Śląska Cieszyńskiego.

Daleko za sobą zostawiły licea i technika z Górnego Śląska czy z Zagłębia. Wyjątkiem jest zasłużone III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, które zajmuje obecnie 68. miejsce w ogólnopolskim rankingu i trzecie wśród najlepszych w woj. śląskim. Ale straciło właśnie pierwsze miejsce w województwie na rzecz V Liceum Ogólnokształcące w Bielsko-Białej, które jest teraz na 55 miejscu w Polsce. Absolwenci z powodzeniem dostają się na Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i na politechniki w całym kraju. Szkoła ma program z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką. Należy do Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

- Stawiamy na nauki ścisłe i przychodzi do nas uzdolniona w tym kierunku młodzież, przygotowana do pracy. To pierwszy krok do sukcesu. Ale my musimy zadbać o to, żeby żaden talent się nie zmarnował - mówi Włodzimierz Raczek, wicedyrektor V LO w Bielsku-Białej.

- Nasi uczniowie są ambitni i wybierali maturę z rozszerzonego angielskiego. Ale to było trochę na wyrost, bo klasy z rozszerzonym angielskim u nas nie było, dopiero teraz jest. I wyniki maturalne nie były najlepsze. Mam nadzieję, że w tym roku to się zmieni - dodaje wicedyrektor.

Recepta na sukces tego liceum?
- Dość prosta. Poświęcenie się uczniom, trzeba mieć dla nich czas - podkreśla Włodzimierz Raczek. - A nie jest to takie łatwe w dobie oszczędności w oświacie. Przydałyby się zajęcia dodatkowe, praca pozalekcyjna, a nie ma na to pieniędzy. Naprawdę szkoda.

TU ZNAJDZIESZ KOMPLETNE WYNIKI RANKINGU

Najlepszym technikum w województwie śląskim okazało się Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie. Zajęło 21 miejsce w kraju oraz pierwsze w województwie śląskim. Szkoła nazywana jest „rolibudą”, bo uczy fachowców związanych z rolnictwem, fachowców ochrony roślin, mechanizatorów, administratorów. Śląsk Cieszyński ma bogate tradycje oświaty rolniczej. Już od połowy XIX w. w związku z rewolucją agrarną powstawały tu bardzo cenione szkoły tego typu. Cieszyńskie technikum ma tradycje związane z przedwojenną Wyższa Szkołą Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. Przez mury szkoły przewinęło się dotąd prawie 9000 absolwentów.

- Odwołujemy się do historii szkoły i regionu, ale żyjemy dniem dzisiejszym i ważny jest dla nas obecny rynek pracy - mówi Iwona Bebek, dyrektor ZS im. W. Szybińskiego w Cieszynie. - Nasi uczniowie są konkretni i świetnie zorientowani, jakie umiejętności liczą się dla pracodawców. Słuchamy ich opinii. Zmieniamy się dla nich i cieszymy się, że z sukcesem.
Wśród najlepszych szkół w woj. śląskim znalazło się także LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja z Bielska-Białej. Zajęło 96 miejsce w kraju.

- Naszą receptą na sukces jest mrówcza praca – przyznaje wicedyrektor Marcin Gut. - Mówię to bez owijania w bawełnę. Staramy się ze wszystkich sił utrzymać stały poziom szkoły. Mniej nam zależy na jednorazowych zwycięstwach, nie ścigamy się za wszelką cenę. Stabilność i rzetelność, o to nam chodzi. To jest tez w naszym regionie cenione.

Do ewangelickiego etosu pracowitości odwołuje się Lidia Pałac, dyrektor Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, które zajmuje drugie miejsce wśród najlepszych liceów w woj. śląskim.

- Pracowitość to cnota dla ewangelików, przekazywana z pokolenia na pokolenia. Z takim podejściem młodzież chętnie się uczy, bo wie, że same zdolności nie wystarczą. Potrzebna jest solidna praca i tego już nie musimy uczniom tłumaczyć - mówi dyr. Lidia Pałac.

Dodaje też, jak ważne jest otwarcie na świat. Liceum ma wielu przyjaciół, wkrótce grupa uczniów jedzie do zaprzyjaźnionej szkoły w RPA.

III LO im. Stefana Żeromskiego z Bielska-Białej zamyka setkę najlepszych liceów w kraju.

CZYTAJ KONIECZNIE:
RANKING SZKÓŁ 2014: SUKCES LICEÓW Z BIELSKA-BIAŁEJ. DLACZEGO?

- Takie słodko-gorzkie zwycięstwo, bo mamy setne miejsce, a chciałoby się skoczyć wyżej – mówi Aleksandra Pękala, dyrektor szkoły. - Nie mamy określonej specjalizacji. Kształcimy wszechstronnie, a najważniejsze jest dla nas to, żeby młodzież umiała myśleć. Nie chodzi o to, żeby kuła na pamięć, ale żeby umiała rozwiązywać problemy, radziła sobie z nimi. I to przynosi nam i uczniom życiowe sukcesy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!