Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk, którego nie było: Romantyczny Górny Śląsk – projekt zameczku myśliwskiego z 1862 roku

Marcin Zasada
Śląsk, którego nie było: zameczek myśliwski zaprojektowany przez  Ferdinanda von Arnima
Śląsk, którego nie było: zameczek myśliwski zaprojektowany przez Ferdinanda von Arnima ARC
Dziś wyjątkowo tajemniczy projekt – zameczku myśliwskiego zaprojektowanego przez słynnego Ferdinanda von Arnima, który, według źródeł, miał stanąć gdzieś na Górnym Śląsku. Gdzie dokładnie? Ano właśnie, tu musimy zdać się na domysły. Źródła podają tylko: „Oberschlesien”.

Koncepcja pochodzi z 1862 roku – wtedy właśnie została ona wydrukowana w znanym architektonicznym czasopiśmie „Architektonisches Skizzenbuch” wydawanym w XIX wieku w Berlinie przez firmę Verlag Ernst & Korn.

Pisano w nim o nowych trendach, publikowano ciekawe projekty m.in. właśnie rezydencji budowanych w tej części Europy. Litografię sporządził Wilhelm Loeillot, niemiecki artysta, współtwórca słynnej kolekcji pałaców Cesarstwa Niemieckiego, w której znalazła się m.in. jego litografia Pałacu Wincklerów w Miechowicach.

Kim był Ferdinand von Arnim? Urodził się w nadbałtyckim Trzebiatowie, kształcił w Berlinie i tam oraz (albo raczej: przede wszystkim) w Poczdamie projektował. Ciekawa jest wieża niewybudowanego górnośląskiego pałacyku, bowiem już na pierwszy rzut oka przypomina ona wieżę kościoła Zbawiciela w Poczdamie-Sacrow, który powstał w 1844 roku (a więc 18 lat przed prezentowanym projektem). Autorami świątyni byli Ludwig Persius, nadworny architekt króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV oraz właśnie prof. Arnim.

Gdzie na Śląsku mógł stanąć ten pałacyk? Śląskich związków von Arnima nie ma zbyt wiele. Właściwie do głowy przychodzi nam tylko jedna teoria – w latach 50. XIX wieku niemiecki architekt przygotowywał plan przebudowy pałacu w Sławikowie, we wsi w powiecie raciborskim. Na przełomie XVIII i XIX stulecia imponująca rezydencja należała do znanej na Śląsku rodziny Eichendorffów. Przebudowano ją finalnie według innego projektu.

Czy ten autorstwa von Arnima mógł zakładać również wybudowanie nieopodal, zgodnie z ówczesną modą, zameczku myśliwskiego, pełniącego również funkcję miejsca romantycznych schadzek, a także – daczy dla gości? Kto wie...

Jak widać, śląska architektura kryje jeszcze sporo niespodzianek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!