Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk, którego nie było: Zanim wylądował Spodek – Teatr Opery i Baletu w Katowicach z 1958 roku

Marcin Zasada
Projekt Teatru Opery i Baletu w Katowicach z 1958 roku.
Projekt Teatru Opery i Baletu w Katowicach z 1958 roku. Śląsk, którego nie było
Plany stworzenia katowickiej opery powstawały już zaraz po II wojnie światowej. Najpierw wyobrażano ją sobie w „strefie kultury” ulokowanej mniej więcej tam, gdzie stoi dziś Superjednostka. Oprócz gmachu teatru operowo-baletowego, miało tam stanąć również Muzeum Śląskie oraz Biblioteka Śląska. Z kolei już w Stalinogrodzie koncepcję opery, w socrealistycznej formie, przeniesiono na teren dawnych zabudowań hutniczych należących kiedyś do rodziny Wincklerów.

Oto efekt ostatniej przymiarki do Teatru Opery i Baletu w tym właśnie miejscu śródmieścia Katowic. W 1958 roku wielki konkurs SARP (33 prace z całego kraju) na ten budynek wygrali Zygmunt Majerski i Julian Duchowicz. Ich opera z salą widowiskową na 1300 osób, nowoczesną sceną szufladowo-wózkową (miała umożliwiać równoczesne ustawienie trzech dekoracji), wraz przylegającą do gmachu szkołą baletową z internatem, emanowały już zupełnie innym charakterem. Po socrealistycznej przyciężkawości nie było już śladu, a silnie przeszklony i zróżnicowany bryłowo obiekt podążał za najlepszymi wzorcami powojennego europejskiego modernizmu.

Katowicka opera oczywiście nie powstała, bo chwilę później gen. Jerzy Ziętek dał w tym miejscu zielone światło do lądowania Spodka. Do pomysłu budowy sceny operowej w stolicy województwa wrócono jeszcze w drugiej połowie lat 70., tym razem w Parku Kościuszki, gdzie planowano budowę gigantycznego Centralnego Ośrodka Kultury (tam sceny miały być nawet cztery – operowa, operetkowa, teatralna i kameralna). Wtedy koncepcję pogrzebał kryzys i wybuch stanu wojennego.
Za udostępnienie projektu dziękujemy Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Śląskie cmentarze to miejsca lekcji historii. Nie zapominajmy o zmarłych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo