Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk: Największe katastrofy górnicze. Wstrząsająca liczba ofiar. Złe wspomnienia sprzed lat

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
5 maja doszło do tąpnięcia w wyniku którego śmierć poniosło 5 górników.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
5 maja doszło do tąpnięcia w wyniku którego śmierć poniosło 5 górników.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum Dziennika Zachodniego
Historia górnictwa węgla kamiennego to również historia wielu wypadków i katastrof. Liczby ofiar nie da się dokładnie oszacować. Są ich setki. Niestety, w okresie PRL dane na temat wypadków i ofiar śmiertelnych były tuszowane. Ile osób poniosło śmierć w ostatnich latach?

Górnictwo - jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów, a jednocześnie istotna gałąź krajowej gospodarki. Praca górnika zasługuje na szczególny szacunek, ponieważ człowiek pracujący na kopalni musi walczyć z własnymi słabościami i naturą, która jak wiemy, jest bardzo nieprzewidywalna. Mimo nowoczesnej technologii wspierającej bezpieczeństwo górników, niestety nadal dochodzi do wypadków.

Ryzykowna praca górników

Wypadki w górnictwie to nic innego jak konsekwencje igrania z żywiołami ukrytymi pod ziemią. Przecież ich praca odbywa się ona poprzez żłobienie w ścianach coraz głębszych i dalej sięgających korytarzy. Zjeżdżanie w czeluści kopalni, nieraz na tysiące metrów w dół, samo w sobie może się wydawać niepokojące, a przecież to nie jest największe zagrożenie w tej pracy. Naruszana przez górników struktura skalna jest podatna na osuwanie się i tąpnięcia. Choć tworzone korytarze są umacniane, zawsze istnieje ryzyko, że przejście zostanie zasypane, a ludzie uwięzieni pod ziemią. Złoża surowca oznaczają również łatwopalny metan, przez który przez cały czas istnieje zagrożenie podziemnego wybuchu i pożaru. Nie trzeba dużej wyobraźni, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie szanse na przeżycie mogą mieć ludzie uwięzieni głęboko pod ziemią, skazani na pastwę ognistego żywiołu.

Złe wspomnienia sprzed lat. Zobacz zdjęcia:

Niestety, ludzki błąd także może przyczynić się do tragedii. Wystarczy małe przeoczenie, drobne niedopełnienie obowiązków, by nieświadomie pomóc tragedii się wydarzyć. W razie katastrofy, do dokładnego zbadania jej przyczyn powoływane są specjalne komisje. Ich zadaniem jest ustalenie, czy katastrofie winni są ludzie, którym można przypisać niefrasobliwe podejście do odpowiedzialnej pracy. W tym celu analizowane są wszystkie czynności, jakie podejmowały konkretne osoby zatrudnione w danej kopalni.

Górnictwo zabrało ze sobą już wiele ofiar

Wypadki w górnictwie bardzo często przynosiły długie listy ofiar. Szczególnie, kiedy przyczyną katastrofy był wybuch metanu, skutkujący pożarem. Górnicy, którzy wydobywani są na powierzchnię po tego rodzaju wypadku, są często w bardzo ciężkim stanie, z poważnymi ranami i poparzeniami m.in. układu oddechowego.

Pomimo tego, że technologia rozwinęła się dosyć znacznie od czasów, kiedy podejmowano pierwsze podziemne prace, a świadomość dotycząca zagrożeń jest znacznie większa, wypadki w górnictwie nadal się zdarzają. Czasem czynnikiem jest człowiek, który nie dopatrzy wystarczająco precyzyjnie swoich obowiązków, a czasem nieprzewidywalna natura, okazująca nad nim swoją przewagę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera