Śląsk - Podbeskidzie 4:3. Szaleństwo we Wrocławiu. Górale przegrali po golu w 95. minucie

Przemysław Drewniak
Podbeskidzie walczyło we Wrocławiu ambitnie, ale ostatnie słowo należało do Śląska Pawel Relikowski / Polskapress
We wtorkowym meczu 26. kolejki PKO BP Ekstraklasy Podbeskidzie Bielsko-Biała przegrało po dramatycznym pojedynku ze Śląskiem Wrocław 3:4. Decydującego gola dla gospodarzy w piątej minucie doliczonego czasu gry strzelił Robert Pich.

Mecz Podbeskidzia we Wrocławiu przypominał spacer po linie. Sędzia dwukrotnie był bliski podyktowania przeciwko Góralom rzutu karnego, ale po długich analizach z użyciem VAR-u nakazał grać dalej. Gdyby nie minimalny spalony Roberta Picha, gospodarze objęliby prowadzenie już na początku spotkania. A gdy już udało się przedostać pod bramkę Śląska, to Marko Roginić trafił w poprzeczkę... A to i tak był tylko wstęp do szaleńczych zwrotów akcji, które czekały nas w drugiej połowie.

Na przerwę oba zespoły schodziły przy stanie 1:1. Krzysztof Mączyński pięknie przymierzył z rzutu wolnego, a kilka minut później odpowiedział Rafał Janicki, wykorzystując krótkie rozegranie rzutu rożnego i precyzyjne dośrodkowanie Petara Mamicia. Nie było przypadkiem, że obie bramki padły po stałych fragmentów gry. Na boisku często dominował chaos i żadna z drużyn nie potrafiła osiągnąć przewagi. Więcej powodów do zadowolenia mieli jednak kibice Podbeskidzia – Górale od początku grali agresywnie w środku pola i prezentowali się lepiej niż w spotkaniu z Pogonią Szczecin.

Jeszcze lepiej Górale zaczęli drugą połowę, ale na prowadzenie wyszli gospodarze. Patryk Janasik oddał strzał zza pola karnego, piłka po drodze odbiła się jeszcze od Jakuba Bierońskiego i Kamila Bilińskiego, kompletnie dezorientując Michala Peskovicia.

Biliński nie chciał jednak zostać negatywnym bohaterem wtorkowego wieczoru. Najlepszy strzelec Podbeskdzia po raz pierwszy w karierze zagrał we Wrocławiu przeciwko Śląskowi, którego jest wychowankiem, i uczcił tę okazję pięknym trafieniem. Po dośrodkowaniu Karola Danielaka przymierzył wolejem i zdobył swoją jedenastą bramkę w tym sezonie.

Chwilę później Biliński niespodziewanie opuścił boisko, a Robert Kasperczyk wpuścił w jego miejsce Petera Wilsona. Szybko okazało się, że trener Górali wiedział co robi. Reprezentant Liberii wystartował w tempo do podania z głębi pola, świetnie wyłożył piłkę Roginiciowi, a ten w końcu zdobył swoją pierwszą bramkę w PKO Ekstraklasie.

Podbeskidzie miało rywala na widelcu, a w perspektywie także pierwsze w tym sezonie zwycięstwo na wyjeździe – niezwykle ważne w kontekście walki o utrzymanie. Śląsk nie dał jednak za wygraną. Najpierw po dośrodkowaniu Mączyńskiego z rzutu wolnego wyrównał Konrad Poprawa, a w 95. minucie po błędzie Dmytro Bashlaia i indywidualnym rajdzie środkiem pola o zwycięstwie gospodarzy przesądził Pich.

Spacer po linie okazał się zbyt ryzykowny. Podbeskidzie wyjechało z Wrocławia bez punktów i znów z duszą na ramieniu będzie czekało na odpowiedź czyhającej za jego plecami Stali Mielec.

Śląsk Wrocław 4-3 Podbeskidzie Bielsko-Biała
Krzysztof Mączyński 35', Patryk Janasik 61', Konrad Poprawa 83', Róbert Pich 90+5' - Rafał Janicki 41', Kamil Biliński 70', Marko Roginić 78'

Śląsk: Michał Szromnik - Israel Puerto, Konrad Poprawa, Márk Tamás (79' Waldemar Sobota) - Bartłomiej Pawłowski (54' Łukasz Bejger), Krzysztof Mączyński, Mathieu Scalet (54' Rafał Makowski), Róbert Pich, Mateusz Praszelik (71' Marcel Zylla), Patryk Janasik - Erik Expósito (71' Fabian Piasecki).

Podbeskidzie: Michal Peškovič - David Niepsuj (64' Karol Danielak), Filip Modelski, Rafał Janicki, Dmytro Bashlai, Petar Mamić (82' Łukasz Sierpina) - Jakub Bieroński (74' Dominik Frelek), Jakub Hora, Michał Rzuchowski - Kamil Biliński (75' Peter Wilson), Marko Roginić (82' Marco Túlio).

sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).