Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk to bardzo dobre miejsce do budowania

Justyna Przybytek
Śląsk to bardzo dobre miejsce do budowania
Śląsk to bardzo dobre miejsce do budowania Marzena Bugała-Azarko/Dziennik Zachodni
Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska SA od 2009 r., wcześniej członek zarządu i dyrektor Dywizji Budownictwa Ogólnego, mówi otwarcie: Dwa biurowce Silesia Business Park gotowe i otwarte, trwa budowa kolejnego, a w planach jest ostatni, czwarty. Ale Skanska w Katowicach i na Śląsku znana jest nie tylko z tej realizacji, firma budowała Drogową Trasę Średnicową, odpowiadała za rozbudowę portu lotniczego w Pyrzowicach, a zatem realizowała jedne z najważniejszych inwestycji dla rozwoju regionu.

Tych realizacji jest znacznie więcej, te, które pani wymieniła, są najbardziej spektakularne. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza firma zrealizowała na Śląsku już kilkaset inwestycji. Jesteśmy tu bardzo aktywni, a rejon Katowic jest bardzo ważny z punktu widzenia naszej firmy. Zatrudniamy tu ponad 600 osób w dwóch oddziałach (a łącznie cała Grupa Skanska na terenie całej Polski ma prawie 8000 pracowników - przyp. red.). Pierwszy oddział na Śląsku utworzyliśmy w 2007 roku. Był to oddział budownictwa inżynieryjnego, który realizuje projekty drogowe, mostowe, kolejowe i tramwajowe. Natomiast w 2013 roku uruchomiliśmy oddział budownictwa kubaturowego. W obu oddziałach pracują osoby, które tutaj, na Śląsku, mają szansę się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności i doświadczenie, wśród nich są absolwenci tutejszych uczelni wyższych. W sumie rocznie w całej Polsce realizujemy ponad 1000 projektów, z tego ponad 100 dotyczy Śląska - to  zarówno projekty drogowe, jak i mostowe, inżynieryjne, kolejowe i tramwajowe. Także kubaturowe, czego przykładem jest Silesia Business Park, a ogromną satysfakcją jest to, że udało nam się stworzyć te biurowce w rekordowo szybkim tempie, a jednocześnie bezpiecznie.

Silesia Business Park realizowany jest przy ulicy Chorzowskiej i Drogowej Trasie Średnicowej, najważniejszej arterii komunikacyjnej aglomeracji śląskiej. Podobny projekt mają też państwo przy alei Roździeńskiego, kolejnym ważnym węźle drogowym i Katowic, i Śląska. Tu, podobnie jak przy Chorzowskiej, planowali państwo biurowce, a za koncepcję znów odpowiedzialna jest bytomska pracownia Medusa Group, która zaprojektowała także budynki kompleksu SBP. Czy ten projekt jest nadal aktualny?

Tych dwóch projektów biurowych nie chcemy robić naraz. W tej chwili realizujemy fazę C budynków Silesia Business Park, następnie rozpoczniemy fazę D i na tej inwestycji obecnie skupiamy nasze siły, jeśli chodzi o biurowce Skanska w Katowicach. Jeśli będzie zainteresowanie najemców, na pewno będziemy rozważali uruchomienie kolejnych projektów.

Budynki A i B Silesia Business Park Skanska sprzedała funduszowi zarządzanemu przez szwedzkiego inwestora Niam. Czy los dwóch kolejnych budynków będzie podobny?

Nasz model biznesowy wygląda tak, że budynki budujemy z własnych pieniędzy, następnie szukamy najemców i wówczas je sprzedajemy. W tej chwili w budynku A najemcą jest nasza jednostka Skanska Property Poland. To jedno z naszych najlepszych biur w Polsce, nasza wizytówka.

Skanska działa na Śląsku od wielu lat, zatem mogą państwo ocenić, czy dobrze się tu inwestuje?

Śląsk to bardzo dobre miejsce do inwestowania i prowadzenia działalności budowlanej. Funkcjonujemy tu od wielu lat. Jestem pod wrażeniem, jak bardzo Katowice i Śląsk zmieniły się przez ten czas. Tu naprawdę bardzo dużo się dzieje, jest duża aktywność inwestorów z branży nowoczesnych technologii, ale nie tylko, także inwestorów inwestujących w przemyśle, w branży samochodowej, w strefach ekonomicznych. To wszystko sprawia, że ten region jest jednym z największych rynków inwestycyjnych w Polsce.

Jakie inwestycje będą tu państwo realizować w najbliższym czasie, o których jeszcze nie wiemy?

Nie chciałbym wchodzić w szczegóły co do przetargów, w których dopiero będziemy startowali. Co roku przystępujemy na Śląsku do ponad 50 takich postępowań i realizujemy kilkadziesiąt projektów, zatem tych realizacji będzie na pewno sporo.

Na koniec ubiegłego roku Skanska pochwaliła się, że skonsolidowane przychody grupy wyniosły 5,5 mld zł, a zysk operacyjny 470 mln zł. Ten rok będzie równie dobry?

Jesteśmy dopiero po I kwartale, zatem trudno mówić o wynikach rocznych, ale naszą ambicją jest oczywiście, aby 2016 rok był lepszy niż poprzedni.

Poprzednie lata były dla budownictwa drogowego bardzo dobre, ze względu na finansowanie z Unii Europejskiej. W nowej perspektywie preferowane są projekty nie drogowe, a związane z komunikacją publiczną. Nie boją się państwo tych zmian?

Ubiegły rok był pod względem finansowania z Unii Europejskiej trudny, ponieważ skończyły się pieniądze z poprzedniej perspektywy, a nie było jeszcze środków z kolejnej. Jesteśmy jednak dobrej myśli co do 2016 roku, wierzę, że będzie on lepszy.

Rozmawiała: Justyna Przybytek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty