Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śląsk: Z Odry wyłowiono samochód. Jego właściciel, Marcin Sakowicz z Zabrza, zaginął 17 lat temu. Co się stało z Marcinem?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Zabrze. W Odrze znaleziono samochód zaginionego przed 17 laty Marcina Sakowicza.
Zabrze. W Odrze znaleziono samochód zaginionego przed 17 laty Marcina Sakowicza. KPP Krapkowice
W 2005 roku w tajemniczych okolicznościach zaginął Marcin Sakowicz z Zabrza. Mężczyzna w chwili zaginięcia miał 25 lat. Po prawie 17 latach prawdopodobnie nastąpił przełom. Nurek zlokalizował w rzece auto, które należało sprzed laty do Marcina i zaginęło razem z nim. Czy znajdzie się tam odpowiedź na pytanie, co stało się z Marcinem?

Auto Marcina Sakowicza z Zabrza odnaleziono na dnie Odry! Sprawę bada policja

W komunikacie prasowym, który pojawił się na krótko po zniknięciu zabrzanina także na stronach policyjnych, czytamy, że poruszał się on czerwonym Fiatem Sieną o numerze rejestracyjnym SZ 36416. Zarys podobnego modelu auta zauważył na sonarze Marcel Korkuś - nurek, specjalizujący się w poszukiwaniach zaginionych.

Akurat w tym czasie prowadził on poszukiwania innych zaginionych w rzece Odrze w okolicy miasta Obrowiec. Niestety, przez brak odpowiedniego zapasu powietrza, musiał przełożyć dalszą eksplorację wraku na najbliższy możliwy termin.

Jego finalne działania potwierdziły najgorsze. Odnaleziony w rzece samochód to Fiat Siena HL, koloru czerwonego o numerze rejestracyjnym SZ 36416. Auto zostało zgłoszone za zaginione w 2005 roku.

Samochód ze względu na długi czas przebywania pod wodą był zamulony i pokryty muszlami małż.

Wszystkie okna były pozamykane. Nurek stwierdził też brak przedniej szyby i określił bagażnik jako zamknięty. Przez zalegający do wysokości kierownicy muł, nie udało się jednoznacznie ocenić wraku pod kątem obecności szczątek w jego wnętrzu.

Czy we wraku były szczątki zaginionego w 2005 roku zabrzanina?

Na miejscu znaleziska pojawili się zaalarmowani funkcjonariusze policji oraz Straż Pożarna. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego "Opole" dokonała ponownych oględzin i potwierdziła odkrycie Marcela Korkusia. Nurek PSP, ze względu na bardzo słabą widoczność, nie był jednak w stanie stwierdzić, czy we wraku znajdują się szczątki czy też nie.

We wtorek 5 lipca 2022 roku w godzinach popołudniowych Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego "Opole", przy wsparciu strażaków z JRG Krapkowice oraz OSP Obrawiec wydobyła wrak samochodu z dna rzeki i wyciągnęła go na jej brzeg.

Kolejno pojazd przejęli policjanci, którzy przystąpili do dalszych czynności, które zakończyły się potwierdzeniem odkrycia w aucie ludzkich szczątków. Czy należą do zaginionego 12 kwietnia 2005 roku Marcina Sakowicza z Zabrza? Na to pytanie odpowiedzą z pewnością dokładne badania DNA, które aktualnie trwają.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja pod nadzorem prokuratora.

Zaginięcie Marcina Sakowicza z Zabrza

Mężczyzna zaginął 12 kwietnia 2005 roku. We wczesnych godzinach porannych miał pojechać do banku opłacić czesne za swoje

– Nie mamy z nim żadnego kontaktu, nawet najmniejszej wiadomości. Nie zabrał paszportu ani żadnej większej sumy pieniędzy. Po prostu zniknął – mówiła żona zaginionego podczas pierwszych prób poszukiwań

Nigdy nie zdarzało się, aby nie informował jej o spóźnieniu, a tym bardziej - dłuższej nieobecności. Para była świeżo po ślubie, niedawno urodziła się im córeczka Wiktoria.

Rodzina jest przekonana, że Marcin dzień wcześniej pochwalił się osobom trzecim, że jedzie do banku wpłacić „kasę” (chodziło o 400 złotych) i być może to spowodowało jego zniknięcie.

Nie wyklucza się także, że Marcin mógł świadomie opuścić najbliższych, w związku z trudnościami w znalezieniu pracy i zapewnieniu godziwych warunków życia żonie i córce.

Zrozpaczona rodzina latami nie otrzymała żadnej informacji o losie Marcina. Matka i żona zaginionego uczestniczyły nawet w programie telewizyjnym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Bez rezultatu. Mijały lata, a pytań o jego losy, zamiast ubywać, przybywało...

Zabrze. W Odrze znaleziono samochód zaginionego przed 17 laty Marcina Sakowicza.

Śląsk: Z Odry wyłowiono samochód. Jego właściciel, Marcin Sa...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera