MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk: zakaz palenia złym paliwem, wymiana kotłów, Koleje Śl. za darmo. UCHWAŁA ANTYSMOGOWA PROJEKT

DN
Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej
Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej ARC
Zakaz używania paliw złej jakości, mułów, wymiana starych kotłów w ciągu 10 lat, Koleje Śląskie za darmo, gdy normy pyłów zostaną przekroczone i apel do rządu, by podobne przepisy wprowadzić w skali całego kraju. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął 12 stycznia 2017 projekt uchwały antysmogowej. Nowe przepisy w woj. śląskim mają obowiązywać od września 2017 r.

Zakaz używania paliw złej jakości, mułów, wymiana starych kotłów w ciągu 10 lat apel do rządu, by podobne przepisy wprowadzić w skali całego kraju. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął 12 stycznia 2017 projekt uchwały antysmogowej. Nowe przepisy w woj. śląskim mają obowiązywać od września 2017.

Oto komunikat biura prasowego urzędu marszałkowskiego:

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

- Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie” – mówił w trakcie konferencji 12 stycznia 2017 marszałek Wojciech Saługa.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.

Marszałek Saługa zadeklarował również, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.
Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Projekt zakłada trzy daty wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku.
Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.
Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

„Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić” – dodał marszałek Wojciech Saługa.

Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Uchwała dotyczy całego sektora mieszkaniowego oraz działalności gospodarczej, gdzie użytkowane są kotły typu „domowego” (o mocy do 1 MW).

Darmowy przejazd Kolejami Śląskimi w "dni smogowe" miałby dotyczyć kierowców, którzy podczas podróży KŚ, okażą dowód rejestracyjny pojazdu. Podobne rozwiązanie stosowane jest w Krakowie - tam podczas przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza, komunikacją miejską mogą bezpłatnie jeździć kierowcy, a na jednym dowodzie rejestracyjnym, może podróżować tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd. Natomiast w naszym regionie wstępnie planuje się, że miałoby to dotyczyć dwóch dodatkowych osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni