MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk zamknięty jak Wuhan? Jeśli chorych na COVID-19 górników będzie rekordowo dużo, to obostrzenia przez koronawirusa nie będą cofnięte

Agata Pustułka
Agata Pustułka
W niedzielę 10 maja odbyło się  pobieranie wymazów od 5 tys. pracowników pięciu kopalń
W niedzielę 10 maja odbyło się pobieranie wymazów od 5 tys. pracowników pięciu kopalń materiały prasowe WOT
Czy na Śląsku będą czerwone strefy jak w Lombardii, gdzie całkowicie, do sytuacji kryzysowych ograniczono ruch i przemieszczanie się obywateli? Wszystko zależy od badań wykonanych wśród górników. Sytuacja jest bardzo poważna ze względów zdrowotnych i ekonomicznych. Zatrzymanie i wznowienie pracy kopalni to miliony złotych. Zdrowie górników i ich rodzin jest bezcenne.

Górnicy chorują. Co z rodzinami?

Z dotychczasowych informacji wynika, że górnicy przechodzą zakażenie łagodnie, ale zakażają rodziny. Mają one trafiać do uruchomionych w regionie izolatoriów.

Przyspieszenie diagnozowania górników rozpoczęło się na dobre w zeszłym tygodniu, zbiegając się z tekstem w Dzienniku Zachodnim, właśnie za sprawą kompletnie zlekceważonego problemu zakażeń wśród górników.

Musisz to znać

Gdzie zarażali się górnicy?

Na Śląsk przyjechał nawet szef Głównej Inspekcji Sanitarnej dr Jarosław Pinkas, który zapowiedział powstanie nowych laboratoriów. Do tej pory było ich... 8. Ponadto obowiązywała analiza zamówiona jeszcze przez byłego pełnomocnika ds górnictwa Adama Gawędy, przygotowana przez GIG, zgodnie z którą na dole w kopalniach nie ma możliwości zarażenia się.

Autor nie wziął pod uwagę newralgicznych punktów, jak choćby łaźni, czy wind.

- Mówienie o tym, że górnicy zarażali się w domach, rodzinach to skandal, żeby nie powiedzieć chamstwo - mówi senator
Beata Małecka - Libera. - Zarażali się w zakładach pracy. W senacie słyszałam taką opinię, że rozważana jest nawet scenariusz, że Śląsk zamkną jak Wuhan, ale były to tylko informacje nieoficjalne. Wszystko zależy od zachorowań wśród górników. Są testowani szybkimi testami i te, aby były wiarygodne trzeba często powtarzać. We wtorek jest posiedzenie Senatu. Będziemy o tym mówić. Ze szczególnym uwzględnieniem tego, co dzieje się w kopalniach.

W senacie słyszałam taką opinię, że rozważana jest nawet scenariusz, że Śląsk zamkną jak Wuhan, ale były to tylko informacje nieoficjalne

Internet się śmieje

Wirusa wykryto już u ponad 100 górników

Wirusa wykryto w próbkach pobranych od kolejnych 108 mieszkańców naszego województwa – to górnicy z czterech zakładów górniczych: KWK Jankowice (38 próbek), KWK Murcki – Staszic (15 próbek), KWK Pniówek (29 próbek) i KWK Bobrek (26 próbek) - informują służby prasowe wojewody śląskiego.

Badanie górników z Kopalni Sośnica w Gliwicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Żołnierze w kopalni Sośnica w Gliwicach robią wymazy górniko...

To wyniki badań przesiewowych wykonanych w miniony czwartek w wyznaczonych punktach przez służby sanitarne i dyrekcje wymienionych kopalń. Dla przypomnienia – pobrano wówczas blisko 1000 próbek biologicznych do badań pod kątem obecności Covid-19.

- Czekamy na czwartkowe wyniki z KWK Sośnica. Próbki poddawane są testom w laboratorium w Poznaniu - wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody.

W miniony piątek podczas badań przesiewowych przebadano kolejny 1000 górników, w sobotę już 2500, w niedzielę odbyło się pobieranie wymazów od 5 tys. pracowników pięciu kopalń. Przybyła liczba punktów do oddawania wymazów – powstały kolejne przy kopalniach, jak np. przy KWK Sośnica czy KWK Murcki - Staszic. Tam, gdzie nie było możliwości zorganizowania dodatkowych miejsc, wzmocniono ekipy medyczne do pobierania próbek.

Jak podaje Alina Kucharzewska, są to testy genetyczne, lepsze od szybkich tekstów na koronawirusa SARS-CoV-2.

Obejrzyj dokładnie

Luzowanie może zostać cofnięte

W związku z rekordową liczbą zachorowań na Śląsku, być może zostanie cofnięte tzw. luzowanie, które obowiązuje w całym kraju od 4 maja. Nie jest też wykluczone, że szczególne rygory zostaną wprowadzone w niektórych dzielnicach. Ministerstwo Zdrowia czeka na wyniki badań górników.

Na pojawiające się informacje o planowanym zamknięciu województwa śląskiego w związku z jego najwyższym wskaźnikiem zakażeń na koronawirusa na tle innych województw zareagował wpisem na Facebooku prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński:

_Pojawiają się informacje o planowanym zamknięciu województwa śląskiego w związku z jego najwyższym wskaźnikiem zakażeń na koronawirusa na tle innych województw.
Apeluję do administracji rządowej, która zapewne monitoruje sytuację i będzie podejmowała ewentualne decyzje, aby podjęła je jak z największą rozwagą i odpowiedzialnością, bez pośpiechu i pochopności na zasadzie na wszelki wypadek ,,zamykamy wszystko co się da”.
Proszę mieć na uwadze, że województwo śląskie to organizm składający się z wielu podregionów: śląskiego, bielskiego, żywieckiego, częstochowskiego i zagłębiowskiego. Czy byłoby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności Rybniku?

Zobacz koniecznie

Przedsiębiorcy naszego województwa to jedna z największych sił gospodarczych w kraju. Proszę mieć także na uwadze, aby mieli możliwość uczciwej konkurencji z innymi województwami, a zbyt restrykcyjne zamknięcie mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć ich i tak trudną już sytuację. Niektórych mogłoby to wyeliminować z rynku pociągając za sobą znaczny wzrost bezrobocia.
Jednocześnie jako samorząd sosnowiecki deklaruje pomoc i wsparcie logistyczne dla naszych śląskich sąsiadów w walce z epidemią._

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni