Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczyna formowanie batalionu w Cieszynie. Kto może zostać terytorialsem?

JAK
Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczyna formowanie batalionu w Cieszynie
Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczyna formowanie batalionu w Cieszynie WOT
Formowanie batalionu w Cieszynie rozpoczęła 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. Ponad 40 kandydatów do służby właśnie wzięło udział w tzw. zapoznaniu. Przyszli żołnierze podczas tak zwanego zapoznania dowiadują się jak wygląda 16-dniowe szkolenie podstawowe i szkolenia rotacyjne. W czasie wizyty w jednostce mogą także zobaczyć obiekty szkoleniowe i zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa”.

Zapoznanie, czyli co, gdzie i jak

- Gdy usłyszałem od dowódcy batalionu jak będzie wyglądać nasza służba upewniłem się tylko w przekonaniu, że wstąpienie do WOT do bardzo dobra decyzja i już nie mogę się doczekać kiedy zostanę „terytorialsem” – mówił Piotr podczas zapoznania.

Jego kolega przyznał, że wcześniej nie zgłaszał się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, bo czekał na formowanie batalionu w Cieszynie.

- Mieszkam w Bielsku-Białej i dojazdy na szkolenia rotacyjne aż do Gliwic bez samochodu byłyby trudne. Gdy tylko usłyszałem, że w końcu i w Cieszynie powstał batalion, natychmiast zgłosiłem się do WKU – podkreśla Adam.

Tak zwane zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć swoje oczekiwania z rzeczywistością i poznać warunki pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.

Scenariusz manewrów Wojsk Obrony Teruytorialnej pod kryptonimem WASAR był bardzo rozbudowany. W czasie ćwiczeń ratownicy musieli zmierzyć się z pękniętą tamą, odciętymi przez powódź od świata wioskami, zaginięciami, przewróconymi łódkami i tonącymi w wartkim nurcie.

Wojska Obrony Terytorialnej ćwiczyły na Goczałkowicach. Zoba...

W sumie tylko w tym tygodniu w tak zwanych zapoznaniach w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej udział wzięło blisko stu kandydatów na żołnierzy OT.

Kto może zostać „terytorialsem"?

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

O służbę w WOT może ubiegać się każdy, kto jest zdolny do czynnej służby wojskowej na podstawie orzeczenia właściwej komisji lekarskiej. Zgodnie z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony, o pełnienie służby w WOT może ubiegać się osoba, która spełnia następujące warunki:

posiada obywatelstwo polskie
posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej
posiada wiek co najmniej osiemnastu lat
nie była karana za przestępstwo umyślne
nie była przeznaczona do służby zastępczej
nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego
nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przeznaczonej do militaryzacji
posiada wykształcenie:
co najmniej wyższe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie oficerów,
co najmniej średnie – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie podoficerów,
co najmniej podstawowe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie szeregowych.

Zobaczcie koniecznie

Blisko 600 żołnierzy WOT

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie w 13. ŚBOT służy blisko 600 „terytorialsów", a brygada formuje kolejne bataliony – w Cieszynie, a także w województwie opolskim.

O NOWYM DOWÓDCY CIESZYŃSKIEGO BATALIONU WOT PISALIŚMY TUTAJ

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

W uroczystości zaprzysiężenia wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Dziękował zebranym, w tym mieszkańcom Katowic i rodzinom żołnierzy, które przybyły do Nikiszowca, ale specjalne podziękowania skierował do zaprzysiężonych szeregowców.

Przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialne...

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej to już blisko 22 tys. żołnierzy.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera