Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląska kurator oświaty: Szkoły są gotowe, tylko nauczycieli... brakuje

MCH
Urszula Bauer, śląska kurator oświaty
Urszula Bauer, śląska kurator oświaty Monika Chruścińska-Dragan
Choć dziś pierwszy września, uczniowie rok szkolny rozpoczną dopiero w poniedziałek. W woj. śląskim będzie to łącznie ponad 500 tys. dzieci i młodzieży. Jaką szkołę zastaną? – Zarówno sieć szkół, jak i nauczyciele są gotowi do pracy, w szkołach zapewniono dzieciom właściwe warunki, podręczniki spływają – zapewnia Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

W piątek, 1 września, śląska kurator oświaty zdała dziennikarzom sprawozdanie z przygotowań szkół do wdrożenia reformy edukacji, która wchodzi w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Odniosła się również do ruchu kadrowego nauczycieli w kontekście wprowadzanej reformy edukacji.

- Nie ma podstaw, aby twierdzić, że w związku z reformą będzie mniej etatów dla nauczycieli. Wręcz przeciwnie liczba oddziałów klas siódmych szkół podstawowych będzie wyższa niż byłaby liczba oddziałów klas pierwszych gimnazjów, gdyby powstały - mówiła Urszula Bauer.

Nauczyciele pilnie poszukiwani

W drugiej połowie sierpnia kuratorium zwróciło się do dyrektorów szkół w woj. śląskim z prośbą o informacje dot. liczby nowo zatrudnionych pedagogów. Jak wylicza Bauer, od 1 września w szkołach podstawowych zostało nowo zatrudnionych około 3 tys. nauczycieli, w zespołach szkół – 2 700, w przedszkolach – ok. 1 300.

– Częściej docierają do nas informacje o tym, że dyrektor szkoły boryka się z problemem braku nauczyciela niż takie, które świadczyłyby o tym, że nauczyciele nie mogą znaleźć pracy – zaznacza Urszula Bauer. Jak dodaje, są takie szkoły w Śląskiem, które od września zatrudniają nawet po ośmiu nowych nauczycieli. Mało tego, do kuratorium wpłynęło ok. 260 wniosków o zgodę na zatrudnienie nauczyciela bez pełnych kwalifikacji. Dołączając przy tym dokumentację potwierdzającą bezskuteczność poszukiwań nauczycieli z pełnymi kwalifikacjami.

Skąd zatem informacje samorządów o wręczanych nauczycielom wypowiedzeniach? [CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ] Śląska kurator odpowiedzialnością za to obarcza niż demograficzny. – W 2002 roku w woj. śląskim do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 67 tys. uczniów. W 2017 już tylko 37 tys., to 30 tys. uczniów mniej w systemie – tłumaczy.

Jak wylicza dalej, na emeryturę od 1 września zdecydowało się odejść ponad 500 nauczycieli w woj. śląskim. Na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przeszło ponad 300. W ubiegłym roku było to odpowiednio 465 i 280 osób. Rzetelne dane na temat tego, ilu nauczycieli straciło pracę kuratorium poda dopiero na przełomie października i listopada.

Przy czym Bauer podkreśla, że w bazie ofert pracy publikowanej na stronie internetowej kuratorium jest jeszcze 980 aktualnych ofert pracy dla nauczycieli. Od marca pojawiło się ich tu już ponad 4,1 tys. Z tego pełen wymiar czasu pracy oferowały 1 418.

Szkoły przekształcone, nauczyciele przeszkoleni

Jak wyliczyła kurator, 90 proc. gimnazjów w woj. śląskim zostało przekształconych w szkoły nowego typu. - Osiem proc. gimnazjów będzie funkcjonowało w zespołach szkół, a dwa proc. będzie wygaszanych. To dotyczy głównie tych gmin, które nie podjęły ostatecznej uchwały - wymieniła Bauer. - Do 30 czerwca 24 tys. nauczycieli wzięło udział w szkoleniach dot. nowej podstawy programowej. Podczas wakacji zaproponowaliśmy nauczycielom szkolenia również w formie on-line.

Ponad tysiąc dziewięćset szkół przeszło remonty, w tym część związana była bezpośrednio z dostosowaniem budynków do wymogów reformy.

W poniedziałek w woj. śląskim nowy rok szkolny rozpocznie ponad 500 tys. uczniów. Ok. 41 tys. z nich to uczniowie klas VII, którzy w większości będą się uczyć w dotychczasowych placówkach przekształconych w ośmioletnie szkoły podstawowe.

ZOBACZ WIDEO:

Co Ty wiesz o Jerzym Ziętku? Rozwiąż QUIZ DZ

Szkolna wyprawka 2017. Ile kosztuje? CENY BIEDRONKA, KAUFLAND, TESCO, CARREFOUR, AUCHAN

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!